16f1508 ve 1509 a kalici bilgi yazma

Başlatan safaka123, 11 Mayıs 2017, 16:26:01

safaka123

Bu entegrelerde eprom yok. Bir sifre programi gibi k alici sifreyi silinmeden saklayabilirmiyiz. Program hafizasi a yada elektrik kesilse bile kaybolmayacak bir yere. Gerektiginde program yenilemeden sifreyi degistirebilmeliyiz.  Poke ve peek komutlari bunu yapabilirmi nasil? 
Picbasic yada asm ornegi verebilirmisiniz. Yeni tip piclerin bazilarinda eprom yokmus.

Tesekkurler

ete

Bu yeni nesil işlemcilerde eprom yerine HEF (High Endurance Flash) bulunuyor. Eprom değil flash hafıza yani.
Henüz nasıl kullanıldığını çözemedim. Karmaşık bir konu. Dikkatimi çeken husus 100.000 defa yazma okuma performansı olduğu. Bu Epromlarda 1 milyon iken 10 kat azalmış gözüküyor Üstelik eprom gibi bir adrese yaz oku yapılamıyor satır bazında blok okuma ve yazma yapılıyor diyor. Epeyce incelemek gerek şimdilik bu işlemcileri bence kullanmaya gerek yok.

Ete

safaka123

Yanıtınız için teşekkürler. Sanırım  bunları 2013 yılından beri kullanıyorlar. Bazı forumlarda bu tarihli bilgilere rastladım. Fakat daha yeni kullanmak nasip oldu. 24c16 gibi harici eprom belkide şimdilik iyi bir çözümdür. Araştırmalarım sonuca ererse bizim forumda da bilgi bulunsun diye buraya eklerim. Kolay gelsin.

mehmetOzdemir

Epromla falan uğraşmaktansa 16F1824 daha iyi bir tercih. Ben de önceleri bir imalatta kullanmak için niyetlenmiştim, baktım eeprom işi sıkıntılı, 16F1824'te karar kıldım. 2 yıldır farklı farklı projelerde kullanıyorum.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

safaka123

Teşekkürler. Öncelikle artık yeni sisteme alışmalıyız. epromsuz olması gerekiyorsa bizim ona ayak uydurma zamanımız geldi sanırım. Ayrıca mehmet beyin dediği gibi entegre değiştirebiliriz. nereye kadar bilemem. 16F1827 yi kullanabiliyorum. fakat bu tip entegrenin avantajlarını da gözardı edemiyorum. Mecburen şimdilik kısa çözüm, harici eprom ama çalışmalarım sonuç verirse epromsuz yapmayı tercih ederim. Fazla bilgi yok bu konuda sizin de verdiğiniz örneği inceleyerek belki bir sonuca varabilirim. hazır asm örneği de var fakat bunu nasıl adapte ederim bilemiyorum. Çalışacağım.

elimdeki başka kaynak da bu.
http://piclist.mit.narkive.com/xWlTnUts/pic16f1508-high-endurance-flash-control-using-assembly-asm   
belki beraber daha kolay üstesinden gelebiliriz.

Kolay gelsin.