0-9999 Sayıcı Arıyorum

Başlatan rayman, 20 Şubat 2017, 21:22:22

rayman

Proximity sensörü nereden bulacağım bilmiyorum ?  Buda zaten Proximity.

onurinci

en basitinden bir Reed röle parçalıyın içinden cam tübü kırmadan çıkarın,kızların takı malzemelerinden birde 2TL'lik mıknatıslı küpe alın bunun mıknatısını,Reed'in her önünden geçirdiğinizde bir pulse....

Prox sensor'ların Rise Fall time'leri fiyatına göredir,yani ucuz ile pulse kaçırırsın...

rayman

Reed  Röle yi dün arkadaşım önerdi. Oda deneysel gözlemlere bakar. Yüksek devirdeki mıknatısın çekme tepkisine bağlı. Ya çekmezse ?

rayman

Bu sayıcı yine 2 li 2 li saymaya başladı. Anlamadım. Sildim yazılımı tekrar yükledim düzelmedi.

ete

Yazılımın 2 sayması diye bir şey mümkün değil maaleseef. Donanımdan kaynaklanan bir sorun bu başından beri bunu açıklamaya çalışıyorum ama sen her nedense sürekli yazılımda kusur buluyorsun. Daha önce de DONANIM KUSURUNU yazılımla ortadan kaldırmaya çalıştık. Aslında program 2 saydırıyorsa bu onun hızlıca sayabildiğini gösteriyor. Program hızlı saymasın biraz yavaşlasın ve üst üste gelen iki say komutundan yalnızca birini algılasın diyorsan yine programa iki sayma emri arasına biraz gecikme koymak işi çözebilir.
Saydırma denilen şey algılama pinine LOW gelmesi şeklinde oluyor. Gelen LOW sinyalini program 1 kere algılayıp sayıyor ve aynı pin tekrar HIGH oluncaya kadar bir sayma yapmıyor. Pin HIGH olup tekrar low olunya yeniden bir sayıyor. Şimdi düşün bakalım. Senin donanımın algılama pinine low verip 10us içinde aynı pini 2 kere aç kapa yapıyorsa ne olur. İşte sayıcı bunu 2 defa algılar.
Bu nedenle bir kontaktan sinyal alıyor isen kontak uçlarına kondansatör bağlaman gerekir. Bu oradaki titreme dedğimiz aç kapa olayını ortadan kaldırır. Yok bir devre çıkışını algılama pininebağlamış isen orayada bir 1uF kondansatör bağla. Buda işi çözer diye düşünüyorum.
Ete

fatih88

O proğramın çift sayma olasılığı zor bence lcd tazeleme süresi yetmiyor
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

rayman

High- Low süresince bence evet sürekli Pic'e data gidiyor olabilir. Ancak kondansatör koyabilirsek düzeltebiliriz sanırım