NRF24L01+ PAYLOAD SORUNU

Başlatan tesla, 16 Şubat 2017, 00:31:02

tesla

Herkese iyi geceler

1 Byte uzunluğunda herhangi bir veriyi sorunsuzca alıp yollayabiliyorum fakat alıcı tarafta payload uzunluğunu ayarlamış olmama rağmen alıcı tarafta yolladığım verinin sadece MSByte 'ını görebiliyorum ne yapsam sorunu çözemedim. Verileri okuyup yazmada sorunum yok tüm adres içeriklerine veri yazabiliyorum ve tüm adres içeriklerinden veri okuyabiliyorum. Bu konuda tecrübe edinmiş olanlar yol gösterebilirlerse çok memnun olurum.

cemilsivas

Hocam okumayı döngüyle yapmalısınız.

tesla

Çok baytlı verilerin nasıl okunacağı konusunda sıkıntım yok, gece bu konuda biraz daha çalıştım epeyce aşama da kaydettim sorunumun daha çok STATUS kaydedicisindeki bayraklardan kaynaklandığını farkettim.

cemilsivas

Verileri aldıktan sonra temizleme yapıyor musunuz?

tesla

Evet dün gece kaydedici içeriklerini kontrol ederek FIFO ları temizledim sorun büyük oranda ortadan kalktı fakat döngü içinde verileri yollayıp FiFO ları temizledikten sonra tekrar aynı işlemi yaptığımda karşı tarafta alakasız veriler okuyorum. Acaba gönderim alım işlemlerinden sonra status kaydedicisindeki gerekli bayrakları sıfırlayıp aynı işlemleri tekrarlamak mı gerek acaba? Müsait olduğumda bunu da deneyeceğim.

cemilsivas

Aynen sadece fifoları temizlemiyoruz. Statustan da bazı bitleri temizlemen gerekiyor.

cemilsivas

Veri alırken irq kesmesi kullanıyorsan onu da aynı şekilde temizlemen gerekiyor.

tesla

Her veri alıp yolladıktan sonra, alıcıda RX_DR verici de TX_DS yi lojik-1 ile sıfırlamadan sağlıklı bir şekilde tekrardan veri alıp yollayamıyoruz yani. IRQ kullanmıyorum şu anda. Bunları bir deneyeyim.

cemilsivas

Doğru. Deneyip yaptıklarınızı vr sonucu da buraya yazarsanız sevinirim.

tesla

Çok da bir değişim olmadı 4 byte veri iletimi için bir deneme yaptım şimdi burada sorun verilerin arada sırada tutarsızlık göstermesi yani bazen yolladığım veriler ufak değişimlere uğrayıp alıcıya ulaşabiliyor ilk crc den şüphelendim 2 byte yaptım ama yine sonuç değişmedi siz böyle bir durum tecrübe ettiniz mi ?

ete

NRF modülleri kaç volt ile besliyorsunuz? Sanki 5V ile çalışıyorsunuz gibi bir durum hissediyorum.
Genel anlamda Config ayarlarını yaparken mutlaka ayarı önce verin sonra geri okuyun ve okunan ile verilenin aynı olmasını sağlayın değilse yeniden aynı ayarı verin. Sadece ayarı verip geçiyorsanı muhtemel bir sorun olabilir.
Aklımada bu sorunla ilgili başka bir şey gelmiyor.

Ete

tesla

Nrf24l01+ ı stabil 3 V ile besliyorum. Anlattığım durum devamlı olmuyor ama arada sırada olması ya da olacağını bilmek can sıkıcı. ETE bey son yazdıklarınızı biraz daha açabilir misiniz ?

cemilsivas

Breadboardda mı çalışıyorsunuz? Bazen küçük temassızlıklar da stabil çalışmayı engelliyor.

tesla

Evet cemil bey test amaçlı bir devre kurdum pic lcd ve nrf24l01+ ile. Amacıma ulaşınca pcb işine girişeceğim. Yani sorunum arada bir oluyor doğru verileri lcd de hiç görmüyor değilim gerekli yerlerde kondansatör de kullandım ama sorun donanımsal mı yazılımsal mı anlamaya çalışıyorum.

cemilsivas

Siz dediğimi de göz önüne alın. Bende de bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu. Pcb çıkarmaya çalışıyorum şimdi.