Anahtar kapalıyken faz algılama

Başlatan kotan04, 23 Ocak 2017, 21:47:39

kotan04

Merhaba arkadaşlar Nötr yada faz herhangi birini anahtarla kestiğimizde üstüne birde elektrikler kesildiğinde bunu algılamak mümkünmü? Aslında mümkün ama ben mantığını anlayamadım bilen biri lütfen anlatabilirmi?

onurinci

DFT Forrier dönüşümü ile mümkün anahtara seri bir 10nF bağlıyorlar ,bir işlemci 20ms peryotta bir ilgili pin'de 50 Hz varmı yokmu diye bakıyor,frekans gitmiş işe ilgili port'a çıkış veriyor..burada Humm Noise yada gürültünün devre üzerinde bir etkisi olmuyor..

ete

1-2 wattlık bir trafo ile 3-5v arası bir Dc gerilim elde edip ( filtre kondansatörü çok küçük olmalı) bunu bir pic pinine girersen o pindeki sinyalin low a düştüğü anı sürekli kontrol edersen istediğini yapmış olursun.
Ete

kotan04

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle yorumlar için teşekkürler.
Benim gördüğüm kartta işlemci kullanılmamış. Transistör ile yapılmış. Basit bir yöntem bulmam gerekiyor.

F®T

Hocam tam olarak neyi algılamak istiyorsunuz.220 kesilince algıamak istiyorsanız izoleli olacaksa direnç opto iş görür.izolesiz olacaksa iki direnç bir zener yine iş görür.yada bir röle çektirirsiniz onun kontağıda iş görür.nasıl bir ihtiyaç var acaba.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kotan04

Merhaba ben bunu bir lambadan gördüm. oda anahtarından lambayı kapatıyorsun sönüyor ama elektrik kesilince otomatik yanıyor.

onurinci

bi ara tahtakalede 25TL'ye satıyorlardı artık kalmamış,aynen dediğin gibi normal ampulmuş gibi davranıyor,yanık kaldığı sürece şarj ediyor,anahtardan kapatabiliyorsun fakat şebeke gider gitmez sanıyorum 1 saat yanabiliyor,şeytan icadı,içini görmek kısmet olmadı..

kotan04

Evet aynen bu işte elimde birtane var çözmeye çalışıyorum.

F®T

ilginç.Faz yada nötr den biri açıldığında sistemde nasıl bir algılama oluyorsa enerjiyi algılıyor.Neticede akımın dolaşımı kesiliyor.Tek uçla neyi referans alıp enerjinin varlığını anlıyor.Acaba toprak bağlantısı olabilirmi bu cihazın.Toprağımı baz alıyor?

F®T

kotan04 hocam çok meraklandım.Resimleri atta biraz inceleyelim

kotan04

Toprak yok bu sistemde sadece Nötr ve faz anahtardır kapatıyorsun sönüyor elektrikler gidince çalışmaya başlıyor

kotan04

F®T

Hocam oldumu şimdi akşam akşam.Merakta bıraktın nasıl uyuyacaz biz??? ;D ;D ;D

kotan04