termokupl yükselteç devresi

Başlatan bahdiyarusta, 02 Aralık 2017, 18:37:08

bahdiyarusta

arkadaşlar selamlar,

k tipi termokuopl ile mv seviyesini yükseltip pice girmem lazım , bir çok deneme yaptım stabil bir sistem yakalayamadım.
konuyla ilgili net bir çalışma yapan var mı ,
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

Maxim

ete

Lineer olmayan sıcaklık elemanları için mutlaka ya o eleman için yapılmış özel bir sürücü kullanmak yada epeyce pahalı veya zahmetli bir devre yapan gerekir. Yapacağın devreninde yine bir garantisi olmayacaktır. Daha basit anlatımla K tipi termokuplun sıcaklığa bağlı olarak üreteceği minik voltaj sıcaklık ile doğru orantılı artmaz. Bu nedenle düzeltme yapılmasını gerektirir. İşte bu işi otomatik yapan MAX6675 sizi bu zahmetten kurtarır. Üstelik analog voltajı ölçüp digitale çevirip verir. K tipi termokupl için kesin max 6675 kullanılmalıdır.
Ete

Maxim

yada illa analog çıkış olsun derseniz AD8495 bakın (lehimlemesi sıkıntı olabilir)
bunun çıkışı voltaj şeklinde
mesela 1.5 volt çıkıyorsa / 0.005 = 300 derece demek oluyor

bahdiyarusta

benim için opamp çıkışının lineer olmasına gerek yok. mv seviyesini yükseltisin pic ile okuyum yeterli yazılımdan lineer yapıyorum zaten.
en son yaptığım çalışmada şunları gördüm lm358p ile yükselteç devresi kurdum proteusta güzel çalışıyor standar yukselteç devresi.
17 derecede 170mv veriyor. gerçek hayatta da 17derecede 170mv veriyor. ama elimde 15 tane lm358p var hepsini bir bir denedim sadece 1 tanesinde bu değeri veriyor. diğer entegrelerde hep çıkış voltajı farklı oluyor bunu hiç anlayamadım . 1-2mv olsa tamam diyeceğim ama 170mv çıkması gerekirken 120mv çıkıyor melesea
                  - 66 -

Maxim

üstadım thermocouple konusunda senin anlamadığın bazı noktalar var
olay sadece A voltajını B ye yükseltmek ve liner olmayan bu voltajı liner hale getirmek değil

mesela ice point compensation diye birşey var.
senin bugün tasarladığın ve senin hata oranların çercevesi içinde kabul edilir güzel çalışan bir devre
yazın 50 derece hatalı okuma yapabilir çünkü bugün devreyi koyduğun yerdeki hava sıcaklığı 15 derece yazın 35 derece olacak
(değerleri kafadan salladım)
neyse kolay gelsin size

Hattuşa

bahtiyar ustam; cebine 500 kuruş koymuşsun lüks bir lokantada kebab yeyecem diyosun üstelik bu kebab testi kebabı olsun istiyorsun. ya 50 tl ye opamp satanlar milleti mi kazıklamaya çalışıyor? :D :D :D

ete

Termokupl çok özel bir elemandır ve sıcaklık hesabında çevre sıcaklığı ile termokupl için kullanılan telinde teorik olarak bir termokup olmasını gerektiren durumlar vardır. İsis de bile model resimine bakarsanız termokup bağlantı ucu 4 adettir. Bunun iki tanesi kendi kablosudur diğer ikiside termokupl uçlarıdır. Bu nedenle opamp konusunda ısrarcı olmamak lazım.
Az bilgi insanı yanlış yapmaya zorlar daima sende o yoldasın. Sonunda saç baş yolabilirsin bunu unutma. Bir şey yaparkan önce etraflıca araştırmak gerekir. Zaten bunu yaparsan öyle dandik opamp devreleri ile bu işin olmayacağını görmen gerekir idi. Opamlı çözüm (AD serisi ile) pahalı bir çözümdür. İşin en doğrusu max6675 dir bunu son kez söylüyorum artık.

Ete

Hattuşa

@ETE hocam;
bahtiyar ustamızın nickini donkişot koyalım. malum 358 ile mücadele ediyor

bahdiyarusta

ad serisi bir opamp ile devam edeceğiz öyle görünüyor :) teşekkürler
                  - 66 -

ete

Nefen daha ucuz olan max6675 ile devam etmiyorsun? Benim bildiğim daha ucuz ama öyle değilmi acaba?
Ete

bahdiyarusta

hocam max modülü proteusta doğru çalışıyor gerçek uygulamada profesyonel cihazlar ile karılaştırıyorum. 7 derecelik fark var. bunu ayarlıyorum ama sadece ayarladıgım değerde doğru ölçüm yapıyor.
                  - 66 -

ete

Nomal değil u söylediklerimn. Bir yerlerde terslik vardır.
Nesye sen bildiğin gibi yap istersen.
Ete