Power Line Comm. Güç Hattı İletişimi)

Başlatan mericsezer, 04 Mart 2017, 02:26:39

mericsezer

Herkese merhaba. Bitirme projesi olarak güç hattı iletişimini kullanarak AVM kontrolü sağlayacağım. PIC16F877A kullanıyorum. Temelde iki PIC arasında iletişim sağlıyorum ve örneğin merkez sıcaklığı 20 derece olarak ölçtüğünde slave e veri aktarımı yaparak dereceyi yolluyor. Dereceyi alan slave PIC bunu yorumlayarak klimanın sıcakta sogukta ve ya fan modunda çalışacağına karar verip LCD ekranda yazdırıyor. Bu ve bunun gibi toplamda 4 kontrolüm var. Buraya kadar problemim yok. PIC ler arası TX RX bağlantılarım çalışıyor LCDde yazabiliyorum. Güç hattı modemiyle iki PIC arası haberleşmeye geçmem gerekiyor ve PIC çıkısı olan TTL (0-5V level) to USB converter kart aldım. USB çıkışınıda ethernete çevirecek başka bir kartım var. Sonuç olarak Ethernetide PLC modeme gireceğim ve karşı taraftan diğer modemle dataları toplayacağım. Slave PIC içinse tam tersi işlemler uygulanacak. Ethernet çıkışı USB ye sonrada TTL e çevrilip slave e girecek, FAKAT USB ÇEVİRİCİ İLE İLK DENEMEMİ AZ ÖNCE YAPTIM VE ÇALIŞMIYOR. TTLDEN USBYE GÖNDERİYORUM ÜZERİNDEKİ VCC(+5V) LEDİ VE RX IŞIĞI YANIYOR AMA KARŞI TARAFTAKİ TX YA DA RX LEDLERİNDEN HİÇBİRİ YANMIYOR. ZATEN DATA AKTARIMIDA YAPAMIYORUM BU ŞEKİLDE. Sonrasında USB pinlerindeki voltajıo bir ölçeyim dedim 3.3 V sabit voltaj var. PIC TX bacağını ölçtüğümüzde sürekli değişen bir gerilim olduğunu ve data aktarımının 1-0-1-0 gittiğini anlayabiliyorum. Eğer konuyla ilgili bir tecrübeniz varsa lütfen yardım edin. Teşekkürler.

FxDev

Devre şemanızı paylaşabilmeniz mümkün mü?

mericsezer

Aslına bakarsanız devre şemasında PICler arası bağlantılar mevcut. Bana iki PIC arasında iletişimi ethernetle sağlayabileceğim converterlar lazım. TTL den ethernete ve sonrasında ethernetten TTLe...

ete

Bu durumda USART to Ethernet ve bunun tersini yapabilen bir çevirici aramalısın.(veya RS232 to Ethernet ve Ethernet to RS232)
Böylece sen haberleşmeni normal seri haberleşme kuralları ile yapacaksın. Sistem blgileri ethernete çevirip güç hattına verecek. Diğer taraftan da gelen bilgi hattan ethernet ile alınıp Usart ta çevirlerek pic tarafından çözülecek ve istediğini yapmış olacaksın.

Ete