DS3231 RTC VBAT ucu?

Başlatan Maxim, 04 Aralık 2017, 14:23:09

Maxim

Kullandığım ds3231 modülü su koyverdi (aliexpress ten almıştım)
vbat ucuna ufak bir para pil bağlı, orjinal şemadaki gibi

fakat 1 sene içinde devre zamanı unutmaya başlamış
bugün modülü test ediyorum, besleme varken (+5volt) vbat ucuna birşey gelmiyor (0.36 volt pilin kendi voltajı var)
yani demek istediğim devre normal çalışırken pili şarj etmiyor gözüküyor. (etseydi pil 3v olurdu)
haliyle bir süre sonra pil bitti.

sormak istediğim, bu vbat ucu ile ilgili registerlarında bir ayar falan varmıdır?
böyle birşey başına gelen varmıdır?

Burak

O pilin şarj edilebilir CR2032 olduğundan emin misin ?

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Maxim

hımm bilmiyorum
ama şu an genede ben orada 3.3 volt falan görmem gerekmezmiydi? (devrede enerji varken)
sökeyimmi pili?

modul bu

Burak

Rechargeable bir bataryaya benziyor . Datasheet okunmalı diyebiliyoruz şimdilik , Ama bir gerçek daha var ki , yüksek şarjdan dolayı DS3231'lerin pillerinin sürekli bozulduğu .. (Hazır modüllerde) ... Kontrol etmek gerek .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Maxim

pili çıkarıp enerji verdim, vbat ucunda voltaj yok

Maxim

vbat ayağına yani pile seri 1n4148 ve 220 ohm direnç bağladım +5 üzerinden
220 ohm biraz düşük kalmış olabilir onu 1k yapabilirim

Burak

Bununla ilgili bir araştırmam yok .. Hazır modül kullandıklarımın hepsi sapasağlam çalışmakta .. Bilen birisi aydınlatsın .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

mg1980

@Maxim Hocam,
Yanlış anlamadıysam yaptığınız düzenleme pili şarja dönük. Şarj edilebilir olmayan pil için sıkıntı yaratır diye düşünüyorum.
Bu piller 3v,luk piller. Şarj edilebilir olsa 2,4v veya 3,6v olurdu sanırım.

Maxim

doğru şarj edilemez pil bunlar, muhtemelen o yüzden vbat ucunda boşta voltaj yok
o zaman geriye tek neden kalıyor, devre üzerindeki pil geberik

ben genede entegrenin vbat ucundan çektiği akımı ölçeyim

Maxim

ölçtüm pilden 0.8uA çekiyor
-yani pil bitmiş

F®T

Maxim hocam pdf bilgilerinde vbat ucu ile alakalı bir register ayarı görünmüyor.Vbat ucu harici ikinci besleme girişi olarak kullanılmış.Neticede oraya bağlanan pilin şarj olabilme olanağı yok.Entegre beslemesi kesildiği taktirde sistem ayarları tutmak için ikinci besleme ayağı olan vbattan devam ediyor.Muhtemelen sizin modülünüzün pilinin çabuk bitmesi ya fazla enerji kesintisi olan bir yerde kullanılmasından yada pilin bayat olmasından kaynaklanıyordur.Ayrıca Pil kullanılmadığı taktirde vbat ucunun gnd ye bağlanması gerektiği ve sadece vbat kullanıldığı durumdada bu uca bağlı 0,1 uf - 1 uf arası bir kapasite bağlanması gerektiği belirtilmiş.Kolay gelsin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Maxim

pili değiştirdim, sanırım üzerinde gelen pil dandik birşeydi gebermiş.
çünkü o çektiği akımla pil bitmez kolay kolay