7segment_Termometre

Başlatan ete, 14 Aralık 2016, 10:46:39

powerkit

https://www.youtube.com/watch?v=pT3YjZTM37o&feature=youtu.be

Devrede hiç bir değişiklik yapmadım videodan belli olur.En son hex dosyasını yükledikten sonra problem ortadan kalktı.Fakat kırpışma azda olsa belli oluyor daha büyük displayde bunun belirgin olacağını düşünüyorum.

powerkit

Ete üstad benim asıl isteğim bu devreyi resimdeki mantar 4.8mm led'e uyarlanması.derece (C) simgesi yazılımla olması önemli değil.Bunu sabit olarak göstermek için mantar ledler uygun bağlantılar yapılarak halledilebilir.Resimde görüldüğü gibi ;) Bu şekilde sadece 2 adet 595 kullanarak tasarruf etmiş oluruz :) ilginize şimdiden teşekkürler.Kaç gündür uğraştırdım sizi.

ete

Devreyi bir kere deney boardına kurunca muhtelif denemeler yaptım. Tarama süresini 5ms yaptığım zaman en stabil görüntü elde ediliyor. Titreşimsiz bir ekran. Aslında titreşim değil bu tamamen sensörün sıcaklık okuması esnasında devreden fazladan akım asılması sonucu displaylerde bir göz kırpma meydana getirmesi olayı. Bunu en aza indiregemek için tarama süresinin maksimumda tutulması gerektiğine kanaat getirdim. İlişikteki 7SEG_TERMO_01 dosyası bu işi yapıyor.

Daha sonra devreye 1 adet 74HC595 ekleyeyim en azından ekran onun üzerinden beslenirse göz kırpma olmaz diye düşündüm. Olmuyorda. Ona ait dosya da 7SEG_TERMO_02 dosyasıdır.
Bütün dosyalar ektedir.

Ete

powerkit

ete üstad 74HC595 devreyi test ettim ama maalesef kırpışma  çok az da olsa devam ediyor ayrıca 7805 regüle entegresi aşırı ısınır oldu.Bu devreyi taramalı değilde sizin daha önce yaptığınız saat uygulmasını sadece termometre gösterecek şekilde düzenlense olur mu? şu an ki devre sadece 5v ile çalışıyor maalesef.12v da büyük display için uyarlanabilir sanırım.Kısaca saat uygulmasında değişiklik yapılıp ds1302 entegresi iptal edilip yazılımın termometreye uyarlanması.Teşekkürler.

ete

4x595 ile yapılmış devre ilişiktedir.
Ete

onurinci

Hocam selam
TPIC695 kullanmak istersek sadece uygulama yeterlimidir,yazılımda değişiklik gereklimidir ?

ete

74HC595 pozitif lojik çalışır. TPIC ise negatif lojik çalışıyor. Yani 595 ile Ortak katod , TPIC ile ortak anot sürerseniz yazılımda değişiklik yapmadan ortak anot display sürebilirsiniz. Bu arada TPIC entegresi 74HC595 in önüne ULN2803 koyulmuş halidir.
Mantıklı düşünürsek 595 , bir pinden High verdiği zaman o uln nin girişini sürer ve çıkışta LOW görülür. 595 LOW verdiği zaman ise ULN çıkışı Z (yani yüksek pempedans) konumundadır. Bu durumda TPIC entegresi 595 e göre tamamen ters çevrilmiş bir çıkış verecektir ve bu durumda o çıkışla ancak ortak Anot sürebilrsiniz. Ortak katod sürmek için 595 lerin çıkışına UDN tipi entegre bağlamanız gerekecektir. Bu şekilde de yazılımda değişiklik yapmaya gerek olmayacaktır.

Ete

powerkit

Ete üstad tam istediğim  devre buydu teşekkürler.Denedim hiç bir problem yok gayet iyi çalışıyor.Video ekleyeceğim görsel olsun diye.

powerkit

Display'i (ortak Anot)12v ile sürmek için uln2003 kullandım.

https://youtu.be/vzkxoQdA-KA

Elzemefe

Ellerine sağlık hocam gayet güzel olmuş

powerkit

onurinci

Ete hocam harika bir iş çıkardınız,gönül bir port'tanda (-) Sign beklerdi ama buda yeter,tekrar klavyenize sağlık hocam..

ayrıca sizi teşvik eden arkadaşıda tebrik ederim....