7 dolara bilgisayar

Başlatan Tarik konca, 13 Şubat 2017, 18:11:56

askin

Raspberry Pi Zero yu bende uzun zamandır bekliyorum ama seninde bahsettiğin gibi ortalıkta yok.

Linkini verdiğin ürün ve benzerleri O kadar fazla ve ucuz ki insanın kafası karışıyor fakat biraz araştırma sonrası hayal kırıklığına uğruyorsun, bu tür ürünlere heveslenen arkadaşların göz önünde bulundurması gerekenleri yazayım.

- Raspbery Pi Zero bir "vakıf" ve kar amaçlarını minimum seviyede tutuyorlar. resmi bir internet siteleri var, dünyada çok fazla kullanıcısı ve datasheetleri mevcut,  çok fazla program uygulama ve yardım isteyebileceğiniz forumları var.

- Linux işletim sistemi: windows gibi exe dosyası çift tıkladığında çalışan bişey değil, bilgisayarlarımızda kullandığımız Linux işletim sistemlerinde bile bazı programları kurmakta zorlanırken, bu tür cihazlar için program yazmak bunu işletim dahil etmek kolay işler değil.

- "devre" arkadaşım... bir örnek; kart üzerinde "13pin harici board soketi" varmış araştır bakalım bu pinlere ait herhangi bir datasheet mevcut mu?  "ETE Hocamıza ithafen"  bazen O kadar basit ve saçma sorular soruluyor ki ETE hocamın sabrına hayran kalıyorum, "aç datasheete bak demiyor-bazen diyor" ha okudum-araştırdım ama anlamadım olayı hariç. ETE hocama yağcılık yaptıktan sonra toparlamak gerekirse...

- Alacağın cihaz için SD karta atacağın bir işletim sistemi dosyası varmı? datasheet mevcut Mu? TVout çıkışı varmış mesela bunu televizyona mı bağlayacaksın vs. bence sen "internet tabanli pano kontrol sistemleri" derken; ne yapmak istediğin konusunda detay verirsen arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır.

Hepinize iyi günler.

Tarik konca

Alıntı yapılan: askin - 14 Şubat 2017, 10:14:28
Raspberry Pi Zero yu bende uzun zamandır bekliyorum ama seninde bahsettiğin gibi ortalıkta yok.

Linkini verdiğin ürün ve benzerleri O kadar fazla ve ucuz ki insanın kafası karışıyor fakat biraz araştırma sonrası hayal kırıklığına uğruyorsun, bu tür ürünlere heveslenen arkadaşların göz önünde bulundurması gerekenleri yazayım.

- Raspbery Pi Zero bir "vakıf" ve kar amaçlarını minimum seviyede tutuyorlar. resmi bir internet siteleri var, dünyada çok fazla kullanıcısı ve datasheetleri mevcut,  çok fazla program uygulama ve yardım isteyebileceğiniz forumları var.

- Linux işletim sistemi: windows gibi exe dosyası çift tıkladığında çalışan bişey değil, bilgisayarlarımızda kullandığımız Linux işletim sistemlerinde bile bazı programları kurmakta zorlanırken, bu tür cihazlar için program yazmak bunu işletim dahil etmek kolay işler değil.

- "devre" arkadaşım... bir örnek; kart üzerinde "13pin harici board soketi" varmış araştır bakalım bu pinlere ait herhangi bir datasheet mevcut mu?  "ETE Hocamıza ithafen"  bazen O kadar basit ve saçma sorular soruluyor ki ETE hocamın sabrına hayran kalıyorum, "aç datasheete bak demiyor-bazen diyor" ha okudum-araştırdım ama anlamadım olayı hariç. ETE hocama yağcılık yaptıktan sonra toparlamak gerekirse...

- Alacağın cihaz için SD karta atacağın bir işletim sistemi dosyası varmı? datasheet mevcut Mu? TVout çıkışı varmış mesela bunu televizyona mı bağlayacaksın vs. bence sen "internet tabanli pano kontrol sistemleri" derken; ne yapmak istediğin konusunda detay verirsen arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır.

Hepinize iyi günler.

bu kart bugun elimde olsa kirk takla attiririm sorun yok

linux de isimi gorecek kadar iyiyimdir

ben bu kartin nasil kullanilacagina dair yardim isteyen bir mesaj yazmadimki sadece daha ucuzu varmi varsa link

paylasabilirmisiniz diye yazdim    mesaji okursaniz yaziyo

bu bilgisayarin ne olduguna ve nasil kullanilicagina gelince  ekledigim linki tiklarsaniz kartin modeli okursaniz yaziyo

kartin modelini google de aratirsaniz resmi sitesi olan  http://www.orangepi.org/orangepizero/ okursaniz internette yaziyo

sitesine bakarsaniz hangi isletim sistemini nasil ve nereye (sd karta) kuracaginiz okursaniz yaziyo

yani windows kurup exe calistiramazsiniz okursaniz yaziyo

karttaki 13 pinin ne ise yaradigi sitesinde okursaniz yaziyo

benim projemde hic bir isime yaramaz internet tabanli pano kontrol sistemi yapacagim dedim ilk mesaji okursaniz yaziyo

kartin yan tarafinda 26 pin var ordakiler pic lerdeki gibi io pin rs232 ,spi ve benzeri ozellikleri olan pinler var

http://www.orangepi.org/orangepizero/  sitesinde okursaniz yaziyo

bunlari kullanicagim  okursaniz yaziyo

bu tip kartlarda konu ile ilgili hic bir bilginiz yoksa yukardaki adimlari takip edin  sonra yazin

yada kartin modelini yazip hello world examples yazin ornek uygulama lar okursaniz yaziyo

pinlerin nasil kullanilacagina dair ornek icin kartin modelini okuyun uzerinde yaziyo sonra bu modeli yazdiktan sonra led bilink

yazin hangi programlama diliyle (python) nasil yapilacagi okursaniz yaziyo

kendi fikirlerinizi belirtirken araya baska kisilerinde ismini katarak kendinizi hakli cikarmaya calismanin nasil bir davranis bicimi

oldugunu internette  arastirip okursaniz yaziyo

yazdiginiz mesajinizin son bolumunde insanlara yagcilik yaptiginizdan bahsetmissiniz hic sevmem yolda gorsem selam

vermem verdigi selami da almam   
Tek Care Format C:

ta3usl

ilk mesajdan yola çıkarak yazıyorum. Orange Pi Zero şu an direnc.net üzerinde 55 TL. fiyatla satışta. Benim de merak ettiğim bir ürün fakat linux yazılımlarında iyi olmadığım için üzerinde çalışmayı düşünmüyorum.

Ürün ile ilgili üzerinde çalışmalar yaparsanız , tecrübe ve paylaşımlarınız ilgilenen arkadaşlara oldukça yararlı olacaktır.

(Raspberry Pi Zero ve orange Pi Zero arasında karışıklık oldu)