0-9999 Sayıcı Arıyorum

Başlatan rayman, 20 Şubat 2017, 21:22:22

rayman

https://www.youtube.com/watch?v=OOknKlbudvI&feature=youtu.be
Sistem çalıştı ama şöyle sorun var.... Devir hızlı geçince , numaralar seri bir şekilde değişmiyor , birden artıyor. Gecikme sorunu var sanırım...

ete

Nedir senin maksimum sayac değerin ona göre sistem tadil edilebilir. Şayet 65535'i geçmeyecek ise daha seri çalışan bir sistem yapılabilir. Bu programın bir amacı var ve sana uygun olmayabilir.
Üstelik senin devrenin kusurunu programla çözmeye çalıştık. Çift sayma programın hatası değil kesinlikle. İsisde çalıştır anlarsın. Bu tamamen kullandığın sistemin hatası. Program negatif tetik (LOW) ile çalışıyor senin pto devren orada boşta LOW veriyor önüne engel gelince HIGH veriyor. Ters yani ve çift saymaya sebep oluyor yada başka etkenler var ki çift sayma yaptırıyor. Bunu önlemek için oraya yapılan ilave programı yavaşlatabilir.
Ete

rayman

Ete Hocam evet haklısın.... Analog kısımın çıkışında Led var. Oradan data gelince görüyorum. Led sürekli yanıyor , data gelince sönüyor tekrar yanıyor..... Ancak şunu düşünelim , bu Analog devre olmadan oraya buton bağladığımızdada bir kere basıp bir kere çekince sistem tamamen hihg-low komuttada okuma yapıyor. Neyseki gönderdiğin satırla o işi çözdük..... Benim matkap devirimin Rmp ini takometre olmadan ölçemem. Ama şöyle düşünelim , bu sistem hatasız sayma yapıyorsa devir fazla geldiğinde sorun yok ,şu haliylede sorun yok. Ancak istinaeden , benim için yapılmamış bir çalışma olmasına rağmen yinede uğraştınız teşekkürlerimi iletiyorum... Sadece nacizane deidğim gibi devir arttıkça sayıların tepkimesinide ona göre görsek daha iyi olur hem sizin içinde faydalı olur sistemi bu amaçta kullanmakta fayda var .

ete

Bu programda sayı artışı kesme iinde yapılıyor ve tamamen 10 tabanına göre sayı mantığını kullanıyor.
Kısaca her puls girişinde birler basamağı bir artıyor 10 olunca sıfıra dönüp onlar basmaını bir artırıyor on olunca sıfara dönüp yüzler basamağını bir artırıyor on olunca sıfıra dönüp... şeklinde devam ediyor bu mantık.
Normal sayma işleminde tek bir sayı alınır ve her puls geldiğinde SAYI=SAY+1 yapılır ttaki o sayının limitine ulaşıncaya dek.
Elbette bu son dedğim daha hızlı bir sayma yaptırır ama limit 65535 dir. Bunu geçersen sayın sıfıra döner. Çünki mantık hexadesimal mantığına göredir.
Ete

rayman

O sayı limiti bizim için önemli değil. 65535'i geçmeyez...... O yüzden çözüm varmıdır Ete hocam ?

fatih88

Rayman dostum anlaşılan Yazılım bilgin yok foto alıcı yerine red röle dene olmadı bunun için endüstriyel sensörler var biraz pahalı olabilir ama.sayıları tam görememen dünkü eklediğimiz komuttandır bence external interrupt un içine bir nevi kilit koyduk sıfır olana kadar bekle diye bu komut kaldırılır sayma sensör kısmın düzeltilirse senin işin çözülür hatta bu şekilde belki sipirleri doğru bile saymaya bilir komut gecikmelerinden dolayı
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

fatih88

Ete Hocam bu yazılımda değişkenimizin 65535 olması mümkün değil ki çünkü değişkenler sadece 1-10 arası bir değer tutuyor yanlışım varsa düzeltin ustam

www.fayelektronik.com

rayman

Evet yazılım bilgim yok ... Maalesef hızlı devirde sorun olursa ozaman bunu yapmayayım...

ete

onları iptal edip yerine SAYAC WORD tipi değişkeni kullanılacak.
Kesme içinde olanların tamamını silip
SAYAC=SAYAC+1 yazılacak

Silme tuşuna basınca SAYAC=0 yaptırılacak ve Ekrandaa tek bir yerde LCDOUT $FE,$C0,"SAYAC=",dec5 SAYAC
demek yeterli olacaktır. Hepsi bu fatih sen bunu yaparsın yap bir kıyak daha şu rayman arkadaşa.
Ete

ete

Fatih den ses çıkmadı ben yapıverdim.
İlişiktedir.
Bak bakalım ne hızla sayıyor.
Ete

rayman

Ete hocam oncelikle emeklerin tesekkurle odesilmez.Suan carsidayim eve gecince hemen deneme yapacagim.Kocaeli deyim presband ve emaye bobin teli satan yok.Onu ariyorumda

fatih88

Hocam valla mail gelmedi meraktan girdim yanıt varmı diye baya birşeyler olmuş :D

www.fayelektronik.com

rayman

Merhabalar şuan çalışmanın durumu böyle                              https://www.youtube.com/watch?v=eXZrxobP_GQ&feature=youtu.be

fatih88

Olmuş olmuş idare et artık  :D sanki lcd tazelemeden sensör iki kez görüyorsa lcd  ikişer ikişer atladığını görürüz

www.fayelektronik.com

rayman