atmega32a C portu kullanım sorunu

Başlatan olceyy, 25 Mayıs 2017, 16:21:04

olceyy

öncelikle herkeze merabalar .atmega serisi işlemcilerle atmel studio ile programlama üzerine çalışan yeni biriyim .bilemiyorum bu sorunun cevabını burda alabilecekmiyim malum pıc üzerine burası ama sorun şöyle ;A-B-D portlarında hiç bir sıkıntı yaşamıyorum .kısa bi inceleme sonucunda C portununda input veya output olarak kullanılabilineceğini gördüm. ama nedense C portunu output olarak programlamak istediğimde 0-1-6-7 bacaklarında hiç bi sıkıntı yaşamazken 2-3-4-5 bacaklarında çıkış olarak kullanamamaktayım .bunun nedeni nedir ve nasıl çözerim .atmega32a kullanmaktayım .4 ---- 5 farklı mikroişlemcide denedim hepsinde aynı sonuçu aldım .şimdiden cok teşekkürler .
Bilgi Hazinedir Paylaştıkça Çoğalır...

İlyas KAYA

Bu konuda bilgim yok ancak datasheet e baktığımda jtag denen bir server mod da başladığı görülüyor. Standart olarak bu şekilde başlıyor. Sigorta ayarlarında jtagen=disable yada jtag =0 yapmaniz gerekiyormuş
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

olceyy

ustacım vermiş olduğun bilgi için çok teşekkür ederim .datasheet okuyabilmenin bir kez daha ne kadar önemli olduğunu gördük :) aşağıdaki kodu ekleyerek jtag ayarlarını yaparak sorun çözüldü .kodu yazıyorum başka arkadaşlarada yardımı olur belki .iyi forumlar

int main(void)
{
  MCUCSR = (1<<JTD);
  MCUCSR = (1<<JTD);
// rest of program
Bilgi Hazinedir Paylaştıkça Çoğalır...