Makine İçin Kontrol Kartı

Başlatan rayman, 06 Aralık 2017, 15:29:04

rayman

Bir makine var. 3 röle kontrol ediyor... Rölelerin zaman ayarı 0-2,5 saniye arası... Birde 24volt motor sürücü... On/off  pushbuton swich basıp bırakınca motor sürücü çalışacak vede zamanları ayarlanmış röleler , zaman ayarlandıktan sonra çalışacak.....Tekrar düğmeye basıp bırakınca , sistem komple duracak...
Diğer özellik ise , Düğmeye basılı tuttuyoruz sistem çalışıyor yine komple rölelerin zamanı , motor , sonra tekrar basılı tutup bırakınca komple durması gerekiyor... Makine kaldı böylece... Ve birşeyler yaptık oda eksik oldu. Simule programında böyle kaldı ..
http://dosya.co/avge6862uaoa/cem_timer_relay_(1).rar.html

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

rayman

3 tane zamanlayıcı röle Pic çıkışında... Hepsi birbirinden bağımsız. Ama zaman aralıkları 0-saniye ile 2,4 saniye arasında Tirmpotla ayar yapılabilecek.... Birde pwm çıkışı olacak pic ten... 24volt motor çalıştırmak için.. Bir düğmeye basıp bırakınca hepsi aktive olacak çalışacak. ( Motorun devir ayarıda potla ayarlanacak mesela .. Tek düğme sadece genel röleler vede motoru devreye sokmak için ) Sonra düğmeye tekrar basıp bırakınca komple duracak....
Diğer bir özellikte : Düğmeye basılı tutuyorsun bırakıyorsun hepsi çalışıyor ( Otomatik ) tekrar düğmeye basılı tutup bırakınca komple hepsi duracak...

F®T

rayman simülasyonu denedim.Takıldığın sorun nedir?

MOTOR AC/KAPA bu butonla bas bırak tüm röleler saymaya başlıcak ve aynı zamanda motor dönecek mi?Röleler zaman sonunda bırakacak ama motor dönmeye devammı edecek?Sonra MOTOR AC/KAPA butonuna basınca motorda duracakmı?

Sonraki senaryoda yine MOTOR AC/KAPA butonu basılı tutunca tüm röleler çekecek sürekli olarak ve motor dönecek sürekli olarak daha sonra yine MOTOR AC/KAPA butonuna basılı tutunca tüm röleler ve motor duracakmı?

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

rayman

Alıntı yapılan: F®T - 06 Aralık 2017, 20:35:32
rayman simülasyonu denedim.Takıldığın sorun nedir?

MOTOR AC/KAPA bu butonla bas bırak tüm röleler saymaya başlıcak ve aynı zamanda motor dönecek mi?Röleler zaman sonunda bırakacak ama motor dönmeye devammı edecek?Sonra MOTOR AC/KAPA butonuna basınca motorda duracakmı?

Sonraki senaryoda yine MOTOR AC/KAPA butonu basılı tutunca tüm röleler çekecek sürekli olarak ve motor dönecek sürekli olarak daha sonra yine MOTOR AC/KAPA butonuna basılı tutunca tüm röleler ve motor duracakmı?
Evet anlıyorum gerçekten karışık gibi ama makine şu :  Gaz Altı kaynak makinesi. Öylece duruyor... Kartı yanmış... Ve biz bunu yaparz dedik yanlış yapmışız elimde bunlar kaldı...
Şimdi resimdeki buton push buton. Hepsini bu kontrol edecek. Başka birşey yok. He şu yardımcı buton olacak. Oda şu işe yarayacak. Mesela komitatör düşün kilitlemeli.
Bu butona basınca bırakınca rölelerin hepsi vede motor pwm hızına göre pottana ayarlandı. Düğmeye bastık çektik , hepsi çalışmaya başladı. Motor diyelim 10 devire ayarlandı ise 10 devirde çalışmaya başladı. Vede röleler zaman ayarlarında göre ayarlandı motorla hepsi aynı anda düğmenin komuna göre çalışmaya başladı... Rölelerin zamanı diyelim ki 1, 2 sn. 2. röle 1,5 saniye 3. röle 1 saniye ayarlandı. O zaman süresi geçince röleler çekecek.... Kontakları yani.
Sonra ana düğmeye basıp bırakınca tekrar komple reset yapacak duracak.
Yardımcı komitatör swich dediğimiz ise işlemcinin özelliğini değiştirecek oda lu mod :
Ana butona basılı tutup bıraktık yine hepsi aynı şekilde çalıştı. Tekrar düğmeye basılıp tutup bırakınca hepsi duracak.. Yani swiche  iki farklı kombinasyon yaptırmış oalcağız yardımcı komitatör ile

F®T

Şimdi tek buton diyorsun sonra yardımcı buton diyorsun.İnanki anlamakta sıkıntı çekiyorum.Sanırım anlamada zorluk çektiğim bir dönemden geçiyorum.Bence Makinanın çalışma algoritmasını adım adım  tek tek yaz.

rayman

Akradaşım konumu maruz gör. Gerçekten sen normal hissediyorsun ve tepkinde çok normal. Aslında '' Lanet olsun '' neden ben böyle şeylerle uğraşayım diyorum ama maalesef işte iş sorun yani. Bana bunu tarif eden insan bile 2 gün uğraşmıştı inan artık göstererek anlattı. Ve demek istediği şey Gaz Altı kaynak makinesinin kontrol kartı.
Kısaca . Tek butonla röleler vede pwm devrede
Basılı tutup bırakınca komple hepsi çalışıyor.Basılıp tutup bırakınca hepsi duruyor.
Diğer komitatatör ise pice farklı işlem yaptırıp ana butonla
düğmeye basıp bırakınca röleler ved epwm aynı anda çalışıyor olması
tekrar düğmeye basıp bırakınca sistemin durması.
Yardımcı buton : Ana butonda iki farklı işlem yapabilmek için demek istemiştim .. Gerçekten '' Anlaşılması zor konu ... Ve hiç irdeleyemem diyebilirsen konuyu bende kapatacağım. Çünkü bende tarif edemiyorum. AMa maalesef sistem böyle çalışıyor.

F®T

rayman sana yardımcı olmak istiyorum.Programı bu seviyeye kadar yazmışsın.Takıldığın nedirki bu programdaki sorununu giderelim.

Senin dediğine göre bir tane on off butonu ile sistemi on off yapıyorsun.Bu buton makinanın tetiğinde olan buton..Her halükarda mod ne olursa olsun sistem burdan on off oluyor.

İkincisi ise bir komutatör var 0-1 pozisyonu olsun.Onunlada iki modun var o seçimi yapıyorsun.

1.mod şöyle.komutatör 0. pozisyonunda ise tetik bas bırak .motor ayarlanan değerde dönecek ve aynı anda röleler ayarlanan
süre kadar sonra çekecek.Bir daha butona basıp bırakana kadar röleler çekme pozisyonunu bırakmıyacak.Ne zaman onoff butonuna basıp bıraktın.Motor duracak.Röleler sıfırlayacak.Sonraki onoff ta tekerrür edecek...
2.modda komutatör 1.pozisyona alınacak .onoff butonuna basıp bırakınca motor ayarlanan hızla dönecek rölelerinde hepsi hemen çekecek.onoff butonuna bir daha basarsak motor duracak röleler bırakacak.

rayman

Evet aynen böyle dediğin gibi. Bu tür karmaşık anlatımları ne kendim anlamışımdır nede başkasına anlatabilme kabiliyetim vardır... Ama çaresizce elinde yanmış kartı ile bekleyen vatandaş ki arkadaşım böyle anlattı :D Bende böyle anlatmayı sundum ama zorda olsa anlatabilmişim.

F®T

rayman projeyi ilerletirsen sadece  takıldığın hususlarda yardımcı olabilirim.Kolay gelsin.

ete

Anatılanları anlamaya çalışıyorum. Ama hiç bir şey anlaşılmıyor. Bu kadar zor bir konu olduğunu sanmıyorum. Anladığım Şu Rayman bu işi anlamamış ve o yüzden de anlatamıyor.
Anlattıklarını dikkatlice değerlendiriyorum bir sonuca varamıyorum. Bir sürü çelişki var. Açıklayayım.
Ortada bir tane On/OFF var (nerede belli değil), (aslında bir şey anlatılıyor ise isis şemasındaki isimlere esas alınarak anlatılmalı. Yoksa ben dahil herkes karıştırı bu konuyu. On/off butonu diyeceğine MOTOR AC/KAPA desen hemen anlayacağım zira şemada bu isim verilmiş.
Diyelkimki ON/OFF butonun bu peki mod değiştirme butonu yada komutatörü yada elemanı nerede? ortada yok.
Hadi onuda geçtik, İki ayrı çalışma modu anlatmaya çalışmışsın ama ikisinde de aynı şeyleri yaptırmışsın.!!!!!!!!!

Bak ne demişsin;

1. Bir düğmeye basıp bırakınca hepsi aktive olacak çalışacak. ( Motorun devir ayarıda potla ayarlanacak mesela .. Tek düğme sadece genel röleler vede motoru devreye sokmak için ) Sonra düğmeye tekrar basıp bırakınca komple duracak....
Dikkatini çekiyorum butona basılıp bırakılınca sistem çalışıyor. Sonra tekrar aynı butona basılıp bırakılınca sistem duruyor.

2. Diğer bir özellikte : Düğmeye basılı tutuyorsun bırakıyorsun hepsi çalışıyor ( Otomatik ) tekrar düğmeye basılı tutup bırakınca komple hepsi duracak...
Dikkatini çekiyorum Butona basıp basılı tutup bırakıyorsun  (Basılı tutup bırakma ne demek zaten sistem çalışsın diye az da olsa butonu biraz basılı tutmak gerekir ve sonunda bırakıyorsun ve sistem çalışıyor bu 1. madde ile aynı şeyi ifade ediyor bir farkı yok bana göre.

Sonra tekrar aynı düğmeye basıp basılı tutup bırakıyorum sistem duruyor. Bu açıklamanın 1. maddede açıklanan dan ne farkı var sence?

Bana göre hiç bir farkı yok.

2. madde de şayet deseydinki butona bastı basılı tutuyorsun sistem çalışıyor. Butonu bıraktığın anda sistem duruyor anlardım bu farklı bir şey ve bana göre olması gerekende bu. Bildiğin tetik mekanizması bu. Bastın çalıştı bıraktığın anda durdur. Bir matkap butonu gibi. Bastığın müddetçe çalışır bırakınca durur.

Kısaca bu işin yapılabilmesi için öncelikle doğru şema ve ardından doğru bir senaryo gerekiyor. Detaylı açıklamalı olsa iyi olur yoksa işin içinden çıkılmaz.

Anlayan biri var ise bana anlatsın .
Yazılmış olan bir program var. Ama anlatılanlarla programı bağdaştıramadım. Hemde hiç bağdaşmıyor. Anlaşılan yazan kimse oda anlamamış olayı. Şemada anlatılanlara uygun değil gibi. Röle butonları olacakmı bu sistemde. Ondan hiç bahsedilmemiş şemada var ama. Progradam röle butonlarını kontrol ediyor sadece ve birde Motor aç/kapa butonu ile PWM yi aktif ediyor o kadar.

Sistemi çalıştırdıktan sonra sürekli adc okutursan hep röle süreleri yenilenir ve bu sistem katiyen durmaz bir daha.
Sistem çalıştıktan sonra ADC okunmamalı. Sonuçta 2,4 sn bekleyecek en fazla sistem.
Bu durumda programın yazılma mantığıda çok yanlış oluyor. Nasıl yazılmalı derseniz.
Program önceklikle mod seçmeli. Bu seçimden sonra on/off butonuna basılp basılmadığı kontrol edilmeli.
Basılmış ise her iki modun çalışma parogramı yarı yazılmalı ortak olanlar gerekirse birleştirilebilir.
Zaman tutma için illaki kesme kullanılması gerekmez. TMR1 global kesmesi açılmadan kesme bayrağı kontrol edilerek standart bir zaman dilimine ayarlanır mesela 100 ms gibi. Sonra her bir role açık kalma zamanının kaç dilime tekabül ettiği hesaplanıp çalışma başladıktan sonra bu dilimler sayılmalı süresi bitinler kapatılmalıdır.

Ete

Hattuşa

slm ETE hocam bahsettiği konu overlikonun kaynak makinasına ait kontrol kartı, o kart bayiisinde 200 TL ve orjinal hali 18F452 SMD ile yapılmış bir devre raymanın daha söylemediği softstar işlemi vs var. herneyse

F®T

200 tl mi?Ucuzmuş.Kart yapmaya ne hacetki madem.

ete

Bence o kartın özellikleri tam olarak istediklerini karşılamıyor galiba.
Her neyse madem kartı satılıyor o paralara arayan bulur o halde.
Soft start zor bi rşey değilde kaynak makinesinde bunlar ne anlama geliyor pek anlamadım. Motor ne iş yapıyor burada telimi sürüyor acaba?
Ete

devreci22

Merhaba gaz altı  kaynak Makina sı herhalde bu cihaz
Hocam, On off butonu tel makarası nın motoru sürmek için burada 1  adet potansiyometre var 1 adet rotary enkoder anahtar
1. Telin hız ayarını yapmaya yarıyordu
2. Kaynak makinasının akım ayarını sağlıyorsunuz hatırladığım kadarı ile herkeze iyi günler saygılarımla