avr c ile atmega328p programlama öğrenelim

Başlatan fatih88, 25 Eylül 2017, 22:24:04

fatih88

formdaki kıymetli hocalarım abilerim kardeşlerim bir ardunio furyasıdır gelip gidiyor ama ben bu ardunio yu bir türlü sevemedim hazır kütüphaneleri alarak programlar oluşturuluyor tamamiyle tembellikten başka birşey değil arduniyo bizlere program yazmayı öğretmiyor sistemin nasıl çalıştığını bilmiyorsunuz register tabanlı programa hakim olamadıktan sonra bir başkasının oluşturdugu kütühanelerden programlar yazıyoruz. esasında atmel yazmayı bende çok fazla bilmiyorum ama ccs c ve c tabanım olduğu için ufaktefek birşeyler karaladım :) ve yazdığım atmet studio yazılımlarını fırsat buldukça ekleyeceğim avr programlamayı bilen hocalarımda buraya eklemeler yaparak avr programlamayı en azından bir çok kişiye ulaştırabiliriz bilginin paylaştıkça artacağına inanan biriyim bu yüzden avr programına sıfırdan başlayıp örnek programlar yazacağım.
ekteki yazılımları ardunio uno da deneyebilirsiniz ardunio ıde programına program bloğunu kopyalayıp derleyin ve ardunioya yükleyin
umarım faydalı olabilirim saygılarımla
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

est32

COTYORA

Hocam varya nasıl anlatılır ne denir.. kelime  bulamıyorum..  kanayan yaraya  merhem  olmak denir buna
takipteyim..

fatih88

arkadaşlar elimden geleni yapacağım şu an lcd kullanımı ile uğraşıyorum allah utandırmasın inşallah

www.fayelektronik.com

COTYORA

Hocam kullanacağımız işlemci ile  ilgili  kısa bir bilgi verin register, port, timer, vb konularda genel anlamda..
Bizde örnekler  yapmaya  çalışalım..

fatih88

Hocam atmega328p üzerinden çalışacağım port giriş çıkış yapmayı pin okuma dosyada var bundan sonraki nde port coklama lcd kullanımı lcd sayıcı falan yaparız sonraları adc pwm timer usart twi bakalım artık kabiliyetimiz nereye kadar olacak

www.fayelektronik.com

magic_gun

hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

est32

Bascom ile avr programlamak için çok birşey yapmaya gerek yok zaten. Şu anki basic bilginizle bile çip yapısını bildikten sonra rahatlıkla program yazabilirsiniz.
Ama ileride avr ile kalmayıp arm gibi işlemcileri de programlamak istiyorum derseniz o zaman C dilini öğrenmek şart derim. Aksi halde iyi derecede basic bilen birisi de çoğu işini rahatlıkla görebilir.

fatih88

basıc güzel bir dil birsürü işini kolaylaştıracak komutları var ama sadece pic yazacaksan şöyle düşüneli farklı bir firmanın mcu datashetlerinde hem asmbl örneğini verir hemde c demekki c dili bir cok üretici için asmbl den sonra vazgeçilmez bir dil nedeni ise bir çok kullanıcı kitlesi olması

ha bu arada avr c lcd uygulamasınıda 1 saate hazırlar yüklerim :)

www.fayelektronik.com

fatih88

arkadaşlar 3-5 saat içinda anca bu kadar oldu dedimya bende siz gibi yeni avr yi öğreniyorum takıldığım çok yer oluyor çözmek baya zaman alıyor
iyi çalışmalar

www.fayelektronik.com

karacan451

2015 yılında beri atmega8 işlemciyi kullanıyorum.Bende destek olmak istiyorum. Winavr programı kullanıyorum.

fatih88

hocam atmel studio ile fark varmı yazılımda bu yazılımı biraz kolaylaştırmak gerekiyor kafamda macro oluşturarak komutları ccs c ile hemen hemen aynı kıvama getirmek lazım :)

www.fayelektronik.com

karacan451

Senin yazdığın kodların hiç birini kullanmıyorum. Sen bu kodu kullanıyorsun ben ise

if(!(PINC&(1<<azalt))) //eksilt tuşuna basıldıysa
{
sayi--; // sayıyı bir eksilt
if(sayi<0)sayi=65535; //sayı sıfırdan kümükse sayıyı 65535 degerini ata
lcd_printf("%05u",sayi); //icra edilen sayıyı ekrana yaz
_delay_ms(200); //sayı eksiltme hızı 200ms
}

if (giris_1(PINC,0)) { // pinc 0 5 volt olursa
sayi--;
printf("sayi ==%d",sayi);
delay_ms(500);
}

fatih88

macromu oluşturdunuz acaba? winavr ile komutları aynı olması gerekiyor atmel studio nun

www.fayelektronik.com

karacan451

Ben define komutları ile kod yazma daha rahat yazıyorum sana dosya eki yolladım. ibo.h içine bak. Ben winavr daha çok sevdim. Her türlü işimi görüyor.