SAAT & TERMOMETRE PCB

Başlatan sozkarabacak, 10 Eylül 2017, 12:07:23

sozkarabacak

karacan451

Kartın tasarımı çok güzel olmuş.

sozkarabacak

POWER

ellerine sağlık güzel olmuş.keşke ds1302 yerine 1307 olarak tasarlasaydın.ds1307 nin yerine tadilatsız ds3231 oluyor vede çok stabil çalışıyor.birde bu kart her hangi bir kutunun ölçüleri baz alınarakmı çizildi?

run

Elinize sağlık güzel çalışma olmuş. Sprint layout herhangi bir şematik programı olmadan doğrudan pcb olarak çizim yapıyor değil mi?

sozkarabacak

Bu kart herhangi bir kutuya göre çizilmedi. Pil yerine göre ebata göre füme renk plexi kesimi yapılacak. Ds1302 konusuna gelince kullanmayı bilirseniz gayet stabil.

sozkarabacak

Aynen doğrudan çizim programı.

POWER

Hocam benim bildiğim dış ortamlardan (hava şartlarından) etkilenmesi.bildiğinizi paylaşırsanız benim gibi bilmeyenlere yardımcı olmuş olursunuz.

sozkarabacak

Şimdi öncelikle kristali takıp gövdesini pcb yüzeyine ve gnd ye irtibatlıyoruz. Bu durum anlık ısı değişimini büyük ölçüde önlüyor. Sonra kalibreli bir osilaskopla kristal frekansımıza bakıyoruz. Olması gereken değerden kayık olduğunu görüyoruz. Sonra 1 ile 8 pf aralığında çeşitli seramik kond. Deniyerek osilaskoptan frekansın oturduğunu gözlemliyoruz olması gereken frekansa. Bu iki işlemi sağlıklı yapınca hiç kayma olmadığına belki 1 yılda ancak 3-5 saniye kaydığını göreceksiniz.

Maxim

üstad, tabiki isteyen tasarımında istediği şeyi kullanır kimse karışamaz ama
ds1307, ds3231 in yanından bile geçemez

öncelikle kristal miristal yok, skop ile kalibrasyona gerek yok, 2ppm hassasiyeti var
çok üstün yani, hatta yanlışım olabilir ama birde daha ucuz sanırım
kıyaslamalı testler var nette
http://www.switchdoc.com/2014/12/benchmarks-realtime-clocks-ds3231-pcf8563-mcp79400-ds1307/

ete

Katılıyorum. DS1302 veya DS1307 ,DS3231 ile boy ölçüşemez. 2 yıldır kullanıyorum saat henüz şaşmadı. Hiç bir müdahaleye gerek olmadan üstelik. Bir daha 3231 in haricinde bir şey kullanmam. Teknik verilere ititbar etmek gerekir.

Ete

emredal777

Bir tasarımda benden gelsin.

ete

Emek vermişsin görsel olarak çok güzel ama bir kusuru var. PCB çizimlerinde bakır kanallar kesinlikle 90 derece dönüş yapmamalıdır. Dönüşleri mutlaka 45 derece ile yapmaya gayret edin. Bu çok önemli bir kuraldır. 90 derece dönen kanallar sürekli parazit üretmeye veya osilasyon yapmaya meyillidirler.
Ete

emredal777

Önerileriniz için teşekkür ederim.Birkaç düzenleme yaptım.

ete

Şimdi daha iyi ama hala düzeltilecek yada yumuşatılacak dönüşler var.
Biraz daha çalış elin alışsın.
Ete