kendi rf kumandanı yapmalımı??

Başlatan fatih88, 08 Haziran 2017, 21:26:31

fatih88

hayırlı ramazanlar değerli forum üyeleri aklıma takılan bir konu var sizlerin fikrine ihtiyacım var bir proje üstüne çalışıyorum aklımda kendi kumandanımı yapmalı yoksa hazır kumandalarımı kullanmalı hazır kumandalar bilindiği üzere akıllı kumandalar sayesinde clonları yapılabiliyor bunu pek istemiyorum kendi kumandamızıda yaparsak şayet hangi yolu izlemeliyiz seri haberleşme mantığımı yoksa yine standart pt2262 mantığı gibimi bu konuda sizden alacağım yanıtlara göre yönümü belirleyeceğim
birde roling code sistemini kendi projemize dahil edebilirmiyiz yoksa onun için lisans falan almamıza gerek varmı uzaktan kapı açma sistemlerinde genelde hcs301 kullanılıyor bunun roling code decoderi varmı veya nasıl ulaşabiliriz bilgisi olan varsa sevinirim en azından kumandayı kendim yaptıgımda kalıpla falan uğraşmam gerekecek hazır hcs301 kumanda kullanırsam bu zahmetlerden beni kurtarır
hayırlı akşamlar
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

İlyas KAYA

Adet az olacak ise yeniden kalıp vs uğraştığınıza değmez. Kontal elektronik yada sinüs elektronik güzel kumandaları uretiyor. Iclerinde de pic li olanları var. Bunlardan alıp içindeki pic ı kendinize göre programlarsaniz yada adetlik olursa istediğiniz kodu attirtabilirsiniz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

fatih88

abi adetim fazla olacak  kontal ve sinüs ün kumandaları clon lanabiliyormu sorun orada

www.fayelektronik.com

İlyas KAYA

Rolling code kopyalanamaz diye birşey yok. Eğer yazılım sizin elinizde ise kopyalanamaz da yapabilirsiniz. Kopyalama cihazları fix kodlarda başarılı. Demek ki ilk 10 veriyi rastgele gönderip daha sonra doğru veri gonderirseniz o kadar biti hafızaya alacak akıllı kumanda yok. Genelde 20 bit ı alır ve kayıt eder. 

fatih88

Eyvallah ilyas abi bu konuda baya sizde uğraşmış gibisiniz dediğiniz firmalara baktım sinus elektroniğin cuppon marka kumandası var o da aynı pt serisi entegre ler gibi sadece sabit kare dalgalar veriyor yapacak olsanız siz hangi tarz kumanda yapardınız seri haberleşmelimi yapardın ustam

www.fayelektronik.com

zeus48

Fatih 88  mesafe ne kadar olacak ? . Bu konuda birçok çalışmam oldu özellikle kuyular ve model teknelerle ilgili. Yardımcı olurum

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: fatih88 - 09 Haziran 2017, 20:11:41
Eyvallah ilyas abi bu konuda baya sizde uğraşmış gibisiniz dediğiniz firmalara baktım sinus elektroniğin cuppon marka kumandası var o da aynı pt serisi entegre ler gibi sadece sabit kare dalgalar veriyor yapacak olsanız siz hangi tarz kumanda yapardınız seri haberleşmelimi yapardın ustam

Evet epey çalışmam var. Daha pt2262 yi yazılıma döküp pt2272 ile okuyordum. Ancak bu protokol çok fazla var. Nadirde olsa başka kumanda lardan şifre tutabiliyor. Daha sonra RFX10 protokulunu kullanan kumandaları için alıcı yazdım. Pt den farki 4 byte veri gondermesi. Okuma mantigi yine ayni.
Şuan kötü olmasa da yeni cin kumandalarin hepsi Rfx10 kullanıyor. Bu da yakın zamanda yine kumandalar birbiri ile karışacak demek oluyor. Şuan RS232 kullanıyorum. Böylece sadece kumanda kanalı değil kumanda ile ayar yaptırabilir , sınırsız sayıda kanal verisi gönderebiliyorum.
Hali hazırda kontal in "rolan 4S" 4 kanal kapaklı kumandasını alıp icindeki 12f617 ye kendi yazılımımı atıyorum. Epey işimi görüyor ancak cupponun metal seri kumandaları var ve daha hoş görünüyorlar. Aynı zamanda fiyat olarak da daha uygun.
Bence birer tane örnek alın ve üstünde çalışın. Tam olarak nerede kullanacaksanız ona uygun kumanda seçimini beraber de yapabiliriz

fatih88

Ilyas abi olgun alakan için teşekkür ederim bende seri haberleşme yoluyla yapayım hiç olmazsa sabit şifreyle istediğim kadar kumanda üretir alıcıya sadece o şifreyi öğretmem yeter hemde proğram şişmemiş olur yanlışım yoksa eğer

www.fayelektronik.com