Rca protokollu

Başlatan karacan451, 21 Eylül 2017, 12:03:03

karacan451

Merhaba ben rca uzerinden tv ye yazi gondermek  istiyorum. Arduino yapilmis ornekler var.Nasil calistigi hakkinda bilgim yok.Rca tv arasi nasil haberlesiyor onu bir turlu cozemedim

ete

Pek yaygın kullanılan protokol değil şöyle bir bakınca XBOX cihazlarda kullanıldığını gördüm.
Protokol NEC protokolüne çok fazla benziyor. Taşıyıcı frekans 56 Khz buna ait göz nasıl bulunur varmıdır bilemiyorum.
Her neyse bit süreli bir protokol olduğundan her bir bit sürelerle ifade edilmektedir. Buna göre;
HIGH biti = 500 us HIGH ve 2000us LOW sinyalinden oluşuyor.
LOW Biti = 500 us HIGH ve 500 us LOW sinyalinden oluşuyor.
Header sinyali 4ms HIGH ve 4 ms LOW sinyalinden oluşmaktadır.
4 bitlik bir adres bilgisinden sonra 8 bitlik komut bilgisi yollanmakta toplam bilgi 12 bitlik olmaktadır.
Öncelikle Header sinyali ortama veriliyor. Ardından 4 bitlik adres bilgisi ve ardından 8 bitlik komut bilgisi yollanmakta bu bir kez daha tekrarlanmaktadır.
Şimdi bu bilginin bir yerden geldiğini varsayarak nasıl çözüleceğine bir bakalım istersen.
Öncelikle bit pozisyonlarına bakacak olursak ilk HIGH bitleri aynı olduğu için biz işin LOW tarafına bakmalıyız. Bunu Header sinyali içinde uygulamakta yarar var.
Bu durumda işlem sırası;
- 4000us lik LOW sinyali aranacak. Alınan LOW pulsi 4000us den küçük ise atlanıp bir sonrakine bakılarak 4ms lik LOW sinyali yakalanacak.
- diyelimki 4ms lik LOW sinyalini yakaladık. Ardından 12 adetlik bir diziye gelen sinyalin low uzunlukları kayıt edilecek. Bunları low süresi olarak kayıt etmek gerekiyor çünki o bitin HIGH mi yoksa LOW mu olduğunu ancak LOW bitinin uzunluğu belirlemektedir.
12 adet LOW bitini kayıt ettikten sonra sıra bunları çözmeye gelecek.
Öncelikle Adres=0 diyerek işe başlamak ve sonra her bir LOW sinyalinin boyuna bakmak gerek. Şayet uzunluk 500 us den büyük ise  o bit HIGH değilse LOW olarak nitelendirilecektir.
Bu şekilde hem adres hemde komut bitleri sonunda çözülmüş olacaktır.
Sitede yer alan NEC protokolü çalışması da çok benzer özellikler taşımakta olup bakılarak yukarıdaki açıklamama uygun hale getirilebilir kolaylıkla.
Ete

karacan451

Ete hocam Allah razı olsun. Derdimi size yanlış tarif ettim.
www.320volt.com/arduino-ile-tvde-yazi-yazma
verdiğim linkteki yapmak istiyorum.

ete

RCA protokolü ile RCA tipi fişi karıştırmışsın. Her neyse bilgi boşa gitmez brine yarar belki.
Proje detayları dosya içeriğinde olmalı sanırım.
Çok anladığım bir konu değil maalesef.
Ete

karacan451

http://www.rickard.gunee.com/projects/video/pic/howto.php

Bunu buldum.Yakın zamanda tv de denerim. Lcd ekran modülleri pahalı. 7 inç tv ekran 100-200 tl.