pic ile buton sorunu

Başlatan yunus417, 29 Mart 2017, 13:22:12

yunus417

selam arkadaşlar.şu anda dört buton ile bir menüyü kontrol etmeye çalışıyorum. 1. tuş menü olacak.  2.tuşa bastıkça menüde dolaşacak. 3. tuşa basınca 2. tuşun seçtiği menüye girecek. 4. geri tuşu olacak. bu projenin herşeyi tamam ama butonlara basılı tutmam gerekiyor. bazen bir kere basınca algılıyor bazen hiç bir tepki olmu[or. bunun için ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum. kolay gelsin.

ete

Yapman gereken ilk şey yazdığın programı buraya koymak olmalı. Ne yazdığını görmeden ancak tavsiyede bulunabiliriz.
Menü sistemi normalde 3 tuşlaçalıştırılır. 4 tuş olması avantaj sağlar.
Tuş isimleri ve fonksiyonlarını aşağıda açıklıyorum. Programını bu açıklamaya uygun mantıkla yazarsan sorun olmaz.
1. TUS SEC/MENU tuşu. Bu tuş ilk anda menüye girmeni sağlar. Menü içerisinde iken de istenilen seçeneği seçmeni sağlar.
2. TUS ARTIR Tuşu. Bu tuş daima artırma fonksiyorun yaratır. Gerek menü seçeneklerinde gezerken artarak bir sonraki seçeneğe gitmeni veya seçilen seçenekte değer artırmanı sağlar.
3. TUS AZALT Tuşu. Bu tuş  daima azaltma fonksiyonu sağlar. Gerek menü seçenekleri arasında dolaşırken azaltarak bir önceki menü seçeneğine veya seçilmiş bir seçenek de değer azaltma işlevi görür.
Genelde bu üçü ile iş yürütülebilir. Bir dördüncü tuş ise ;
4. ATLA/CIK fonksiyonları için kullanılabilir. Menü içinde iken bu tuşla geri çalışma kısmına dönebilirsin. Yada çok seçenekli bir bir giriş işleminde bir sonraki seçeneğe atlamak için bunu kullanabilirsin. Mesela tarih girişinde saniye girişinden dakika girişine oradan saat girişine atlamak gibi.

Butonların algılamasının eksik olması yada az olması bir programlama kusurudur. Aynı anda bir sürü işe yapıyorsa programın sen tuşa basınca o başka yerlerde çalışıyor ise elbette tuşa bastığından haberi olmayacaktır. Bu gibi durumlarda kesme kullanmak en akıllıca yöntem olabilir. En azından Menü tuşunu kesmeye bağlamak bir çözüm getirebilir sana.
Daha fazlasını ancak programını gördükten sonra söyleyebilirim tabiiki söylenecek bir şey var ise.

Ete

yunus417

pic basic ile yazıyorum programı.16f877 kullanıyorum. şöyle anlatayım

portc.0 = menü
portc.1= arttir
portc.2= azalt
portc.3 = geri

basla :
portc.0=1 then goto menu
goto basla

menu:

Print At 1,1,"  menu  "

if portc.1=1 then
Print At 1,1,"  ses ayari  "
endif

if portc.1=1 then
Print At 1,1," tarih ve saat   "
endif

if portc.2=1 then
Print At 1,1," tarih ayarı  "
if portc.1 then
Print At 1,1," saat ayari   "

bu şekilde küçük bi döngü mesela nasıl bir yol izlemeliyim hangi komutu kullanmalıyım.

yunus417

aslında yapacağım olay bu telefonun işaretli ve numaralandırılmış tuşları gibi...

ete

Böyle menü olmaz bana kalırsa.
Menü denilen şeyin bir ekran görünütüsü olur. Ekrana bilgi tuşa basınca gelmez. Sen programını buraya koymadın sanırım sadece merakını gidermek için sorunu sordun. Çünki ilk mesajında menünün zor çalıştığından bahsediyordun şimdi şöyle yapsam olurmu yada nasıl yapayım diyorsun bunlar farklı şeyler.

M E N U
1   Ses Ayarı
2   Saat/takvim ayarı
3   Sure ayarı
şeklinde bir menün olur bunu önce ekrana basarsın. Her döngüde aynı bilgileri ekrana vermenin anlamı yok gereğide yok. Bir kere yazdırırsın olur biter. Önce ( ) şeklinde ayrık iki parantez kullanırsın ve bunu 1. satıra denk getirirsin. Görüntü şöyle olur;
(1) Ses Ayarı
2  Saat/Takvim Ayarı
3  Sure Ayarı gib.
Artır tuşuna basınca seçili satır bir sonrakine atlar ve görüntü şöyle olur
1   Ses Ayarı
(2) Saat/takvim ayarı
3   Sure ayarı
Benzer şekilde yeniden artır tuşuna basınca bir sonraki satır seçilmiş olur. Seçili olan bir satırı seçmek için yeniden SEC tuşu kullanılır. Diyelimki 1 satır da iken SEC tuşuna basıldı . Bu durumda Ses Ayarı seçilmiş olacağından onunla ilgili yeni ekran görüntüsü ekrana verilir.
Ses Ayarı

Ses : xxx
şeklinde kbu konumda artır ve azalt tuşları ses değerini artırır veya eksiltir. Ayar bittiğinde yeniden SEC tuşuna basılarak ayarlanan değer seçilmiş olur. Programı ayarlanan bilgilerin kayıt edildiği bölüme aktarıp kayıt alınır ve yeniden başa döndürülür. Bazen menü işlemleri tamamlansın diye tekrar dan menüye dönülüp özel bir tuşla menüden ana çalışma bölümüne geri dönülür.
Ete

yunus417

programı önceden yazılmıştı bulamadım yoksa sorun değil eklerdim :( şimdi yeni bir ultrasonic yıkama için kullanacağım buna yakın bi menü. ama daha önce başıma geldiğinden biliyorm o sorunu. cihaz için programı yazayim . daha net konuşuruz . ondan sordum nasıl bir yol izlemeliyim diye ...