2adet LM317 T

Başlatan assyh, 09 Kasım 2017, 11:16:45

assyh

Merhaba arkadaşlar,
şimdi gereksiz bir soru olabilir sadece meraktan soruyorum,
2 adet LM317T regülatörün bacaklarını birbirine bağlar isem giriş voltajını 60v a ve çıkış voltajını da 10 v ta mı çıkarmış olurum :)

teşekkürler
Her bişeye meraklı.

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

assyh

yani lm317T nin  3 bacağı var.diyelim ki standart bi bağlantı ile R dirençlerini ayarladık ekte resim var gibi.. neden bunu soruyorum dersen uln2003 motor sürücü entegresini üst üste lehimleyince yüksek amperlerde yanmıyor :)))) kimse denemedi ise lm317T yi de deneyeceğim şimdi
olay şu;
2 adet lm317T alalım. bunların 1nolu bacaklarını birbirine .2nolu bacaklarını birbirine 3.nolu bacaklarını birbirine lehimlediğimizi varsayalım şimdi lm317T nin giriş voltajını 60v verebilirmiyiz ve çıkış voltajı 5 volt yerine 10 volt mu olur.yani tüm elektirik datalarını 2ye çarpmış olurmuyuz.

teşekkürler.
Her bişeye meraklı.

Maxim

o şekilde voltajı değilde akımı artıyor olabilir.

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

assyh

tmm bu var ok biliyorum. benim anlatmak istediğim diyelim ki yok 317hvt. neyse ben bi sipariş vereyim de deneyeyim bakayım
Her bişeye meraklı.

ete

2 adet LM317 paralel bağlandığı zaman akım gücü artar ama giriş voltajı yine 30V civarında kalır. Bu 60 volt olmaz hiç bir zaman. ULN2xxx ile karşılaştırma yapmak da yanlış ULN bir transistör gibi düşünülebilir. Öyledir de zaten. Bir yükü tek transiströ yerine 2 transistöre bölerek geçirmiş olursun orada da akım kapasitesi artar ama giriş parametreleri değişmez.

Bu tür bağlantı herzaman olumlu sonuçda vermez üstelik. Zira elemanların iç dirençleri farklı ise birisi daha fazla akım üstelenecektir. Sınırlar dahilinde ise sorun çıkmaz ama sınırları bir aşda gör bakalım ne oluyor. Yani şunu demek isterim, ULN de tak kanala 500 ma akıma dayanır. Sen 1 A lik bir yükü 2 adet ULN kanalını paralel bağlayarak (Bunu tek uln ile de deneyebilirsin) o yükü taşımaya çalış kanalların birisi daha fazla akım asılabilir ve bozulabilir.

Ete

assyh

Ete usta sağol , parçanın teknik verisi ne ise o şekilde kullan uydurma diyosun :)

teşekkür ederim.
Her bişeye meraklı.

ete

Onu ben değil sen söylüyorsun. O şekilde akım artıracaksan kullanabilirsin ama giriş voltajını artırmak amacı ile kullansanda işe yaramaz ben bunu söylüyorum.

Ete