4 Kanal Pwm kullanımı

Başlatan Elektronikprojem, 19 Temmuz 2017, 17:28:28

Elektronikprojem

Merhaba. hc-05 modülü ile 16f877 yi seri olarak haberleştiriyorum. Step motoru bu şekilde telefondaki uygulamamdan kontrol edip işlemcime çeşitli başka işler yaptırıyorum.Şimdi takıldığım bir konu var. Programı etkilemeden 4 adet çıkışla 4 farklı şerit ledi telefondaki uygulamadan gelecek dimm değerine göre parlaklık ayarlaması yapmak istiyorum. Programın işlevini aynı şekilde devam ettirmesi gerekiyor. Yani ledlerin parlaklık olayının devrenin çalışma süresine etki etmemesi gerekiyor. Aklıma 2 yöntem geldi sizlerin görüşlerinizi de almak istediğimden buradan sorayım dedim.
1- 4 kanal donanımsal pwm çıkışlı olan bir pic kullanmak.
2-kullandığım işlemciden farklı bir işlemci kullanıp. Asıl olan işlemciye telefondan bilgileri gönderdikten sonra led ayarı yapacak işlemciye bu bilgileri seri ilerişim ile göndermek.

sizin önerebileceğiniz bir çözüm yolu var mıdır?
şimdiden teşekkürler.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

umitco

40 bacak gerekiyorsa 18F4431

fatih88

bence fazla  büyük bir enteğreye gerek yok timer kullanarak pwm yapabilirsin hemde bunla uğraşırken yazılımın biraz daha güçlenir yazılımla da pwm yapabilirsin timer main fonksiyonundan bağımsız çalışır o yüzden seri veri gelse dahi pwm de bozulma yaşanmaz
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

Elektronikprojem

Hepinize teşşekkür ederim. Aklıma takılan bir konu daha var. Şimdi seri iletişimle uart kesmesini kullanyorum.uartı kullanırken ikinci kesmeyi nasıl oluşturuyoruz.

fatih88

bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ete

Her bir kesmenin aktif edilme şekli var. Örneğin Tmr0 kesmesi intcon registeri 5.ci biti set edilerek aktif ediliyor. Kullanacağın kesme cinsine göre kesmeyi bu şekilde aktif edeceksin. Hangi kesme olursa olsun aktif olan kesme oluştuğu zaman prpgram kesme etiketine gider. Birden fazla kesme kullanıyor isen kesme bayraklarına bakıp hangisi set edilmiş ise ona ait işlemi yapıyorsun ve bayrağı sıfırlayıp kesmeden çıkıyorsun. Hepsi bu.
Ete

Elektronikprojem

@fatih88 Picbasic kullanıyorum.

@ete hocam teşekkür ederim. Programı bitirince hatam olursa tekrardan sizlere sorarım.