16f84ten 16f628e geçiş

Başlatan kgguler, 09 Nisan 2017, 22:22:53

kgguler

Değerli arkadaşlarım,neredeyse 8 -10 yıl öncesinden 16f84 ile devre yapmış ve halen devam etmekteyim.Endüstriyel basit bir devre sayılır.Bu haliyle hiç bir şekilde arıza dönüşü olmadı.Sıkıntım şu,artık 84 kullanmayayım diyerek 628e yöneldim.628 e göre yazılımı modifiye ettim,sigorta ayarları vs.Herşey normal çalışıyor sıkıntı yok görünüyor.Sahaya gönderdim 1-2 ay içinde hepsi arızalı olarak geri geldi.Hepsinde aynı arıza,628'ler tanınmıyor,beslemeyi kısa devre etmiş durumunda.Yani 628 ler nakavt.
    Aynı kart  üzerine 84 'ü takıyorum kart çalışıyor.Donanımsal bir hata yok.Giriş ve çıkışlar opto ile izoleli,beslemede 7805 var.Pic çıkışları direk olarak yük sürmüyor.Transistör ile sürülüyor.Yazılımsal bir hata olsa hiç çalışmaması gerekir diye düşünüyorum.Aynı işlemi 16f88 ile de yaptım,bir zaman zonra aynı sıkıntıyı 88 de verdi.
     Sizce bu problemin kaynağı ne olabilir.Neler önerirsiniz.Ya da 84 ile yola devam mı edeyim.

ete

Evet sen en  iyisi F84 ile yoluna devam et.

Ete

kgguler

Ete hocam,kestirimden cevap vermişsiniz.Gerçekten böyle mi olmalı ?

ete

Evet kestirmeden cevap verdim. Çünki aslında sende kestirmeden bir karar verip 628 ile f88'i kötülemiş oluyorsun. Öyle bir mesaj yazmışsın ki F84 ile yapılanlarda hiç arıa yok alışıyorlar ama F628 ve F88 ile yapılanların hepsi bozulmuşlar.  Mesajındanbu anlam çıkıyor. Peki neden? diyeceksin ütün işlemciler için ortam aynı biri çalışıyor ise diğeride çalışması gerekirdi. Hiçde öyle değil ortamın aynı olduğunu sanmıyorum. Böyle bir sonuş almanın mutlaka bir sebebi vardır kısa bir inceleme ile bulunabilir. Programlar karşılaştırılır devreler karşılaştırılır . Çalışma şartları karşılaştırılır bulunur bir farklılık elbette. Yoksa bu sonucun hiç bir mantıklı açıklaması olamaz.
Kısaca sen bir sebebe dayanmaksızın sabit bir fikir ile 16F84 'ü göklere çıkarıp daha yeni nesil işlemciler olan 16F628 ile F88'i yerin dibine geçirmişsin. Bu açıklamalarını ne anlamak mümkün nede kabul etmek mümkün. Olurmu öyle şey bir nesil sorunsuz çalışırken diğerleri hep bozulmuş mümkünü yok.
Bu uzun bir tartışma gerektiren ortaya şemaların kartların ve her türlü teknik bilginin koyulmasını gerektiren bir konu. Bunu düşünerek sen eskisi ile devam et dedim çünki diğerlerinin neden bozulduğunu anlamak için bir araştırma gurubu kurmamız ve sistemlerini arazide incelememiz gerekir. Buda mümkün olamayacağına göre eskisi ile çalışmaya devam etmen senin için daha uygun olacaktır diye düşünmüştüm.

Ete

kgguler

Hocam ilginiz için teşekkür ediyorum.İşlemciler arasında iyi kötü ayrımı yapmadım,sadece aynı işlemi diğer işlemci ile yaptığımda zamanla ortaya çıkan bir sorundan bahsettim.Dediğiniz gibi sahada inceleme yapmak gerekiyor.Prgram da öyle çok karmaşık zor bir program değil.Ancak ne hikmetse bir yerde sıkıntı var. Sağ olun.