çakar devresi yapımı

Başlatan cagiris, 29 Nisan 2017, 22:37:27

cagiris

arkadaşlar devreyi 16f628 de yaptım ama 12f675 uyarlamam gerekiyor proje ödevim eksik kaldıgım nokta şu 12f675 bilmediğim için kullanamıyorum bayada karışık geldi devre ise bunu yaptım entegreyi 7805 ile beslemesini yapıcam parazitten filan crystal de atarım 12f675 de böyle çalıştırabilirmiym :?

ete

Devre nerede?  Program nerede?

Bende şöyle cevaplayayım bari,
Sogorta ayarlarını 675 e göre değilştir.
Port ismini de Gpio olarak kullan olsun bitsin.
Ete

cagiris

hocam kusura bakmayın forumda yeniyim biraz teşekkkür ederim ama o pin kısımlarını yani oraları tam bilmiyorum gpio olarak veya a filan kullandım hata vermşti bnde

ete

Şu anda şehir dışındayım ve pc yanımda değil iki gün içinde bakarım.
Ete

cagiris

Tmdır hocam çok teşekkür ederim

hkalaycioglu

sunu bır ıncele bakalım bu calısıyor

ete

Program C dilinde yazılmış yapabileceğim bir şey yok maalesef.
Ete

cagiris

siz galiba c dilini bilmiyorsunuz hocam basic den yana yardım edebilir misiniz ?

ete

Aynı programı basice uyarlayabilirim.Ancak sorun şuk i kristal frekansı 8 Mhz alınmış. Bu işlemcide dahili 8 Mhz osc olmadığına göre kristal bağlaman gerekiyor.
Bence bu devre 4 Mhz ilede çalışır kristalsiz dahili osc ile olabilir denemek lazım.
İlişişkteki program yazdığın programın BAsic versiyonudur. 4 Mhz dahili osc ile çalışır. Kristal , MCLR pullup direnci falan bağlamak gerekmez. Direk GPIO.0 ve GPIO.1'e led bağlayarak denemen gerekiyor.

Ete

cagiris

hocam dediğinizi akşam uygulayacam ama bu mclr filan kısmını  pek anlamadım  şerit led  çalıştırmayı düşünüyorum yani hocam o yüzden kafam karışık klaldı

ete

Programı entegreye yükle besleme bacaklarına 5V ver ve 7 nolu pin ile 6 nolu pine akım sınırlama direnci ile birlikte birer led bağla. Hepsi bu.
Başka bir şey bağlama ve voltajı verince senin yazdığın çakar kısmı çalışacak. Bunuda ledelrin yanıp sönmesinden anlayacaksın.
Başka da bir şey elimden gelmez gerisi sana kalmış. Unutma pic pinine 220 Ohm seri direnç ile tek led bağlayabilirsin iki tane bağlarsan pic bozulur zira verebileceği akım sadece 20 ma dir.

Ete

hkalaycioglu

c ile yazılmış devreyi yüklemişim bu basic ile yazılmış baskı devreside var

cagiris

Hocam bu bn 12f675 ile 2 ledi süremez miyim ledin çıkışı 20ma olduğu için?
Hocsm şerit led yakacam transistör kullanacam wattını yükseltmek için ama ma olayını baya bi kafamı karıştırdı transistörlerlede sürsem yemez mi hocam