Pic ile Can-Bus Çalışması

Başlatan gogoce, 04 Nisan 2017, 02:50:28

gogoce

Merhaba,
Bir projede can-bus ile çalışmam gerekiyor. Daha önce forumdaki örneklerden ve yardımsever arkadaşların tecrübeleriyle rs232 ve rs485 basit uygulamalar yaptım. Bu sefer iş değişti. Sürekli duyduğum CANBUS haline geldi. Bir cihazın operatör paneli gibi davranacak bir panel yapmam gerekiyor. Bu panelde gerek komut butonları gerek hata göstergesi için LCD bulunacak. Protokol verildi. 40k baud da her frame de 8 bit 8 byte toplamda 64 byte veri taşınacak.
Sorum şu ;
JA1050 , mcp2551 ve mcp2515 gibi can driverlerini inceledim. Bu sisteme adapte etmek için hangi işlemci hangi driveri önerirsiniz?
Bağlantı konusunda ne yapmam gerekecek ?
sadece mcp2551 yeterli olur mu yoksa mcp2551 + mcp2515 mi kullanmalıyım?
şimdiye kadar 16f628, 16f88 , 16f877 , 18f452 gibi işlemcilerle çalıştım. 16f877 veya 18f452 ile bu çalışmayı yapabilir miyim?

saygılar
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

Hattuşa

sıkı takipteyim, benimde meark ettiğim ama bir türlü başlayamadığım bir iş

gogoce

yazıyı okudum. Zaten elimde cihazın can protokolü var . Benim şu andaki sıkıntım sadece transiever ile mi yola devam edeyim yoksa can-spi converter de mi eklemeliyim ona karar veremedim
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

MERTEROL

Merhabalar, Ne yaptınız, istediğiniz projeyi gerçekleştirebildiniz mii? ben de ;

C# yazdığım basit bir yazılımla Mikro işlemciye parametre gönderip, mikro işlemcinin de motor sürücü(CANBUS)ye bilgi göndermesini sağlamak isityorum. LCD ekran da olacak. devir,rampa gibi hızları görebilecek, girebilecek.

PIC16f877A ccs ile bir çok proje yaptım. haberleşme protokolleri konusunda cahilliğim mevcut.

Canbus rs232 ye çeviren modüller gördüm işe yarar mı bilmiyorum?

hangi mikroişlemciyi önerirsiniz?
önce pc ile pic haberleşmesini,daha sonrasında pıc ile sürücü haberleşmesini sağlamak istiyorum. yolu nasıl izlemem gerekir. 2 ay gibi bir sürem var.

Teşekkür ederim.