analog multiplexer sorunu

Başlatan salamon, 18 Şubat 2017, 12:09:41

salamon

ete hocam ve değerli arkadaşlar merhaba,

analog multiplexer hakkında değerli görüş ve bilgilerinize ihtiyacım var. Şöyle ki;

analog multiplexer kullanarak 0-10v arası 8 adet farklı girişten voltaj okuması yapmak istiyorum. 74HC4051 multiplexer kullanarak proteus üzerinde çizim işlemini tamamladım ve simülatörde çalıştırdım. ancak 74HC4051'in datasheet incelediğimde giriş pini ve com arasında -5v +5v arası voltaj iletebileceği yazıyor.

konu hakkında bilginiz var ise benimle paylaşabilir misiniz?

ete

Benim bildiğim bu tür entegreler besleme voltajına denk voltajları kabul ederler fazlası entegreyi bozar.
Bu durumda giriş voltajı GND (0V) ye göre ne ise o kadarlık voltaj verebilirsiniz oraya.
Bu entegrenin CD4051 olanı 20 V ta kadar besleme kabul eder. Onu kullanın gerekirse. Yada 4067 kullanın.
-5V olayını göremedim. Belki besleme 0-10V olursa -5V ile +5V aralığını verebilirisiniz ama 0-5V beslenmiş ise bunu yapamazsınız.

Ete

mg1980

Farkları var mı bilmem ama ben CD4051BE üzerinde fiili olarak çalışma yapıyorum şu anda .12v okuyorum.Problem yok. Fiyatları 1 TL civarında.Fiilen deneyin.1-2 TL zarara uğrarsınız o kadar.Hem de tecrübe olur.

Not:Ben yazarken Ete hocam da göndermiş.

Hattuşa

bende cd4051 ile bu şekilde okuyorum hiçbir sorun yok üstelik 12v gnd ile non-simetrik olarak.

EDIT:
multiplexlerde bildiğim kadarıyla 74 serileri +5v ile çalışıyor siz 0-10v çalışacaksanız CD serisi almalısınız

salamon

değerli bilgileriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim. herkese iyi çalışmalar iyi günler

temha43

selamun aleyküm
salomon kardeş bende bunula ilgili bir uygulama yapmak istiyorum. proteus dosyalarını gönderebilir misin. Birde ete hocama bir sorum olacak pic in dijital girişleriyle direnç okuyabilrimiyiz direk. kondansatör bağlayıp şarj deşarj olarak pt 1000 ile sıcaklık ölçmek istiyorum bu mümkün müdür.

ete

Pic voltaj okur. Oda ADC pinleri üzerinden çalışır.
Voltajı dirence çevirmek için PT1000 ile bir gerilim bölücü yapmak ve ;
Vout=Vin*(R2/R1+R2) FORMÜLÜNDEN R1 i çekerek hesaplamak gerekir.
Burada Vin=5V, Vout=ADC ile okunacak voltaj, R2 1k5 olarak alınabilir.
R1(PT1000)=R2 * (Vin-Vout)/Vout şeklinde hesaplanır.
+5V PT1000 den girer ve çıkışı hem 1K5 ile birleştirilir hemde Pic ADC girişine verilerek oradan Vout okunur.
1K5 in diğer ucu GND ye bağlanır.

Kondansatör bağlayarak şarj deşarj işi biraz daha zahmetli sonucun da nasıl olacağını kestiremiyorum şu anda.
Bir dirence bağlı kondansatörün önce şarj edilip sonra deşarj olma süresini timer ile ölçerek o direnci değeri hakkında fikir edinilebilir. Ama zahmetli bir yol. Bildiğin bir direnç ile aynı kondansatçrün ne kadar zamanda deşarj olacağına bakacaksın. Onu ref alarak bilmediğin direnci bir formül ile hesaplamaya çalışacaksın. ADC girşi dururken bu tür sistemlerle ben olsam uğraşmazdım.

Ete

temha43

Allah razı olsun ete hocam. forumda biraz önce ntc ile ilgili bir makale okudum ntc nin fiyatı pt 1000 lere göre daha ucuz formül ile de uğraşmadan tablo oluşturup sıcaklıklara göre o tablodan karşılarştırsam bir sıkıntı olur mu? Birde sensör le devre arasında 20 metre kablo bağlantısı olsa bu mesafe sıkıntı çıkartır mı? opamp kullanmam gerekir mi?

ete

Ntc ile okuma işleminde formül yerine tablo kullanmak sıklıkla uygulanan bir metod dur. Sende yapabilirsin. 20 m kablo mesafesi sorun olur. Zira zaten küçük bir direnç değişimini değerlendireceksin buna kablo direncide eklenmiş olur. Profesyonel uygulamalarda ya ölçülecek yere bir kart yapılıp orada ölçüm alınır ve bu ölçüm seri yoldan (Rs485) bu bilgi lazım olan yere yollanır. Yada ölçüm alınıp bu 4-20 ma sinyale çevrilir ve direk kablo ile lazım olan yere sevkedilir. Orada tekrar gerilime çevrilip adc ile okunur ve sıcaklığa çevrilir.

Ete

temha43

Allah razı olsun üstad.
Yapacağım uygulamanın yapılmış bir örneğini incelediğimde adamlar 4051 kullanmış. Artık deneyip göreceğim olmazsa bende 4051 kullanırım. Hem pinler çoğalmış olur.