16F84 PİC Deneme Kartı-Yardım

Başlatan sync, 09 Mart 2017, 01:33:48

sync

Merhaba arkadaşlar,
    16F84 de kullanmak için bir pic deneme kartı tasarımı yapmamız gerekiyordu. Devre LED, 7 Seg. display ve bir röleden oluşması gerekmekte. ISIS de kurduğum simülasyon sorunsuz şekilde çalışmakta fakat ares üzerinde kurmaya çalıştım fakat kullanmayı pek bilmediğim için eksikleri oldu. Yolların birbirine çok yakın oması kalınlığının uygun olup olmadığı gibi. Rica etsem devreyi kontrol edip nasıl düzelteceğim hakkında yardım eder misiniz?

sync

Yardım edebilecek yok mu arkadaşlar?
ete hocam?

ete

16F84 deyince bakmaya zahmet bile etmedim. 16F84 mü kaldı artık müzeye girdi bu işlemci. yazık verdiğiniz emeklere şayet ona bir kart yapıyorsanız.
Hadi diyelim bir görev ödev dir bu hiç mi şema takibi yapamıyorsunuz. Bak bir bakışta kristal bağlantısının daha doğrusu ona bağlı kondansatörlerin yanlış bağlı olduğunu görüverdim. Hemde yanlız başıma. İki kişi bir araya gelecek ve biriniz şemadan şu şuraya bağlı diyecek diğer PCB üzerinden bunu takip edecek. Bu işin yolu budur.
Kanallar bir birine yakınsa uzaklaştıracaksın . Üzerinde kırk saat düşüneceksin başka nasıl geçiririm bu kanalı diye.
Ben sana bu konuda akıl veremem ki. Nasıl vereyim yanımda olman ve bir yandan devreni gösterirken bir yandan da şurası yanlış olmuş diyebilmem gerekir. Uzaktan bu iş olmaz. Dediğim gibi yanına birisini al ve yeniden gözden geçir şemanı ve PCB ni.

7 segment display segmentleri şemada direk pice bağlı ama PCB de led rinci üzerinden pice bağlı. Bu durumda o direnç hem led hemde segment ledi akımını sınırlamaya çalışacak buda yanlış. Pic pininden çıkan uç bir diren ile lede başka bir direnç ile segmente verilmeli.

Ete

sync

Teşekkür ederim dediğiniz gibi bi ders için yapmam gerekiyor bunu dediklerinizi dikkate alicam