Termostad için yardım.

Başlatan ersangundogdu, 16 Aralık 2016, 23:58:01

ersangundogdu

Arkadaşlar bu termostad devresinde set değerini yazılımda küsüratlı vermem için ne yapmam gerek?

ete

sıcaklık küsuratlı kullanılırsa hesapta 10 ile çarpılmış halini kullanman gerekir.
Programa önce bakamamıştım. Hesaplama kısmı eksik olmuş.
Aşağıdakini kullan;
Hesapla:                 ' Ham değerden Santigrat derece hesabı
    Sign  = "+"
    IF SIGN_BITI = NEGAT_ISI THEN
       Sign   = "-" 
       HAM=(~HAM)+2
    endif
    ISI = (ham*10)/16        '

GEC:
    ISI2 = (ISI //10)
    ISI1=ISI/10
    RETURN

Soru yu SET değer için sormuşsun ama programda SET değer girişi ile ilgili bir satır bile yok.
Bu durumda 3 tuş kullanman gerekecek. birinci TUŞ Set_Ayar kısmına girmeni ve aynı zamanda çıkmanı sağlayacak.
Artır Tuşu değer artırmanı , Azalt tuşu ise değer azaltmanı sağlayacak.
SET tuşuna basılınca program üst satıra  SET_DEGER: yazıp karşısında son girilen değeri koyacak.
Bu konumda Artır tuşu bu değeri bir artıracak, azalt tuşu bir azaltacak. Sonunda uygun değere geldikten sonra da SET tuşuna basılarak ayar menüsünden çıkacaksın. Tabiiki bu Set değeri Eproma kayıt etmekte yarar var. Bunu yapınca ilk çalıştırmada epromdan set değeri okumakta da yarar var elbette.
Set değer ayarıda aynı mantıkla yapılacak sıcaklığın 10 ile çarpılmış hali burada da kullanılacak. Ekrana verirken sıcaklığı nasıl veriyorsan set değerde aynı mantıkla küsüratlı olarak verilecek.

Ete

ersangundogdu

Hocam bu uygulamada menü yok. Set değeri programda veriliyor. Gözünüzden kaçmış sanırım. Alarm başlığı altında.

ete

Sende benimmesajı gözden kaçırmışsın ödeştik.
Yukarıda anlatıyorum ne olduğunu oku istersen.
Ete

ersangundogdu

ALARM:
        IF ISI1=>38 THEN
        BUZZER=1
        PAUSE 10
        ELSE
        BUZZER=0
        PAUSE 10
        ENDIF
        RETURN

Buradaki 38 değerini küsüratlı yapamıyorum.

ete

Son verdiğim hessap kısmını kullanmak şartı ile orada ISI1 yerine direk ISI yı kullanırsan  yanına küsürat (ondalık ama virgülsüz) yazabilirsin.

IF ISI=>384 THEN
        BUZZER=1
        PAUSE 10
        ELSE
        BUZZER=0
        PAUSE 10
        ENDIF
        RETURN

Ete

ersangundogdu

Teşekkür ederim hocam. Isı 27 ile 27.5 arası picin çıkış vermesi için ne yapmalıyım?

ersangundogdu

Tamam hallettim hocam. Allah razı olsun.