BGA ÇİP SÖKME

Başlatan xxxxveyselxxxx, 03 Nisan 2017, 16:59:18

xxxxveyselxxxx

Merhaba arkadaşlar anakart  tamiri için havya seti almayı düşünüyorum biraz araştırma yaptım çipleri sökmek için iki yöntem var biri ir ışık ile bga work denilen cihaz ile sökmek diğer yol ise üflemeli havya ile sökmek merak ettiğim iki yöntemin birbirine göre avantajları nelerdir ır sistemlerin fiyatı biraz daha pahalı çok fazla fark ediyormu?

cagiris

hocam benimde şöyle böyle biraz bilgim var üflemeli havyalarda entegreleri kare olan şeklindekileride rahat lıkla sökebilirsin ama bga ile dediğimiz işlemcilerde lehim topları oluyor oda altında kalıyor yani söksen gene geri takamazsız da lehim topları da uğraştırır azcık nette araştırırsan fark edersin baya zor bir iş 605 kılıflı kondansatör filan oluyor bir yol koparsan kart mefta yolda atamazsın baya zor yani bnden demesi

sazlı05

merhaba. öncelikle elektronik bilginiz yoksa kulaktan dolma veya netten alınan bilgilere göre BGA veya sıcak hava havyası ile bu işlere başlamayın..

sorunuza gelince: sıcak hava havyası ile yapacağınız işlemler sınırlıdır yani bir BGA makinası ile yapacağın işlemleri bu aletle yapamazsınız,ama küçük smd malzemler değişiminde kullanırsınız. BGA farklı bir işlem kavramıdır,örneğin bir laptopun vga çipi bozuk ve yenilenecek siz bunu yapmak için BGA makinesi kullanırsınız ama bu işlem öyle netten okudum yapacağım gibi birşey değil bilginiz olsun.