Pic ile akım ölçümü

Başlatan Elektronikprojem, 12 Mart 2017, 20:26:51

Elektronikprojem

Merhabalar 220 v da 1n4007 ve 51k direnç ile yanan beyaz led üzerindeki akımı ölçüp, çıkan akım 3ma üzerinde ise ona göre işlemler yapmak istiyorum. Akımı picin adc si ile nasıl ölçerim fikir verebilecek  olan varmı?
şimdiden sağolun.

F®T

Tam anlayamadım.3 ma düşük bir akım. dediğin yöntemlede biraz zor olucak bu iş.Biraz daha açıklama ve resim koyarsan daha iyi anlaşılır.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

onurinci

izole olayı sıkıntı olur ,bir AD210JN sanırım çözer..

Elektronikprojem

Sayın F®T
Ekte bulunan resimdeki devrenin akımı yaklaşık olarak 3mA civarında ben bu devre üzerindeki akımı ölçüp akım 4mA üzerinde ise sesli uyarı verdirmek istiyorum.Yani sizlerden akımı ölçebilmem için gerekli olan entegre hakkında fikir almak istiyorum.

Sayın onurinci
dediğiniz entegreyi inceleyeceğim fakat izole olayında ne gibi sıkıntı olur pek anlayamadım.

onurinci

bir tarafında şebeke olduğu için izole demiştim, MAX471 ve 472 ile uğraşmıştım bir ara 15mA algılıyordum altı için bir uğraşım olmadı ama denenebilir.bu MAX'ların birinde şönt direnci IC'nin içine alınmış kolaylık sağlıyordu..

mg1980

ACS712-5A hazır modüller var.İzole.Hem DC hem de AC 'de kullanılabiliyor.Ben bunu kullanıyorum ama 3mA seviyesinde ne olur bilemem.

Hattuşa

benim merak ettiğim ise 3mA çeken led hangi durumda 4mA ve üzeri akım çeker, bence yapmak istediğinizi başka yerden çözümlemeye çalışmalısınız.

Elektronikprojem

led üzerinde diyot olmazsa eğer çektiği akım 4 ma civarında oluyor ve bu şekilde led 10 saniye de yanabiliyor 1 saat de 5 saat de seri kontrolde ise led yanıyormu yanmıyor mu diye bakmak için 2 3 saniye gibi bi zamanla kontrol ediliyor. bu da bizim hatalı led göndermemize sebep veriyor.

Elektronikprojem

Önerileriniz için teşekkürle. Max serisini inceleyeceğim.Ben TA12-100  diye bir modül buldum sayın mg1980 in söylediği ACS712-5A modülle aynı özellikte sanırsam.