220v power devresinde pıc etkikenir mi?

Başlatan ledanimasyon, 31 Mart 2017, 15:05:06

ledanimasyon

Merhaba ;
Arkadaşlar benim sorunum Pıc  ile rf alıcı verici olmak üzere iki kart yapmak istiyorum.Fakat besleme ile ilgili sorunlar olabileceğini düşünüyorum.Girişe 220v trafo koyup filitre ederek 12v a düşürüp devreyi bu şekilde tamamlamayı düşünüyorum. Fakat pıc ler sürekli elektriksel gürültülerden etkilenen malzemeler.Aynı Pcb üzerine hem 220v power katını hemde pıc devre katını yan yana koyarsak etkilenme sorunu ne kadar olur.Dışarıdan adaptör koyma şansım yok yeri itibari ile.

kgguler

PCB tasarımı da dahil olmak üzere dikkat edilmesi gereken yerler var,yollar mümkün olduğu kadar kısa olmalı,sinyal ve güç kısmı birbirinden uzakta olmalı,besleme üzerinde yeterli filitre elko ve nf'ler olmalı,röle varsa bobinlerinde ters diyot kesinlikle olmalı, devrenin besleme hatlarında(+ ile gnd) 100 nf bolca kullan vs

ete

7805 kullanmamaya çalış, yerine LM2575 kullan ve arkadaşların söylediği filtre kondansatörlerini kullanırsan sorun olmaz. Yıllarca kullanıyoruz bunu her söylenenede kulak asmayın. İşini bilmeyen yada devreyi gerektiği gibi tasarlamayanların dedikoduları bunlar. Bir amatörün yaptığı iş ile profesyonelin yaptığı işi arasında fark olabiliyor. Hep söylerim PCB de bakır kanalları kesinlikle 90 derece dik açı ile döndürmeyin. Bu şekilde yapılmış PCB de o kanal bir osilatör bobini gibi çalışıyor sonra. Başlıyor osilasyon yapmaya buda parazit demek oluyor. Kanalı mümkün olduğunca  45 derece kırın sonra gideceği yere götürün. Dairesel yollarda tehlike arz ediyor. GND dolaşımı yeterince kalın olmalı ve bir noktadan GND dağıtılmalıdır. Kart üzerine anten pad'i koyacaksanız empedans oluşturması için en azında 1-2 cm lik bir bakır yolla vericiye bağlayın ve gerek pad gerekse kanalın etrafına gnd sarın (power plane). RF devrelerinde GND Powerplane yapılmasıda uygun olur. Çok problem olursa iki yüz yapın birisini tamamen kalkan (shield) görevi görecek şekilde düzenleyin. 

Ete

ledanimasyon

Öneri ve yardımlarınız için teşekkürler.