24v 50a motor yön kontrolü

Başlatan gigabytetr, 26 Şubat 2017, 18:24:56

gigabytetr

teşekkürler hocam.
şimdilik pwm'yi bi kenara koydum ,denemelerimde motoru 25a güç kaynağı ile besliyorum 10-15a civarı akım çekiyor ısınma hiç yok desem yalan olmaz, şimdi bu motora birde akım izleme koymaya çalışacam 12f683 ün adc girişinden acs709 sensörden gelen değeri okutacam motor ortalama olarak standart bir akımda çalışacak(30a civarı) limit geçilirse ikaz vercek , pic'e sabit bir adc okuma limiti  verip, adc girişine sensörden gelen değeri trimpot ile vermeyi düşünüyorum eşiği dışarıdan manuel olarak değiştirmek için bu şekilde bir uylama uygun olurmu?

ete

Olur elbette. Tek bir pic de bu işlerin hepsini yapabilirdi diye düşünürüm.
Ete

gigabytetr

Hocam 12f683 ile 2 tane küçük motor için anlattığım şekilde adc yi kullanıyorum(6203'ün sense bacağındaki değeri okuyorum) , kalan 2 adc pinini büyük motorda kullanıcam iki yöndede birbirine yakın ama aynı değerde haraket etmiyor ,mclr pinini yön bilgisi için kullanıyorum gpio.5 de ikaz çıkışı motorları 16f877 ile kontrol ediyorum 877 de boş pin yok.4081 i iki yöndede pwm ile kontrol edebilrsem  12f683 yerine daha çok bacağı olan bi pic kullanırım büyük motor için 877 den yön bilgisi  gelir diğer pic pot ile ayarladığımız pwm değerinde  motoru sürer buaradada adc okur . 4 tane adc okuyacam ama bunlar aynı anda olmıyacak sırayla.

gigabytetr

Hocam 4081 den motora  haraket veriyorum normal çalışıyor ama haraketi kestiğimde dinamik frenleme yapar gibi motor çok sert çakılıyor ,ters yönde sarsılıyor , bunun  4081 ile bir ilgisi varmıdır?

ete

Hem var hem yok. DC motorun uçlarına aynı voltajı verirsen motor fren yapar. Tabiiki 4081 de motoru durdurmak için girişlerin ikisinde LOW vermek lazım. Her ikisine de HIGH verirseniz sorun olabilir.  4081 de motoru zınk diye durdurmamanın bir yolu var idi ama şimdi hatırlamıyorum. Data sheeti okumak gerek.

Ete

gigabytetr

Hocam yanlış anlamadıysam ,şemada ALI-BLI pinleri giriş için kullanılırken  AHI-BHI pinlerini high tutarak haraket yokken dediğiniz gibi motor uçlarının  ikisinide +24v'da tutuyoruz.ani durmaması için  AHI-BHI pinlerini low yapmakmı gerekir.şuanki çalışma şeklinin benim için bi sakıncası yok anlamak için soruyorum,datasheet okuyup anlamayı öğrenmemiz lazım...

hekaraarslan

mosfet sürme ve akım ölçme devrenizi paylaşabilirmisiniz?
ayrıca yaşadığınız bir sorun varmıdır?

hekaraarslan

hip 4081 ile %100 pwm ile veya %0 pwm ile motor sürülebilirmi?
bootstrap, snubber devresi kullanmaya gerek var mıdır?

ete

MOsfet kullanılan hiç bir devrede %100 PWM kullanılmamalıdır. Bunda da kullanılmaz demek daha doğru olacak.%0 verilebilir. HIP4081 çıkışları direk mosfetleri sürebilmekte ayrıca bootstrap ve snubber kullanmaya gerek yoktur.
Ete