Motor Kontrol Sorunu

Başlatan rayman, 24 Şubat 2017, 10:44:52

rayman

Böyle bir uygulama yaptım 555li. Video daki sorunu yaşıyorum..... Böyle bir konuda tecrübesi olan varmı acaba ?  555 yerine Tlc555 'te kullandım maalesef çözülmedi sorun ...
https://www.youtube.com/watch?v=aL5araprbas&feature=youtu.be

mg1980

Şemanın tamamı hakkında fikir yürütemiyorum ama;
1-555 çıkış ucu doğru mu?
2-Mosfet gate direnci var mı ?

rayman

555 entegresinin Osc ucu 3 nolu ayaktır....Ancak 7 nolo ayak transistör ile kuvvetlendirilmiş çıkıştır.... Discharge...7 nolu pin. Mosfet sönümleme için G-S arasına 10k bağladım yine olmadı

mg1980

Çok iddialı değilim ama üstadlar bu gate direncini 10-22 ohm arasında olmalı diye söylüyorlar. Ayrıca 555 10v ile çalışıyor gibi.Bu gate'ye girerken daha düşer sanırım.Şayet öyleyse bu değer mosfeti sürmeye yeterli mi ? Buna da bakmak lazım. Bir de R1 direnci üzerinden mosfet devamlı iletimde değil mi  ? Şemanın doğruluğundan emin misiniz ? Bu arada ben de sizden bir şeyler öğreniyorum.

rayman

Maalesef çözemedim duruyor öylece.

ete

Motor sürmek için PWM frekansı min 5Khz olmalı. En fazlada 20Khz olmalıdır. İdeal olan 7-10Khz aralığıdır. Bu aralıkta motor sendeki gibi inleme yapmaz.
İnleme va düşük devirde kalkmaması frekansın düşük olmasındandır mutlaka.
Mosfet mutlaka arada 100 Ohm bir direnç koyularak sürülmelidir. Ayrıca mosfetin Gayte ucu ile Source ucu arasına 10K lık bir direnç bağlanması da gerekir.  Motor uçlarına ters diyot bağlanması şartttır. ters EMK yı ancak bu şekilde etkisi hale getirirsiniz aksi halde mosfet kısa zamanda yanar diye biliyorum.

Bu iş son derece kolay aslında 1 adet 12F683 , 1 adet pot bir direnç ve Mosfet diyot malzemesi ile bunu en az mazeme ile yapabilirsin.
Aşağıda programı veriyorum.
GPIO.0'a 1K lık lineear pot bağlayacaksın.
GPIO.2 den PWM çıkacak. 100 Ohm dirençten geçip NMOS'a girecek. Mosfetin Gate ve Soruce ucu arasına 10K direnç bağlayacaksın. Drain ucuna motorun bir ucunu +5 yada kaç volt ile besliyor isen motorun diğer ucunu oraya bağlayacaksın.
Motor uçlarına ters diyot bağlayacaksın. Düz bağlarsan kısa devre olur uçlar.
Mosfetin Source ucu GND ye bağlı olacak.
Hepsi bu kadar.
@ __CONFIG _FCMEN_OFF & _IESO_OFF & _BOD_OFF & _CPD_OFF & _CP_OFF & _MCLRE_OFF & _PWRTE_ON & _WDT_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT

DEFINE OSC 4
OSCCON=%01100001
CMCON0 = 7
DEFINE ADC_BITS 10   
DEFINE ADC_CLOCK 1   
DEFINE ADC_SAMPLEUS 30

OPTION_REG=%00000001  'BÖLÜCÜ 1/1 AYARLANDI
GPIO=0
TRISIO=%00000001
ANSEL = %01110001
WPU=0
ADCON0=%10000000

HAM VAR WORD  56
DUTY VAR WORD 58
X    var word

PR2=99 'max Duty=400 olacak %50 için200 oluyor.max duty %100=400
T2CON=%00000100  '
CCP1CON.1=0
CCP1CON.2=1
CCP1CON.3=1
PAUSE 300

BASLA:
       ADCIN 0,HAM
       DUTY= (ham+1)*/100
       PAUSE 100
       IF X=DUTY THEN BASLA
       X=DUTY
       CCP1CON.4=X.0
       CCP1CON.5=X.1
       CCPR1L=x>>2

goto basla

Unutma işlemci 12F683 dür. Donanımsal HPWM özelliği vardır bu işlemcide onu kullanmış olduk.
Ete

rayman

Ete hocam teşekkürlerde O Pic i bulunduğum yerde bulmak zor.... 0-30 volt ayarlı adaptör bu işi çözüyor.. Onu yapacam yarına bakalım....

mehmet

Motora ters paralel, akımı uygun bir hızlı diyot bağlayınız. Mos gate
10R - 100R arası bir direnç ekleyiniz. Pot değerini düşürüp kondansatörü
değerini artırınız. R1 direnci beslemeye değil GND ye verilmeli...

Bunu deneyiniz...
http://tinyurl.com/hhshqht
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr