12v 100w Halojen Lambayı Mosfet İle Sürmek

Başlatan Hexa, 28 Ekim 2017, 20:34:24

Hexa

Merhaba Sayın Ustalarım Hepinize İyi Çalışmalar Dilerim. Arabama Demonte Halojen Lamba Bağlamak İstiyorum Ve 8 adet kullanıcağım Ve Halojen lambaları Kademeli olarak arduino ile sürüceğim arduino ve mosfet arasına pc 817 optocuplör koymayı düşünüyorum.Şimdi Sorum Şu Ustalarım eksi kısımlarını ortak bağlayıp aküye giricem artı kısmında anahtarlama yapıcam nasıl bir mosfet kullanmalayım maliyet olarak uygun ve ısı problemini ufak bir soğutucuyla atlatabileyim şimdiden teşekkür ederim ustalarım.

muyat

Bahsettiginiz iş kolay bir iş degil.Benzer bi sistemde moslarim yandi.Bir ara yeniden ugrasacagim.ir21 serisi mos driver kullanip denemelisiniz

mg1980

MC_Skywalker

Öncelikle hangi mosfet kullanacağınız belirlemeniz gerekmekte. daha sonra mosfetin datasheet'ini okuyarak çalışmanıza devam etmelisiniz
örnek verecek olursak IRF540N(25C de 33A pik, 23A sürekli) için üretici Gate voltajı 10V olduğunda  iletime geçtiğini söylemiş. bu mosfette olduğu kullanacağın mosfetini teknik verilerine dikkat ederk kullanabilirsin.

Hexa

Ustlarım değerli cevaplarınız için teşekkür ederim. IXTP52P10P MOSFET maliyet olarak çok fazla ustam 16 tl gibi fiyatı var bundan 8 adet kullanıcağımdan 128 tl gibi bir maliyeti olucak her lambayı ayrı ayrı sürücem ustam ondan 8 adet kullanıcağım.mosfetle yapılan devreleri incelediğimde yüklere artı kutbu direk bağlanmış eksi kutbuyla yükleri kontrol etmişler yani en azından ben öyle gördüm yanlışım varsa affola.benim kurmak istediğim devrede ise yüklere eksiyi götürüp artı kutbu kontrol etmek istiyorum.mosfet seçmekte buyüzden zorlandım. Değerli cevaplarınız benim için önemli saygılar ustalarım...

ete

Eksiyi kontrol etmek için NMOS , artıyı kontrol etmek için PMOS kullanılır. NMOS artı ile tetiklenir, PMOS eksi ile tetiklenir. Belalı malzemedir. Uygun şekilde süremez isen sürekli yanar bunuda bilmiş ol.
100w lık ampul sürekli kullanımda 8 A kada bir akım asılır. Ancak Devreye gerilim verdiğin anda Peak oalrak buun iki katını asılabilir. Bu nedenle mosfet seçerken ihtiyacının 2 katı akım seçmeye bak. Bunun bir kuralı yok sadece tavsiye olarak söylüyorum.
IRF9540 kullanarak artı beslemeyi anahtarlayabilirsin. Malzemenin ucuzu pahalısı aranmaz ihtiyaç duyulduğunda ne gerekiyor ise onu kullanmak zorundasın.
Ete

mg1980

@Hexa,
Ben aracıma flaşör yapıp 555 entegre ile bu mosfeti kullanmıştım.Bir kaç yıl oldu fiyatını bilmiyorum.

Hexa

Teşekkürler ustalarım cevaplarınız için.

Hexa

Ustalar merhaba irf9540 ı denedim soğutucuyu büyük  bağladığım halde aşırı ısındı bu olayı tristör ile yapsam  ısınma problemini aşabilirmiyim Bt 152 gibi mesela...

onurinci

DC gerilimde tiristörü reziztif yük ile kullanamazsın bir kere iletime geçer ve öyle kalır, ama endüktif yük bağlayabilirsin,senin sorunun Gate iletiminin yeterli olmamasından kaynaklanıyor,lambalar soğuk iken çok akım çekerler, basit çözüm Logic Level Mosfet kullanman IRLZ serisi gibi ,tek mosfet'e yük bindirmeyip paralleme medotu kullanmak gibi...

Hexa

Ustam gate ucunu l-c devresi ile tetiklesek yine iletimde kalırmı ustam peki

Hexa

fatih88

Mos sürmek maharet isteyen bir iştir bunun için driverler vardır ir2104 gibi eğer mos sürücü kullanılmazsa genelde mos yanıyor pozitif sürmek bence mantıklı değil ben olsam halogenleri birer uçlarını artıya veririm moslarıda gnd ile sürerim tabiki mos sürücü kullanarak
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

mehmet

GND ler birleşik ise opamp opto kullanmak pek gerekli
değildir.

Bu devreyi kullanabilirsiniz, 12V opamp beslemeleri
için regülatör kullanılabilir. Lambalar için gerekmez.
Ortalama bir soğutucuya, örneğin IRFZ44n bağlanabilir.
Transistörler 2N2222, opamp LM358 olabilir.
http://tinyurl.com/y88g5wv3

Ek:
Anahtarlama elamanı olarak kullanılacak;
transistör, mosfet, gibi komponentlerin kolektör/soruce
yük bağlamak doğru olacaktır. Diğer türlü baz/gate
sürme gerilimlerinin yükselmesine sebep olmaktadır...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr