Röle sürüldüğünde oluşan güç kaybı

Başlatan EU, 10 Haziran 2017, 04:18:04

EU

Hayırlı geceler diliyorum...

18F2550 ile NTC'ye bağlı röle kontrolü yapıyorum. 5V röle kullandığım için giriş beslemesini USB ile yapmaktayım. Dolayısıyla röle çektiğinde ( 56mA ), giriş beslemesinden aldığım voltajda 200mV-600mV kadar düşüş meydana geliyor. Bu düşüş NTC'den okuduğum analog değeri değiştirdiğinden hassas ölçümlerimde sapma meydana geliyor. Farklı bir besleme kaynağı kullanmadan röle üzerinden güç kazanmak için nasıl bir bypass uygulanabilir?

Erhan,

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

mehmet

Bir şey değişeceğini sanmıyorum. Sadece rölenin
bırakma zamanı uzayacaktır.
Sistemi 3.3V a çekme imkanınız varsa işiniz daha
kolaylaşır...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mehmetOzdemir

en mantıklısı, adc için referans geriliminizi besleme voltajınızın altında tutmak olacaktır. kullandığınız pic'te var mı bilmiyorum ama ben uygulamalarımda dahili voltaj referansını kullanırım adc ölçerken. beslemede oluşacak değişiklikler, adc değerinizi etkilemeyecektir. Datasheette FVR diye aratın (fixed voltage reference)

EU

Alıntı yapılan: MB_77 - 10 Haziran 2017, 08:38:28
Söylediğin şartlarda altında, röleye yüksek kapasiteli bir kondansatörü paralel bağlamayı deneyebilirsin
Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bu dediğinizi yapmıştım. Bobin uçlarına 470 uF kondansatör atarak, voltajı düşen giriş gerilimini, 100 mV kadar yükseltmiştim. Dolayısıyla kayıp olan voltaj miktarını tam olarak sağlayamamıştım.

EU

Alıntı yapılan: mehmetOzdemir - 10 Haziran 2017, 12:05:54
en mantıklısı, adc için referans geriliminizi besleme voltajınızın altında tutmak olacaktır. kullandığınız pic'te var mı bilmiyorum ama ben uygulamalarımda dahili voltaj referansını kullanırım adc ölçerken. beslemede oluşacak değişiklikler, adc değerinizi etkilemeyecektir. Datasheette FVR diye aratın (fixed voltage reference)

Yorumunuz için teşekkür ederim. Yararlı bir bilgi olduğunu düşünüyorum fakat datasheet'te FVR özelliği mevcut değil.

Alıntı yapılan: mehmet - 10 Haziran 2017, 09:22:31
Bir şey değişeceğini sanmıyorum. Sadece rölenin
bırakma zamanı uzayacaktır.
Sistemi 3.3V a çekme imkanınız varsa işiniz daha
kolaylaşır...

Yorumunuz için teşekkür ederim. 5V röle sürüyorum ve beslemem sadece ~5V USB. Gerilimi 3.3V'a düşürmenin gerekliliği nedir?

mehmet

Yine röleniz +5V da kalsın, adc kısmını
+3.3V a çektiğinizde; Vusb kısmındaki
dalgalanmalar, ölçümlerinizi etkilemeyecektir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr