24v ile 220v arası gerilimi pic ile 1-0 olarak okuyabilme

Başlatan gogoce, 14 Aralık 2016, 20:02:56

gogoce

Merhaba,
pic ile 24v-220v arası ac yada dc gerilimin sadece var veya yok olduğunu 1-0 olarak okumam gerekiyor . Daha önce trafosuz güç kaynağı konusunda inventor arkadaşımıızn yazmış olduğu konuyu okudum. Ferit abinin plc ac inputs devrelerini incele demesi ile birtakım araştırmalar yaptım fakat hala net bir sonuca ulaşamadım.

piyasada bir amaca hizmet eden birkaç firmada 48-220v ac veya dc gerilimi seri rc devresi c ye paralel 47k direnç ve bunların çıkışını köprü diyot ile doğrultup opto ile izole edip pic ile okumayı gerçekleştirmişler . Benim sıkıntım bu devrenin 24v ta çalışmaması. Nasıl bir yol izlemeliyim. ?

En son doğrultulan gerilimi gerilim bölücü ile opampa girip ordan transistörle 5v yada gnd şeklinde sinyal almayı bile düşündüm. Bu konuda tecrübeli arkadaşların yardımını istiyorum.

ekteki resimde bahsettiğim kartın 48-220v ac dc giriş kısmı görülmektedir. Örnek olması açısından ekledim

SAYGILAR
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

onurinci

gogoce

Alıntı yapılan: onurinci - 14 Aralık 2016, 21:12:46
HP-AVAGO HCPL 3700 'ü bir inceleyin derim..

Teşekkürler . İnceliyorum. Peki siz bununla ilgili uygulama yaptınız mı?

onurinci

evet iki direnç ile oynayarak ac olarak, sanıyorum 27 yada 33k idi vayarlı varyak trafo ile 50 230 volt uyarı sinyali aldım...

gogoce

yabancı bir forumda 2 adet 30k 0.5w kullanarak 220v giriş ile kullandığını yazmış
peki varyak var ise rica etsem 24v ac de de sinyal alabileceğinize bakma şansınız olur mu acaba? elimde olmadığı için malesef deneme şansım yok

onurinci

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.