Sensör Okuma Devresinde Gerilim Koruması

Başlatan ramenia, 07 Kasım 2017, 16:22:37

ramenia

Merhaba,
Ben 3.3V ile çalışan bir pic ile sensör okuma devresi kuruyorum. ADC pin lerinin girişinde birbirinden switch ile ayrılan iki devre var. Biri 4-20mA sensörleri okumak için biride 0-10V sensörleri okumak için. Yani tek girişten 2 farklı tarzda çalışan sensörüde bağlayabilecekler. Ancak Pic in pinleri 5v a kadar dayanabiliyor ve akım ölçen tarafta input gerilimi direk pine gidiyor. Yani biri yanlışlıkla 0-10v ile çalışan sensörünü bağlayıp switchi akıma cevirirse pic yanabilir. Bu nedenle oraya bir koruma devresi koymalıyım.(sensörlerden 10v veya 20ma üzeri değer gelmesi mümkün değil.) 3v üzeri değeri geçirmeyecek bir yapı olmalı ve bu yapı benim gelen sensör değerlerimi etkilememeli. R1 den sonra bir diyot veya zener diyot gibi bir elemanla bunu sağlayabilirmiyim? Fikirlerinizi almak istedim.

Edit: Resim düzenlendi, aynı pine girmicek onlar o kısım önemsizdi ama yinede kafa karıştırmasın.

Maxim

0-3V yazan yere 10k seri direnç koy?

düzeltiyorum: sağ tarafta pic ayağına bağlı 10k var, onu ayıramazmısınız?
o zaten akım giriş tarafınıda bir miktar etkiliyordur şu an da.

F®T

Maxim hocamın dediği gibi sol tarafta akım ölçme kısmında 150 ohm dan sonra seri olarak 10 kohm direnç koyun.Ayrıca dirençten sonra 3.3 volt bir zener bağlayın.Voltaj ölçülürken girişte 10 volt varken pozisyon akıma alınırsa 3.3 volt zener adc girişine gelecek 10 voltun 3.3 volta düşmesini şağlayarak korumuş olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

fatih88

Gerilim bölücü yapılabilir max 10v verildiğinde 3.3v alabiliriz bence
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

fatih88

Pardon zaten yapılmış yorumları okumuştum devreyi inceleyince gördüm
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com