pic basic grafik lcd 128x64 ks0108 full fonksiyon

Başlatan Tarik konca, 13 Aralık 2017, 09:56:03

Tarik konca

pic basic grafik lcd 128x64 ks0108 full fonksiyon

pic basic in kendi kutuphanesinde grafik lcd ler icin fonksiyonu yok

yil 2017 olmus ilginc bir durum

bende bunun uzerine bos vaktim olunca kutuphane yazdim

dosyalar ekde

proteus versiyon 7.10 da cizildi

ust versiyon kullaniyorsaniz file open secenegi ile dsn uzantili dosyayi acin

pic basic pro 2.60 da compiler edildi

islemci olarak 18f serisi kullanin 16f serilerinde stack level hatasi verebilir

cunku program sade olsun ve az yer tutsun maksadiyla bol bol gosub yazdim

esnek pin versiyonunu kutuphaneyi degistirince eklerim data ve kontrol pinlerini istediginiz gibi karisik

bagliyabilmeniz icin pcb cizerken kolay oluyor

240x128 t6963 cip setli toshiba lcd icinde yazdim

2x16 hd44780 karakter lcd yi grafik lcd olarak kullanmak mumkun onun icinde yazdim

ayni sekilde 4x16 veya 4x20 hd44780 cipsetli karakter lcd yi de grafik lcd olarak kullanmak mumkun

onlar icinde yazdim asagi yukari calisir vaziyetteler biraz hata disinda fakat o kadar karisik

vaziyetteler ki ben bile bakinca bir sey anlamiyorum sadelestirip hatalarini duzeltince

siteye ekliycem  data ve data kontrol pinleri esnek olacak istediginz kadar karisik bagliyabilirsiniz

ayrica 74hc595 ile grafik lcd leri 4 pin kullanarak surmek mumkun bir kac deneme yaptim oldu en sona biraktim

seneye biter belki
Tek Care Format C:

ete

Çok zahmetli ve zor bir işi başarmışsın. Tebrik ederim.
Kullanılabilir fonksiyonlarıda belirtirsen belki bu çalışmayı tamamlamış olursun.
Örnek programda bir kaç fonksiyon belirtilmiş ama tamamımıdır yoksa bir kısmıdır diğer dosyaları incelemeden anlamak mümkün değil.  İyi bir kütüphane nasıl olurdu diye düşündüm ve şunlar aklıma geldi;
- Ekranın herhangi bir yerine yazı yazdırabilmeli.
- Bu yazının font büyüklüğü seçilebilir olmalı. Yani büyük fontlarıda kullanabilmeli.
- Basit geometrik şekilleri çizdirebilmeli . Çizgi (bunu yapıyor) Kare , dikdörtgen ve daire (bunuda yapıyor)
- diğer bir önemli özellik de BPM den oluşturulmuş resimleri ekrana basabilmeli (bunuda yapıyor)
Bu özellijler üzerinden bir açıklama yapabilirsen sevinirim.
Ete

Tarik konca

projenin v2 versiyonu eklendi dosyalar ekde

evet haklisiniz sizin mesajinizi okuyunca fark ettim 2 tane fonksiyonu kutuphanede tanimlamisim

fakat kullanim ornegini main dosyaya eklememisim  v2 versiyonda ekledim dosyalar ekde

eklenen fonksiyonlar:

'lcd ekrana degisken yazma ornegi  byte olarak

lcd_write_byte_horizontal=0:lcd_write_byte_vertical=1
byte_to_string=163:gosub byte_to_string_write
pause 1000

'lcd ekrana degisken yazma ornegi  word olarak

lcd_write_byte_horizontal=0:lcd_write_byte_vertical=2
word_to_string=12345:gosub word_to_string_write
pause 1000

main dosyasi haricinde kutuphane de olan kullanilabilir bir cok fonksiyon var fakat bunlar

ic calisma duzeni ile ilgili, standart kullanim icin lazim olmaz dusuncesiyle yazmadim

ekranin herhangi bir yerine ,string olarak, byte_to_sting olarak, word_to_string olarak yazabiliyor

evet diger fontlar konusu sizin mesajinizdan sonra aklima geldi not aldim fakat ilk once ilk mesajda

belirttigim projeleri bos vakitlerimde bitirip daha sonra ilave etmeyi dusunuyorum

Tek Care Format C: