DS1307 İleri Gitme Sorunu

Başlatan Afra, 04 Ağustos 2017, 10:32:56

Afra

Merhaba DS1307 ile saat devresi yaptım fakat saniye hızlı sayıyor. Böyle olunca saat ileri gidiyor. Bu konuda ne yapabilirim?

ete

Bu sorunun ana kaynağı sıcaklık ile değişen kristal osilatör frekanslarıdır. Bazı kalitesiz kristallerde bu fark çok büyük bazılarında az olabiliyor. Ama sonuçta saat ya ileri gidiyor yada geri kalıyor.
BU sorunu aşmanın bir kaç yolu var. 
Birincisi ,Sıcaklık kompanizasyonu yapılmış kaliteli osilatör kullanmak. Buna TCXO deniliyor. Aşağıdaki linkleri incele;
http://www.radio-electronics.com/info/data/crystals/tcxo.php
https://www.maximintegrated.com/en/products/digital/clock-generation-distribution/silicon-crystal-oscillators/DS32KHZ.html

İkincisi geçici çözümler üretmek. Bunun için kristal bacaklarından birisine 6pf civarında bir kondansatör bağlamak ve kondansatörün diğer ucunu GND ye bağlamak.  Daha doğrusu 12pf trimmer bağlayarak sonuca göre kondansatör değerini trimmer üzerinden değiştirmek. Bu çok iyi bir çözüm değil. Yazın farklı kışın yine farklı çalışacaktır.

En sağlıklı yöntem ise DS1307 yerine DS3231 kullanmanız. Çünki DS3231 de dahili TCXO bulunmakta ve programda da herhangi bir değişiklik yağmanız gerekmiyor. Aliexpress de modül halinde satılan bu RTC şu sıralar 1 USD nin altında satılmaktadır. DS1307 ile çalışan saatlerimi bu modül ile değiştirdim neredeyse 1,5 yıldır ilk yaptığım ayar ile çalışmaktalar.
Gerisini siz anlayın artık.

Kısaca toparlarsak sorunun çözümü sıcaklıkla frekansı değişmeyen osilatör yada kristal kullanmak şeklinde açıklanabilir. TCXO bir osilatördür. Çıkış ucu, kristal uçlarından in olana bağlanacaktır. Bu osilatörün harici beslemesi de olabilir buna dikkat edin.

Ete

fatih88

ccs c ile ceşitli devrelerde bu enteğreyi kullandım hiç sıkıntı yaşamadım hocamında dediği gibi kristaldendir çalısan bir saatten söküp deneyebilirsin bildiğim kadarıyla analog saatlerin içindeki kristalde 32.768khz olması gerekiyor
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

Afra

Anladım teşekkür ederim dediğiniz şekilde denerim.

Elektronikprojem

Bir bilgi de ben vereyim. kullanılmayan bilgisayar anakartındaki kristali de kullanabilirsin. Elimde yaklaşık 20 adet saat ve sayıcının olduğu bir sistem var . Deneme yaparak sürekli saat sorunlarını çözmeye çalışıyorum . En son bulduğum çözüm bilgisayar anakartındaki kristali kullanmak oldu. 1 haftadır saat ayarladığım gibi devam etmekte.