Kablolu Sirc komutları

Başlatan blueboard, 15 Temmuz 2017, 13:02:35

blueboard

Ete Hocam, elimde Marine'de kullanılan bir kablolu kumanda sistemi var. Sistem 15 bit Sirc protokolüne göre çalışıyor. Bunun 7 biti komut biti sonraki 8 bit ise adres bitleri. Protokolün çalışması birebir sirc protokolü ile uyuşuyor. Header 2.4 ms high ardından 0.6 ms low.  Lojik1 : 1.2 ms high+ 0.6 ms low   ,   Lojik 0 = 0.6 ms high+ 0.6 ms low.  Ancak önemli bir fark var. Sistem çıkışı ir led aracılığı değil , kablolu sistem olduğu için kumanda devresi çıkışında ir led yok. Yani kumanda devresindeki Pic'in ilgili pinini alıcı devrede kullanılan mikrodenetleyici pinine direkt olarak bağlanmak zorunda. Sizin  şurada sizin ir uzaktan kumandasına göre alıcı konunuz var. http://etepic.com/index.php/topic,2553.0.html    .  Benim de yapmaya çalıştığım aynı konu. Kablolu kumandadan gelen bilgileri alıp elde edilen sonuca göre istediğim rölelere çıkış verebilmek. Sizin çalışmanızda komutlar ir led aracılığı ile gönderildiğinden alıcıda TSOP alıcı göz kullanılıyor ve bu göz alınan dataları ters çeviriyor. Bundan dolayı siz alıcı komut satırlarında doğal olarak "PuLSIN GIRIS,0,PAKET" yazmışsınız. Ancak benim yapmaya çalıştığım devrede tersleme olmayacağından bu satırlarda "PuLSIN GIRIS,1,PAKET" mi yazmam gerekiyor.Dosyaları ekliyorum.Yardımcı olabilir misiniz?

ete

PuLSIN GIRIS,0,.... gördüğün yere PuLSIN GIRIS,1,... yazman yeterli olacaktır.
Ete