Bas dosyasını hex yapamıyorum

Başlatan exsenim, 23 Eylül 2017, 15:51:25

exsenim

bas uzantılı dosyayı hex e cevirmede sıkıntı yaşadım nette de sağlıklı bilgi yok error veriyor

rexo

İşlemci seçimini düzelt 16F628  yerine 16F877 yapıver

exsenim

Hocam onu düzeltmiştim zaten sorun ordan değilmiş karıştıra karıştıra buldum :D teşekkür ederim

ete

Aslında işlemci yanlışlığının yanı sıra 32 bit formatına göre yazılmış sigorta ayarları ile 64 bite göre derleme yapıldığı için o hatalar çıkmış. Sorunun ne olduğunu buldun anlaşılan.
Ete

exsenim

üstekki device komutlarını rasgele sildim sorun çözüldü ama siz hatayı nerden anladınız hocam ben nette sağlıklı bilgi bulamadım. her forumda da millet sizi söylemiş. benim bu pic işini öğrenmem lazım saygılar.

ete

Warning (207) yani Found Label after device ... hataları tamamen 64 bit derlemeye göre gerekli olan sigorta ayarı yerine 32 bitlik derlemeye uygun sigorta ayarı yazılmasından kaynaklanır. Bunun için detaylı bilgi aşağıdaki linkte mevcut.
http://etepic.com/index.php/topic,1687.0.html

Error(113)  yani Symbol not previously defined Trisc hatası ise tamamen yanlış işlemci seçiminden kaynaklanır.
Zira sen 16F628 seçmişsin ve bu işlemcide PORTC yoktur. PORTA ve PORTB vardır. Ama derlediğin program 16F877 için olduğu için program içinde muhtemelen TRISC ifadesi var ve derleyici bunu görerek sana hata mesaı veriyor.

Ete

exsenim

hocam şimdi ben hangi dili öğreneyim bunları karıştırarak yapmak istemiyorum bi tane olsun adam gibi öğreneyim.
asm mi iyi yoksa ccs c mi

ete

ASM yi zor öğrenirsin en azından 1 yılını alır. Ama mükemmel program yazmak için 1 yıl daha beklemek zorunda kalabilirsin.
BAsic den hiç bahsetmemişsin 15 günde öğrenebilirsin. 1-2 ayda belki 3 ayda mükemmel programlar yazabilirsin. Yalnızca grafik LCD kullanımında zorluk yaşarsın. Hazır kütüphane kullanımı rahatlığını bulamazsın.
CCSC yi 3 ayda öğrenirsin 6 ayda mükemmel programlar yazarsın. Hazır kütüphanelerden kolaylıkla yararlanabilirsin.
Artık sen karar ver yeteneklerini sen biliyorsun.  Birde ne amaçla dil öğrenecek isen ona göre karar verebilirsin.

Ete