motoru pwm sürüp akımını okuma

Başlatan fatih88, 17 Şubat 2017, 22:09:25

fatih88

merhaba arkadaşlar beni kafamı kurcalayan bir durum var ben motoru pwm sürüyorum ama aynı zamanda da şort (şönt) direnci ve opam la akımını ölçmeye çalışıyorum frekans uyguladığımız için değerler çok oynuyor pwm ile motoru sürmeyince gayet iyi okuyorum değerleri daha önce bu konu hakkında uygulama yapan oldumu yardımcı olabilirmi
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

F®T

Okuduğun gerilim filtreden geçirerek ölç.Şönt ucuna bir direnç ve çıkışına bir kapasite atarsın daha stabil okuma yapabilirsin.Zaten ordan akım okumak o kadar kolay bir iş değil.Anca  bu tür yöntemle okursun.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

fatih88

dc voltaj olarak verirsem motora gayet iyi okuyorum yazılımla da kaç amper çektiğini hesaplatıyorum lcd ye yazıyorum pwm de degerler çok oynuyor çıkışa kondansatör koymak işe yaramadı

www.fayelektronik.com

F®T

Ölçüm yaptığın direncin artı ucuna 10k bağla 10k çıkışına 10uf kapasite bağla ve adc ye ver.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

fatih88

arkadaşlar hala sekme devam ediyor direnç kondansatör işe yaramıyor  :(

www.fayelektronik.com

F®T

Soru hayali olduğu için pek yorum yapamıyoruz .En azından bir döküman program koyarsan daha çok yorum yapacak birileri çıkar.

fatih88

Kardeş soru hayali olsa voltajın sektiğini nerden anlayacam devre bredborda kurulu motoru softstart sürüp opamplada kontrol ediyorum motor herhangi bir zorlamada durdurmak istiyorum pwm de sistem ac akım gibi geldiği için okuduğum değer titriyor

www.fayelektronik.com

F®T

Fatih kaç yaşında olduğunu bilmiyorum fakat seviyemizi öncelikle koruyalım.
Buraya çizim ve program koymadan bu dediklerin hakkında yorum yapmak biraz zor.

fatih88

30 yaşındayım kardeş yaklaşıkta 13 senedir elektronikle iç içeyim ben devremi çalıştırıyorum tek sorunum pwm devreye eklediğim zaman sorun yaşıyorum daha önce bu sorunla karşılaşan yardımcı olabilecek varmı diye konu açmıştım ilginiz için yinede teşekkürler

www.fayelektronik.com

F®T

Tabiki burası sorun çözme platformu.Gönüllülük esasına göre insanlar özveride bulunup birbirine yardım ediyor.Çok güzel bir duygu.Fakat şu kardeş lafı bana pek hoş gelmiyor.46 yaşındayım ve 30 yıldır bu işin içindeyim.İnsanlara hitap ederken hep ince düşünmeye çalışırım.Seviye önemli.Buna dikkat edelim.
Soruya gelince elle tutulur bir bilgi koyarsan daha iyi yardımcı olunabilir.Programı nasıl yazdın donanımı nasıl kurdun buna göre insanlar bilgilerini aktarır.

fatih88

Ben saygılı biriyim ama genelde yazışmalarda saygısız gelmiş olabilir ben genelde kardeşim diye hitap ederim samimi olmak için ama size abi diye bilirim sorun yok :) program c dili ile yazılı ve şort direç üzerinde oluşan mili voltluk voltajı ölcebileceğim değerlere yükseltip proğramlada hesaplayıp çektiği akımı görüyorum pwm girmeden sorun yaşamıyorum

www.fayelektronik.com

fatih88

Bi yanlış anlama varsa şahsım adına özür dilerim hakkınızı helal edin abi

www.fayelektronik.com

F®T

Kardeşlik kelimesi çok değerlidir.Fakat argo kullanıma ve anlamayada uygun bir yapısı var.Tabiki birbirini tanıyan samimi yaşıt insanların birbirine karşı kullanması hoş.
Sorununa gelince dediğim gibi filtreyi oluşturan direnç ve kapasite değeri ile oynayarak stabil hale getirebilirsin.Ayrıca yazılım ilede okunan değerleri değişik algoritma yapıları ile kullanarakta bu sorunu çözebilirsin.

fatih88

halledmeye çalışacam abi olmazsa acs712 kullanacam biraz pahalıya mal olacak ama yapacak bişey yok

www.fayelektronik.com

F®T

Ondada filtre kapasitesi var.iyi ayarlaman lazım.