İki Glcd Pin Sorunu

Başlatan rayman, 24 Haziran 2017, 11:15:16

rayman

Merhabalar. 128x64 glcd ekranım var iki tane görmüş olduğunuz gibi iki tane. Soldaki çıkma ama pin bağlantıları belli değil fakat devremde çalışıyor. Sağdaki çalışmıyor sıfır aldım. Üzerinde pin bağlantıları var ve arkasında sadece trimpot var ıcl7660 yok -5 volt için..... Ancak bozuk diye bir tane daha aldım okadar para verip yine aynısını yaptı. Sorun şu : Yazılar yok leke ve pixeller gözüküyor..Pin bağlantılarımda böyle devremdeki

rayman

Devremdeki Pin bağlantım.

est32

merhaba,
yeni alınan ekrana -5v verdiniz mi? Muhtemelen -5v harici istiyor ve trimpottan da kontrast yapılıyordur. eğer buna rağmen olmuyorsa hatayı başka yerde aramak gerek.
-5v için fazla bir devreye gerek yok 555 entegre ile yapılan basit bir negatif voltaj jeneratöründe 555 yerine pic'in PWM çıkışı alınarak negatif voltaj elde edilebilir. Ayrıca pic ile menü yapılıp, PWM puls aralığı değiştirmek suretiyle kontras ayarı yapılıp hava atılabilir ;)
Görsellerde görülen devrede kullanılan diyotlar mutlaka schottky(hızlı diyot) olmalıdır.
Mutlu bayramlar.
https://www.google.com.tr/search?q=555+negative+voltage+generator&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiX6rfvg97UAhVNKlAKHdxMBCsQ_AUICigB&biw=1366&bih=659