tqpf kılıf pic programlama

Başlatan antuari, 04 Şubat 2017, 23:01:18

antuari

arkadaşlar benim tqpf kılıfında pic programlamam gerekiyor...bunun için deneme yapmak istedim ve 16f877a yı denemek için bi kart hazırladım...hazırladığım kart bu şekilde...mikrodenetleyiciyi elimle bastırarak bakırların üzerine tutuyorum fakat hata alıyorum...kısa devre yada temassızlık yok kontrol ettim..hata nerede olabilir

ete

Şema doğru gözüküyor. ICSP pin sıralaması da doğru ise sorun olmaması gerekir.
Pin sıralamsı bası programlayıcılarda farklı olaniliyor ona dikkat etmen gerekir.
Kart basım kalitesi çok kötü. Asit bütün bakıra işlemiş.  Lehim kaliten de çok kötü diyebilirim.
Bu şartlarda doğru çalışma bekleme bence. O kartı yeniden doğru dürüst basman gerek derim.

Ete

dnaci

Merhaba antuari. Yaptığınız pcb ile tqfp işlemcileri programlamanız imkansız. Bu kılıftaki işlemcileri programlamak için özel adaptörler kullanılıyor ve 44 usd fiyat gördüm webde. Tqfp adapter şeklinde aratırsanız bulursunuz. Ekteki görselde pic18f4550 tqfp bir devre için yaptığım pcb ve icsp pinleri görülüyor. Brenner ve pickit icsp pinleri aynı sıralamada, siz hangi programlayıcıyı kullanıyorsunuz. En mantıklısı devreye montaj sonrası program atmak.

antuari

ete hocam cevabınız için teşekkür ederim...sanırım dediğiniz gibi işçilikte sorun var...ütüden midir yollar çok ince o yüzden midir bilmiyorum ama bir türlü tam çıkartamadım devreyi..denemeye devam ediyorum teşekkür ederim

Alıntı yapılan: dnaci - 05 Şubat 2017, 18:48:48
Merhaba antuari. Yaptığınız pcb ile tqfp işlemcileri programlamanız imkansız. Bu kılıftaki işlemcileri programlamak için özel adaptörler kullanılıyor ve 44 usd fiyat gördüm webde. Tqfp adapter şeklinde aratırsanız bulursunuz. Ekteki görselde pic18f4550 tqfp bir devre için yaptığım pcb ve icsp pinleri görülüyor. Brenner ve pickit icsp pinleri aynı sıralamada, siz hangi programlayıcıyı kullanıyorsunuz. En mantıklısı devreye montaj sonrası program atmak.

ben pickit2 kullanıyorum fakat programlama mantığı icsp bacakları ile değil mi...dediğiniz şeyi araştırdım fakat benimde yapmak istediğim bu..sadece benim kullanmam gereken 7 adet bacak var bunlara hat çekiyorum...montaj sonrası programı atmak içinde sonuçta bu 7 bacağı kullanmayacak mıyım

sanırım kullandığım ütümde bi problem varçünkü 20 dakika boyunca ütülememe rağmen yollar çıkmıyor

http://www.robotistan.com/08mm-tqfp20283644-smd-dip-donusturucu-karti

şu ürünü buldum onun yerine bunu alacağım

ete

İşçilikte belki sorun var ama asıl sorun bacaklar ters bana kalırsa.
Sağdan sola 5-4-3-2-1 diye gittiğini varsayalım. Aynı zamanda şemayıda göz önüne alalım.
Standart sıralama  ;
1= VPP (Yani MCLR ucu)
2. +5V  (Yani VDD)
3. GND (Yani VSS)
4. PGD (Yani Data)
5. PGC (Yani CLK)
Şemadaki sıralama buna uygun. Ama senin PCB buna uygun değil maalesef.
1. Kare şeklindeki PAD'i 1 kabul ediyoruz. Bu uç VPP Yani MCLR ye bağlı olmalı. Sende doğru bağlı
2. 2 nolu uç +5V ta bağlı olmalı, sende DATA bağlı bu yanlış
3. 3 nolu uç GND ye bağlı olmalı,  sende  Doğru bağlı
4. 4 nolu uç PGD yani Data ya bağlı olmalı sende +5V ta bağlı bu yanlış
5. Nolu uç PGC ye bağlı olmalı sende doğru bağlı.
Data bacağı ile +5V yer değiştirmiş senin adaptörde.

Ete

antuari

ete hocam tasarımı şu şekilde yaptım

h1 yazan taraftakı bacak 1 numara mclr
sonraki bacak vss
ortadaki vcc
sondan önceki pgd
ve kareli olan pgc olarak ayarladım

bunda bi sorun var mı eğer varsa tekrar ayarlayayım

ete

Neden benim onayıma ihtiyacın var?
Yukarıdaki mesaj da sıralama verdim . Oraya bakıp yapamıyormusun? Kendin doğru yapıp yapmadığından emin olamıyormusun. Sıralama yalnızca programlayıcıda önemli. Oradaki uçların pic deki uçlarla uyum sağlaması şemaya göre eşleşmesi gerekir bütün yapman gereken bu işte.
İllaki onayımı bekliyorsan yine yanlış yapıyorsun. Yukarıdaki sıralamaya bak anlarsın.
Ete

dexta64

Bu kılıf yapısında ütü iyi bir tercih değil. Laminatör şart.180C ayarı olacak.
Sizin bağlantı şeklinize göre pickit2'nin 1. ucu ->5'e gelecek şekilde olacak.
Bu şekilde pic'i programlasanız ne olacak. Pic programlanırken kaydırırsanız yakarsınız.
1 nolu uçta 12-13V oluyor programlamaya başlarken ve program süresince.
Pickit'i kısadevre edersiniz. Çünkü pickit açıldığında kısa devre kontrolü yapıyor.
Her şey normalse programlama işine geçip pic'i okuyup tanıyor.

Ayrıca lehim işiniz berbat. Kartı selülozik tinerle iyice temizleyin sonra lehimleyin.