pwm çıkışı izole etme

Başlatan Mali-88, 19 Nisan 2017, 22:16:22

Mali-88

merhaba arkadaşlar pwm çıkışı ile 0-5v analog çıkış elde ediyorum çıkışa 220uf kodansatör takıyorum hiç oynama yapmıyor gayet güzel sıkıntı yok fakat bu çıkışı izole etmem gerekli tlp521 bağladım fakat  iyi bir sonuç alamadım bu pwm çıkışını izole etmek için ne önerirsiniz?

ete

Bir optocoupler kullanıp izole edilmiş pwm elde et ve o sinyali anolag sinyale çevir.
Yada analog sinyalini bir opampa gir onun çıkışını kullan buda bir nevi izole dir. Opamp bağlantısı için voltaj takipçisi yöntemini kullanacaksın. Bu sistemde kazanç 1 dir ve ne girersen onu alırsın.
Nette araştırırsan nasıl olduğunu görebilirsin.
Ete

onurinci

IL300 yada HCNR200 serisinden Lineer opto kullanabilirsin,fakat bunlarda feedback falan var devreleri biraz karışıktır..

Hattuşa

0-5v için neden pwm kullanıyorsunuz? bence içerisinde DAC olan işlemcilerle 32 adım 0-5v çıkış alırsanız devreniz daha sade olur, çözünürlülük yetersiz derseniz MCP41010 gibi dijital pot kullanabilirsiniz veya MCP serisi 8-10-12 bit DAC lar var onlarlada çok hassas 0-5v elde edebilirisiniz bu malzemeler 10tl civarında ve oldukça sade olur diye düşünüyorum

Mali-88

Verdiğiniz cevaplardan dolayı teşekkür ederim pwm ile gayet güzel analog çıkış elde ediyorum tek sıkıntım bu çıkışı izole etmek optküplör ile denedim ters çalışıyor duty maximumdayken çıkışım düşük duty minimum dayken çıkışım maximum

ete

peşine bir transistör daha koyarsan düzelir!!!.
Hatta akıllıca bir tasarım ile opto çıkışı da düz alınabilir. Ters çeviriyor dediğin bağlantıda opta çıkış transistörünün Collector ucundan sinyal alıyorsundur. Collector da + voltaja bir direnç ile Pullup yapılmıştır.  Bu sistemi şöyle kurarsan sinyal düz çıkar.
Opto transistörünün Collector ucu direk + beslemeye bağlı olsun. Emitter ucu 1K ile GND ye bağlansın ve sen Emitter ucundan çıkış al. Böylece opto girişne HIGH geldiği zaman çıkıştaki transistör tetiklenir ve + besleme Emitter çıkışından alınır. Opto girişi LOW iken ise çıkış transistörü kesimdedir ve 1K üzerinden alınan GND yi LOW olarak alırsın.

Ete

Mali-88

ete bey sölediğinz şekilde emiteri 1k ile gnd ye bağladım ve emiterden voltaj aldım evet doğru çalışıyor  ancak hareketliliği durdurmak için kondansatör taktığımda tamamen bozuluyor opto kullanmadan aldığım sonucu opto ile alamıyorum

ete

o zaman voltaj takipçi yöntemini kullan.
Ete

Mali-88

Ua741cp aldım deneyip sonucu paylaşırım

ete

Mali-88

741 in 7 nolu bacağına +5v     
4nolu bacağına gnd
2 ile 6 yı birleştirdim(buradan analog çıkış alıyorum)
3 nolu bacağa pwm çıkışı bağladım

duty min. iken  741 çıkış voltajı 1.90v
duty max iken 741 çıkış voltajı 4.29v

741in besleme acaklarına önce 5v verim daha sonra 12v ile denedim değişiklik olmadı

onurinci

voltajı 0'ra doğru yaklaştıracaksan yada vcc'ye Rail to Rail opAmp gerekir,741 ilede olur fakat differansiyel besleme vermen gerekir..

Mali-88

Alıntı yapılan: onurinci - 20 Nisan 2017, 22:49:09
voltajı 0'ra doğru yaklaştıracaksan yada vcc'ye Rail to Rail opAmp gerekir,741 ilede olur fakat differansiyel besleme vermen gerekir..

Kusura bakmayın bazı terimlere yabancıyım diferansiyel beslemeden kastınız nedir

Ben bu işin bukadar zor olacağını düşünmemiştim  herşey tamam burada  takıldım

onurinci

yani entegreyi artı,eksi 5volt yada üzeri bir gerilimle beslenmesi,her iki voltajında ortak noktası GND'de olmalı..

Mali-88

Alıntı yapılan: onurinci - 21 Nisan 2017, 00:21:31
yani entegreyi artı,eksi 5volt yada üzeri bir gerilimle beslenmesi,her iki voltajında ortak noktası GND'de olmalı..

+24v ve -24v ile besledim 1.90v çözüldü yanlız şuanda maximium 3.90vçıkış veriyor girişini ölçüyorum 4.90v bana 3.90vda yeter ama valtajda hafif oynama var 0-5v sürdüğüm alıcının displayinden görüyorum onu yok etmek için kondansatör taktığımda voltaj hemen yükseliyor ve voltaj artışı girişine oranla lineer olmuyor

pwm ile analog çıkışı basit bir şekilde elde ettim başka bir yol düşünmedim  sadece izole etme yoluna gitmeyi tercih ettim gördümki bu iş benim için hiç kolay değil uzun zamandır sağlıklı bir sonuca varamadım.

Alıntı yapılan: pro-TR - 20 Nisan 2017, 12:44:56
0-5v için neden pwm kullanıyorsunuz? bence içerisinde DAC olan işlemcilerle 32 adım 0-5v çıkış alırsanız devreniz daha sade olur, çözünürlülük yetersiz derseniz MCP41010 gibi dijital pot kullanabilirsiniz veya MCP serisi 8-10-12 bit DAC lar var onlarlada çok hassas 0-5v elde edebilirisiniz bu malzemeler 10tl civarında ve oldukça sade olur diye düşünüyorum

biraz daha uğraşıp olmazsa sizin sölediklerinizi yapıcam