Aktif bas için hangi devreler?

Başlatan ersangundogdu, 21 Nisan 2017, 11:39:30

ersangundogdu

Arkadaşlar elimde bots marka aktif bas hoparlörü var. Ancak amfiyi tamir edilemeyecek kadar tahrip ettim. Sıfırdan amfi yapmak istiyorum.
Amfi ile birlikte hangi devreleri yapmalıyım? Troid trafonun 2x30 ve 1x10 volt çıkışı var. yardımcı olur musunuz?

rayman

Bu işin imalatını yapmaya çalışan biriyim.... Ve elimde bir kaç Aktif subbass- İki yollu , Üç yollu Tamamen analog vede aktif filtreleri bile olan çalışmalar var.... Sizde kendi çalışmanızı yapmanız için bölüm bölüm :
Xlr Preamp , devamında aktif crossover , power amplifikatör tweeter  - middbass , ve bass için.

ersangundogdu

Cevap için teşekkür ederim rayman. Benim ihtiyacım olan sadece bas. 5+1 ses sistemine bağlayacağım. İnternetten araştırdım. Yok filitre idi yok crossover idi yok hoparör geciktirme idi yok amfi derken kafam bir hayli karıştı. Sadece bas sesi alabilmek için hangi devreleri yapmalıyım? Mevcut hoparlörümün üzerinde watt yazmıyor. 8 ohm yazıyor. Ölçtüğümde 16 ohm okuyorum. Çapı 16.5 cm. Elinizdeki devrelerden paylaşma imkanınız var mı?

ete

Elinde olan doğru dürüst bir kabin ise zaten içinde cross over mevcuttur ayrıca bunları üretmen gerekmiyor.
Sana anfi lazım ise direk anfi ve muhtemelen bir de preanfisi ile giriş seçici bir sistem yapman gerekir.
Giriş seçmeyeyim tek girişi olsun her şeyi oradan gireyim dersen gireceğin sinyal seviyesine bağlı olarak karar veren gerekir. O zaman giriş seçici yapmana gerek yok.
Anfi girişleri genelde 500mv luk seviyeyi referans alır. Ama bir CD çalar bir Pikap bir mikrofon çıkışı daha düşük seeviyeli çıkışlar verir. Bunların arkasına bir preanfi (ön yükselteç) yapılarak seviye 500 mv luk seviyeye getirilip anfiye verilirler.
Yeni nesil anfilerde artık eskisi gibi bütün ses frekans çıkışları için tek bir anfi yapılmıyor.
Bas Hp için ayrı anfi , tiz için ayrı anfi orta sesler Mid hp ler için ayrı anfi yapılıyor. Ama işin bu kısmı artık profesyonelliğe kaçıyor. Bir amatörün yapabileceği işler değil. Gerçi bütün iş şemaya ve malzemelerin bulunabilirliğine bağlı. Bundan 20 sene önce çok anfi yapmıştım Özel anfi entegreleri (STK serisi) ile epeyce kaliteli anfiler yapabilmiştim. Yenilerde pek gerek kalmadı hazırları kendi yaptığımdan çok fazla ucuza geliyor artık ve birde ne ararsan var. Eskiden yoktu bu anfiler olanlarda çok pahalı idi.
Ete