Kesmeden çıkmıyor.

Başlatan elektro77, 16 Aralık 2016, 00:25:11

elektro77

SAYIN PRO_TR
Mademki bu kadar basit yapmak istediğimi yapıp dosyasını eklermisin...!!!!
Hep yorum yapıyor eksik bulmaya çalışıyorsunuz.

O kadar çok şey denedim ki artık  kodları ezbere yazıyorum.
olmuyor olmuyor olmuyor.
Bu kadar beceriksiz olduğu zannetmiyorum. Fakat sizler öyle düşündürüyorsunuz. Çok teşekkür ederim.
Sayenizde basit bir konuyu içinden çıkılmaz hale dönüştürdüm.
Ayrıca hata bulup düzelttiğiniz kodların çoğunu ete hocam gönderdi.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

şu koskoca sitede bir tane proton bilen yok mu arkadaş.
Bir tane sorunumu çözebilecek kişi yok mu!!!
Bilgi paylaştıkça çoğalır edebiyatı yapanlara sesleniyorum.
Ben sorunumla ilgili her alternatifi denediğime yemin edebilirim. Beni beceriksiz yerine koymayın. Yaptığım şeyleri bir görseniz şaşırırsınız.
yapmak istediğim tek şey usart vericiden gelen bilgiye göre grafik LCD de kendi oluşturduğum font da rakam yazdırmak hepsi bu.
Yok mu yardım edecek bir babayiğit.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Hattuşa

Alıntı yapılan: elektro77 - 17 Aralık 2016, 00:12:29
şu koskoca sitede bir tane proton bilen yok mu arkadaş.
Bir tane sorunumu çözebilecek kişi yok mu!!!
Bilgi paylaştıkça çoğalır edebiyatı yapanlara sesleniyorum.
Ben sorunumla ilgili her alternatifi denediğime yemin edebilirim. Beni beceriksiz yerine koymayın. Yaptığım şeyleri bir görseniz şaşırırsınız.
yapmak istediğim tek şey usart vericiden gelen bilgiye göre grafik LCD de kendi oluşturduğum font da rakam yazdırmak hepsi bu.
Yok mu yardım edecek bir babayiğit.

elektron arkadaşım panik yapma lütfen, size çalışan proton versiyonu bulmaya çalışıyorum.
sizin kodu yazmak hiç sorun değil. yalnız bu dediklerimi yerine getirmek için zaman lazım. lütfen biraz relax...

Alıntı yapılan: elektro77 - 16 Aralık 2016, 23:20:26
SAYIN PRO_TR
Mademki bu kadar basit yapmak istediğimi yapıp dosyasını eklermisin...!!!!
Hep yorum yapıyor eksik bulmaya çalışıyorsunuz.

O kadar çok şey denedim ki artık  kodları ezbere yazıyorum.
olmuyor olmuyor olmuyor.
Bu kadar beceriksiz olduğu zannetmiyorum. Fakat sizler öyle düşündürüyorsunuz. Çok teşekkür ederim.
Sayenizde basit bir konuyu içinden çıkılmaz hale dönüştürdüm.
Ayrıca hata bulup düzelttiğiniz kodların çoğunu ete hocam gönderdi.

usta sizi tanımıyorum ki sizin beceriksiz olduğunuzu düşüneyim. siz sadece panik yaptınız veya huyunuz bana benziyor. yani devre inat ediyor siz inat ediyorsunuz. olmadıkça da öfkeleniyorsunuz.
şunu unutmayın bizlerde burda kendi çapımızda yırtılıp duruyoruz. aliexpressten aldığım 20 tane rotary encoder pot dün geceden bu yana beni çıldırttı. 1.5 tl ye aldığım encoderler benide çıldırttı. demekki ucuz etin yahnisi olmuyormuş.

Hattuşa

elektro usta burdaki linkten  protonu kurabilirsiniz

http://etepic.com/index.php/topic,3146.msg29919.html#msg29919

arkadaşım buradaki linkten indirin daha sağlıklı olur

kurulum esnasında sıkıntı yaşarsanız bildirin yardımcı olayım

http://www.picproje.org/index.php/topic,45366.0.html

EDIT:
ETE hocam yukarıdaki linki paylaşmamın bir sıkıntısı varmı?varsa kusuruma bakmayın linki silebilirsiniz.

elektro77

Bunlar hep sorunlu.HepSİNİ denemiştim ama yeniden deneyeceğim.

elektro77

simülasyonu yüzlerce kere deneme yanılam yöntemi ile ekteki dosyadaki halleri ile çalıştırdım. eksik varmı bakabilirmisiniz. Verici kodlarınıda protonda yazarak çalıştırabildim ancak. Vericiyi PBP ile yazarsan sistem ne yaparsam yapayım hiç çalışmıyor.
Sorun vericiden kaynaklanıyormuş. Yada ben öyle zannediyorum. Çünkü vericideki tuşları kontrol eden while wend komutlarını kaldırarak birim zaman içinde birden fazla kere bilgi göndererek çalıştırabildim. Ayrıca yine vericideki gosub gönder komutu altındaki HSEROUT komut dizinini teke düşürdüm. Bilmiyorum gerçekte ne olur. simülasyonda ancak bu şekilde çalıştırabildim. Fakat bunları yaparak doğrumu yaptım bilmiyorum. Bakıp yardımcı olurmusunuz.
Şimdiden teşekkür ederim

Hattuşa

hocam verdiğim son linkte proton kurulumunda sorun yok, kürekleme işlemi var oda kürek dosyasını c nin içindeki program dosyaları x86 adlı kısımdaki proton adlı klasörün içindeki PDS içine kopyalamanız yetiyor.

gelelim sizin kodlara,isisde denedim data alış-verişi tamam. kodlarda hata varmı derseniz. genel olarak yok ancak. PBP da bazı komutların yazım şekli pronda farklılık gösterir
örneğin;
pause =>delayms
pauseus =>delayus

degisken var byte => dim degisken as byte

gibi...

siz bu devreyi gerçekte deniyormusunuz yoksa isisde mi deniyorsunuz? bazen isis azizlik yapıyor. çalışanı çalışmaz, çalışmazı çalışır gösterir.

son olarak ayrı ayrı işlemcilerde kodun farklı dillerde yazılmasının haberleşmede bir etkisi YOKTUR. eğer öyle olmasaydı PC ile picler, atmellerle picler, STM lerle picler vs vs haberleşemezdi. burda önemli olan işlemcinin haberleşme configrasyonu ve data protokolüdür.

sizin PBP da yazdığınız kodun haberleşme configrasyonunda hatalı olabilir zira deminden baktığım configrasyon biçimine yabancıyım. protonun HELP içindeki tanımlamaları kullanıyorum.

elektro77

PBP KODLARI BUNLAR. Ne yaparsam yapyım çalışmadılar.configürasyon ,ise pcp de DEFINE olarak protonda ise DECLARE olarak ayarlanıyor. HABERLEŞME configürasyonunda ise brgh 1 ise 24h (hex)  spbrg ise 4 mhz de 25 oluyor. aynısı protonda da geçerli
Bir şey soracağım protonda uyandırma dizini nasıl oluyor.
pbp de şu şekilde  "HSEROUT [REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5]'uyandirma sinyali preambl"
fakat proton bu dizini hata olarak görüyor.

'@ __config _BODEN_ON & _BOREN_ON & _CP_ON & _PWRTE_ON & _WDT_ON & _LVP_OFF & _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOU
@ DEVICE pic16F628A
@ DEVICE pic16F628A, WDT_OFF
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_ON
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_OFF
@ DEVICE pic16F628A, XT_OSC
'@ DEVICE pic16F628A, BOD_ON
'@ DEVICE pic16F628A, BOREN_ON
'@ DEVICE pic16F628A, CP_ON
'@ DEVICE pic16F628A, LVP_OFF
'@ DEVICE pic16F628, INTRC_OSC_NOCLKOUT
DEFINE OSC 4
CMCON=7
PORTA=0:portb=0
TRISB=%00000010   
TRISA=%00011100
' -------------- haberlesme define
DEFINE HSER_RCSTA 90h ' Enable serial port & continuous receive
DEFINE HSER_TXSTA 24h ' Enable transmit, BRGH = 1
DEFINE HSER_SPBRG 25  ' 9600 Baud @ 4MHz, 0,16%
DEFINE HSER_CLROERR 1 ' Clear overflow automatically

VERICI VAR BYTE
symbol LED   =PORTb.0
symbol tus1  =PORTA.2
Symbol tus2  =PORTA.3
SYMBOL SETPIN=PORTA.0
SYMBOL ENPIN =PORTA.1

BASLA:
SETPIN=1
ENPIN=1

IF tus1=1 THEN
        VERICI=1
'       WHILE TUS1=1:WEND
        GOSUB GONDER
'          PAUSE 50
        ENDIF

IF tus2=1 THEN
        VERICI=101 
'       WHILE TUS2=1:WEND
        GOSUB GONDER
'          PAUSE 50
        ENDIF

GOTO BASLA

gonder:
toggle led
       HSEROUT [REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5]'uyandirma sinyali preambl
       HSEROUT ["$","R","F",VERICI]
'       HSEROUT ["$","R","F",VERICI]
'       HSEROUT ["$","R","F",VERICI]
       return
       END

ete

Uyandırma sinyali hepsinde aynı.
Senin çalışmıyor dediğin program bende çalışıyor. Senin makinanda var bir şey. Bak aşağıdaki alıcı programı (bende proton derleyici yok ama senin derlediğin Hex'i kullanıyorum) deniyorum çalışıyor. Çalışmayan nedir anlamadım gitti doğrusu.
Zaten çalışmaması imkansız gibi bir şey. Önceden de söyledim sorunu başka yerde ara diye.
Sil bütün programları o PC den formatla yeniden windows kur ve programları temizce yeniden kur. Bu işin yolu bu.
Device = 16F877A
Config HS_OSC,WDT_OFF,PWRTE_ON,BODEN_OFF,LVP_OFF
'config _BODEN_OFF  & _PWRTE_ON & _WDT_OFF & _LVP_OFF & _HS_OSC
Xtal = 8
TRISA=%00000001
TRISB=0
TRISC=%10000000
TRISD=%00000000
TRISE=0
PORTA=0
PORTB=0
PORTC=0
PORTD=0
PORTE=0
CMCON=7
ADCON1 = 7
INTCON=%11000000
OPTION_REG.7=1
'---------------------------------------------------------------------------
All_Digital= TRUE                  'ADC PORTLARININ TAMAMI DİJİTAL GİRİŞ VEYA ÇIKIŞ
LCD_DTPort = PORTB                 'GLCD DATA PORTLARI PORTB'YE BAĞLI
LCD_RSPin = PORTC.5                'GLCD RS PİNİ PORTC.5 BAĞLI
LCD_ENPin = PORTC.1                'GLCD ENABLE PİNİ PORTC.1 BAĞLI
LCD_RWPin = PORTC.4                'GLCD RW PİNİ PORTC.4 BAĞLI
LCD_CS1Pin = PORTC.2               'GLCD CS1 PİNİ PORTC.2 BAĞLI
LCD_CS2Pin = PORTC.3               'GLCD CS2 PİNİ PORTC.3 BAĞLI
LCD_Type =  GRAPHIC                'GLCD TİPİ GRAFİK KS0108 128*64B WİNSTAR
Declare LCD_CommandUs 1
Declare LCD_DataUs 1
Declare GLCD_STROBE_DELAY 10
Internal_Font = On                 
Font_Addr = 0
GLCD_EXTERNAL_PRINT = PPRINT
'------------------------------------------------
'HSERIAL_BAUD = 9600        ' Set baud rate to 9600
'HSERIAL_RCSTA = %10010000  ' Enable serial port and continuous receive
'HSERIAL_TXSTA = %00100000  ' Enable transmit and asynchronous mode
'HSERIAL_CLEAR = ON         ' Optionally clear the buffer before receiving

'DECLARE HSERIAL_BAUD 9600
'DECLARE HSERIAL_RCSTA 144
'DECLARE HSERIAL_TXSTA 32
'DECLARE HSERIAL_CLEAR ON

Declare HSER_RCSTA 90h ' Enable serial port & continuous receive
Declare HSER_TXSTA 20h ' Enable transmit, BRGH = 1
Declare HSER_SPBRG 12  ' 9600 Baud @ 8MHz, 0,16%
Declare HSER_CLROERR 1 ' Clear overflow automatically
'-------------------------------------------------------------------------------
Symbol LED   = PORTD.1
Symbol SES1  = PORTA.2
Symbol LOGIC = PORTA.3
Dim TEMP   As Byte
Dim BILGI  As Byte
BILGI=0

Symbol GIE  =INTCON.7   'genel interruptları açıyor
Symbol PEIE =INTCON.6   'peripheralinterruptları açıyor
Symbol RCIE =PIE1.5     'USART Recive interrupt enable bit
Symbol RCIF =PIR1.5     'USART Receive interrupt flag bit

'-------------------------------------------------    
RCIE=1
PEIE=1
GIE=1
On Interrupt GoTo INT
BASLA:
If BILGI=1   Then  LOGIC=1
If BILGI=101 Then  LOGIC=0             

GoTo BASLA

Disable
INT:
Toggle LED
    GIE=0
    HSerIn [Wait("$UM"),BILGI]
    TEMP=RCREG
    GIE=1
    Resume
    Enable
    End

Bu arada merak edenlere söyleyeyim. Verici bilgi yollarken veri sonuna bir 13 ekliyor. Bu 13, RETURN (yada ENTER) anlamına gelir ve bu işleminin  ASCII kodudur. Aslı CHR$13 dür ve İşlem sonlandırma , anlamına gelir. Bu nedenle alıcı tarafında 13 bilgisinin alınması için ayrıca bir değişken kullanılmaması gerekir. İŞlemci bu kodu alınca işi sonlandırır. Özellikle PC ile haberleşmede , RS485 ve RS232 haberleşmelerinde bu 13 rakamını veri yollarken eklerseniz haberleşme kaliteniz artar.
Ete

elektro77

HSerOut [REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5] 
Proton bu preamle ı hata olarak görüyor.
Diyor ki:
variable ' REP$AA  'not found
Sebebi nedir.

Hattuşa

slm elektro77 usta;
http://www.protonbasic.co.uk/vbdownloads.php?s=1854d8638a57d11c0e0e871e73019abb&do=download&downloadid=341

yukarıdaki linkten setup dosyasını indirin ve kurun

kurulum bittikten sonra C nin içinde program files veya program dosyaları x86 dizinin içindeki proton IDE kısmını açın orada PDS olan dosyayı açın ve içine;
http://s2.dosya.tc/server3/xhm7xs/Proton.zip.html

buaradan indirdiğiniz prPlus dosyasını kopyalayın, kopyalama esnasında değiştireyim mi diye soracaktır evet deyip kaydedin.
bu işlemden sonra proton kurulmuş ve küreklenmiş olacaktır.

Alıntı yapılan: elektro77 - 17 Aralık 2016, 13:46:46
HSerOut [REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5] 
Proton bu preamle ı hata olarak görüyor.
Diyor ki:
variable ' REP$AA  'not found
Sebebi nedir.

bahsettiğiniz uyandırma premle yi bilmiyorum. ancak bunun bir öneminin olmadığını düşünüyorum. zira herhangi boş bir değer yollamanız yeterli gelir, hatta datayı 2 kez üst üste yollamakta olur

elektro77

ETE hocam makinamda da bir sorun yokmuş.
Format attım proton yine yine aynı. Son olarak azda olsa çalıştırdığım haline tüm kodlarımı yerleştirdiğimde yine sapıttı.
Sonra aklıma vericiyi de alıcıyı da pbp de yazmak geldi. Sonuç ne oldu dersiniz." Tam anlamıyla Sorunsuz bir çalışma". Tabi ki simülasyonda. Henüz gerçekte deneyemiyorum. Çünkü dorji tranceiverleri iade edip yenisinin siparişini verdim. Pazartesi günü elimde olur.
Gelelim projenin protonda neden çalışmadığına: Lanet olsun ki bilmiyorum. Bütün bu uğraşlar sırf grafik LCD kullanmak için başıma geldi. Neymiş proje ilk enerjilendiğinde ekranda 5 saniye logomu ve ardından şirket ismimi basacakmışım. Yazı karakterlerini de büyük ve kalın kullanacakmışım. falan filan. Yine lanet olsun ki olamadı işte. Olsaydı iyi olmaz mıydı. Şahane olurdu tabi ki.
Fakat proton için hala çabalıyorum. Yada grafik LCD kullanımını zor da olsa pbp de öğrenmeye çalışacağım. Yardımcı olur musunuz hocam?
Proton konusunda yardımcı olmaya çalışıp ta olamayan arkadaşlara sitemlerimle birlikte teşekkürlerimi iletiyorum. Bu işi ete hocamın pbp yi bildiği kadar  bilen başka bir ete hocaya ihtiyacınız var.

elektro77

sayın pro_tr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Bu adreste bir setup dosyası falan yok. sadece .php uzantılı bir dosya iniyor. oda açılmıyor.

ete

Ümit,
Sana GLCD konusunda yardımcı olamam. Çok zahmetli bir iş. saatlerce başında oturup uğraşmak gerekir ki buna benim vaktim yok malaesef. Üstelik senin bu program işin lanetli galiba. Çalışması gereken şeyler sende çalışmıyor nedendir bilemiyorum.
Allah sana kolaylıklar versin başkada diyecek bir lafım yok .
Ete

Hattuşa

elektron usta dün müsait değildim. şimdi gelelim senin pc ye protonu yüklemeye şimdi bana kullandığınız PC nin özeliklerini yazarmısınız? pc niz 64 bit mi 32 bit mi? windovws 7 mi kullanıorsunuz? 8 mi 10 mu?
birde lütfen sakin olun.