Konpanent test cihazı yardım!!!!

Başlatan fatih88, 01 Kasım 2017, 22:06:48

fatih88

Arkadaşlar hitachi 20mhz analog osilaskop aldım sırf konpanent test etmek için internette bulduğum bir devreyi yaptım ama eyriler çok iyi değil internette araştırdığım test devreleri sadece direnç ve komutatörden oluşuyor yaptığım devre opamlı ama çok iyi sonuç alamadım daha önce polar t6000 kullandım onda gerilim modları ve frekans ayarı var bende böyle birşey yapabilirmiyim acaba daha önce Bu konuda uğraşan varsa bilgi verirseniz sevinirim
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

onurinci

bunu 10 yıldır yapmayı planladım ama kısmet olmamıştı, 2 aydır kullanıyorum uzman değilim fakat kart eşleştirmede onuncu dakika arızalı parçayı buldum,amma parçayı bulamadım.... :D

http://s6.dosya.tc/server11/0fwwjk/In_Circuit_Component_Tester.pdf.html

fatih88

gönderdiğin linkte sorun var açamıyorum tekrar yollarmısınız

www.fayelektronik.com

fatih88

bu konpanet test cihazında 4 farklı gerilim modu var low=5v logic=7v mid=14 high=30v olması gerekiyor bu voltajlarda belli bir frekansla voltajın üstüne bindiriliyor bu frekanslar hatırladığım kadarıyla 80hz,2khz bir frekans daha vardı onu hatırlamıyorum biz bu frekans ve voltajları atmel veya pic ile oluştursak lcd gösterge ile de frekans ve voltaj kademelerini seçsek bu söylediğim kısımlar çok zor değil ama bunu skopa uyarlamayı yapabilirmiyiz bilmiyorum birde şöyle bir sorun var internetteki basit conpanent test devrelerinde 50hz sinüs sinyali kullanılıyor biz kare dalga kullandığımızda acaba eğrilerin skopta gösterimi bozuk olurmu

www.fayelektronik.com

a.zorba

hameg in osiloskop şemalarında var  yanlış hatırlamıyorsam 207 modelinde
onurinci 'nin linki çalışıyor ve bu devre de çalışan bir devre

fatih88

Proxy hatası veriyor pc de cepten bağlanıncada virüs uyarısı veriyor

www.fayelektronik.com

onurinci

ilk defa bir PDF dosyasında uyarı duyuyorum....

fatih88

Teşekkür ederim
Arkadaşlar biz huntron gibi polar gibi bir devre yapabilir miyiz
Yani voltaj kademeleri frekans kademeleri olan beni tek düşündüren sinyalin kare dalga olarak üretmem sorun olmayacağını bilen varsa atmega328 e proğramı yazmaya başlayacağım

www.fayelektronik.com

onurinci

sinyalin kesinlikle Sinus ve çok temiz olması lazım,aletin çalışma prensibi AC akım akıtarak ,Lissajous curve X. Y eğrisini elde etmek,kare dalga Quadrature'dir şekiller anlamsız olur,hiç Philips,Hameg component test'li skop kullanmadım fakat manellerini indirdiğimde benimkiler ile aynı eğrileri çizdiğini gördüm,devrenin avantajı, sinus 10KHz sabit fakat genliği ayarlanabiliyor,ayrıca devreye verilecek akım sınırlanabiliyor,üretici firmaların uyarısıda skop girişlerini DC'ye ayarlayın diyorlar,ama yinede keskin bir jitter görüntü yok,ben 1N4148 ile 5 volt zenerin eğrisi arasında bir fark göremedim,arzu ettiğim buydu,ama olmadı...

fatih88

Onur inci öncelikle ilgin alakan için teşekkür ederim
O zaman bizim mcu ile yapacağımız devre yattı çünkü kare dalgayı nasıl sinüs dalgasına çevireceğimi bilmiyorum yollamış olduğunuz şemayi yaptınız denedinizmi eğriler nasıl acaba daha önceki iş yerimde polar t6000 kullanıyordum elimden hic düşmüyordu ama kendi atölyem için bunu almak çok zor 12bin tlden aşağı değildir düşüncem poların yaptığı işleri kendi devremize yaptırıp skopuda ekran olarak kullanmak istemiştim internette biri yapmış ama şema ve bilgi vermemiş sanırsam ticari düşündüğü için

www.fayelektronik.com

er-da

arayüzü olan pc sound card bağlantılı profosyonel kadar iyi bir curve tracer .arşivimdeydi ben yapmadım henüz.. işine yarayan olabilir..

fatih88

Pcb yi bastım yarın malzemeleri yerleştirip deneyeceğim sonuçları yazarım

www.fayelektronik.com

fatih88

Arkadaşlar devreyi yaptım eğriler muazzam güzel ama prob uçlarına maksimum kademede 3 v geliyor diode ölçerken sorun yok gayet iyi sonuç veriyor ama transistörün emiter kollektör arasını ölçünce açık devre bu devreyi kullanan varsa prob uçlarını ölçüp voltajı yazabilirmi

www.fayelektronik.com

er-da

fatih88

2x15v besleme var onur inci nin yolladığı proje

www.fayelektronik.com