avr c ile atmega328p programlama öğrenelim

Başlatan fatih88, 25 Eylül 2017, 22:24:04

fatih88

Iki kanal olarak yapmıştım diğer kanallarında aynı mantıkla süreceksin datasheetlere bakarak bir sene olmadı yine birşeyler yaparız
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

est32

Teşekkürler. Ben de iyi kötü başladım birşeyler karalamaya. Biraz daha kendimi gelistireyim paylaşmayı planlıyorum. Umarım ilerletirim.

fatih88

Bende çok profesyonel değilim bu devreleri hazırlarken baya bocalıyorum ama datasheet ları inceleyerek zorda olsa hallediyorum ingiliz cem keşke iyi olsaydı daha iyi şeyler cikarabilirdim

www.fayelektronik.com

est32

Hocam sanırım siz atmelstudio kullanıyorsunuz. Ben de atmelstudio 7 ile uğraşıyorum şuan. Winavr kullanımı daha pratik görünüyor ama bellek kullanımı daha yüksek oluyor. Sanırım makefile dosyasından kaynaklı. Doğru ayarları bir türlü yapamadım. Siz hangisini önerirsiniz? Winavr mı yoksa atmelstudio mu(atmelstudio ise hangi sürümü). Atmelstudio da benim ihtiyar PC yi iyi kasıyor

fatih88

Evet atmel studio çok kasıyor onun için yeni pc aldım yinede kasılıyor yapacak birşey yok bu saatten sonra değiştiremem tüm kütüphaneleri atmel studio 6.2de yazdım winavr hiç kullanmadım

www.fayelektronik.com

fatih88

cotyora istemiş oldugun 4lüpwm ektedir atmega328p de 6 adet pwm mevcut uygulamada red green blue white led pwm animasyon var üstün körü birşeyler yazdım sen onu dahada güzel yapabilirsin

www.fayelektronik.com

COTYORA

Hocam çok teşekkür ederim . Ellerinize sağlık .. sayenizde bişeyler yapabiliyorum

run

Elinize sağlık hocam güzel olmuş.
datasheet'te
Capacitive touch buttons, sliders and wheels
dokunmatik buton özelliği kullanımına dair bir örnekle karşılaştınız mı?

burada var ama ayrı bir modülle kullanılmış
https://circuitdigest.com/microcontroller-projects/touch-keypad-interfacing-with-avr-atmega32

fatih88

Pek incelemedim o özelliğe gelmeye daha var şu an yaptığımız derslerde c bilgisi olan ve atmeli donanımda olarak kullanabilme yeteneğini elde etmeye çalışıyoruz şu ana kadar hiç toch ekran kullanma ihtiyacı duymadım pic ile atmeldede çok ihtiyacım olacağını sanmıyorum ihtiyaç olursa burda yayınlarım

www.fayelektronik.com

fatih88

Linke baktım atmega32 kullanılmış bu mcu da kapasitif pinlerin olacağını hiç sanmıyorum ayrı modülden sadece bence atmega32 ye 1 veya 0 bilgisi geliyordur

www.fayelektronik.com

fatih88

arkadaşlar ekte timer0 ile 7 sengmet display a saat projesi vardır timer0 projesinide bitirmiş olduk  ;)

www.fayelektronik.com

fatih88

arkadaşlar uzun bir aradan sonra buraya yenibir ders daha ekliyorum bu dersin konusu pin change interrupts pin değişim kesmesi piclerdeki rb4-rb7  kesmesi gibi ama atmega 328p enteğresinde bir sürü pin değişim kesmesi var biz bu projede 6 adet kullandık umarım faydalı olur
iyi çalışmalar

www.fayelektronik.com

fatih88

arkadaşlar selamünaleyküm
uzun bir aradan sonra avr yazmaya tekrar başladım avr için ds18b20 ısı sensörü library aradım ama bir türlü bulamadım sanki devlet sırrı projeyi yapmışlar ama kaynak kodları vermiyorlar bu sensör o kadar önemlimi her neyse oturup library kütüphanesini yapabilirmiyim diye kendimi zorladım ve 1,5 günde kütüphaneyi hazırladım belki kullanmak isteyen arkadaşlar olur uğraşmasın diye dosyaları ekledim ve örnek program yazdım umarım faydalı olur

www.fayelektronik.com

est32

Elinize sağlık hocam.
Birşey sormak istiyorum, avr için kütüphane dosyası nereden temin ediyorsunuz? Bu kütüphane dosyası sadece winavr için mı geçerli yoksa diğer derleyiciler için de geçerli oluyor mu?

fatih88

usta bunu ben oluşturdum win aavr de çalışırmı bilmem ama ben atmel studio 7.0 da yazdım baya güç oldu ama sonuç gayet iyi inşallah senin saati yapacağız sırada ds1307 ye kütüphane yazmak var onuda yazarsam tarama yöntemiyle saat derece yaparız galiba

www.fayelektronik.com