Volt-Ampermetre

Başlatan ete, 22 Mart 2012, 17:50:40

ete

Güç kaynaklarına eklenebilecek üniversal bir amper ve voltmetre gösterge sistemine ait projeyi burada vermekteyim.
Her şey dosyasında mevcut.

Ete

dnaci

Sağolun hocam ellerinize sağlık.

ete

Volt-Ampermetre projesini bir kezde 7segment displayli olarak hazırladım.
Aşağıda ilgili dosyaları bulabilirsiniz.

Ete

Edit: Programda Ufak bir düzeltmem oldu. Önceden yükleyenler yeniden yükleyebilirler.

matrak54

a.zorba

buda benim power im eli yakışan biri güzel bir pcb çizse gerçek devresinide  denerdik .

pwm.c

burada pic16f887 ile yapılmış 2 kanallı, 0-40v 0-4A lcd göstergeli, voltmetre ampermetre uygulaması var.
http://kentar.net63.net/pic--voltmeter-ammeter-.html
projenin baskıdevreside verilmiş. ilgilenenler için güzel bir örnek.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

TA5AAT

Hocam selamlar .. bu tür devrelerde AMPER dahafazla ölçüle biliyormu örnek 20 amper 30 amper şeklinde teşekkürler....

ete

Ölçülebilirde küçük akımlarda hassasiye azalır. Bu nedenle kademeli bir sistem uygulanabilir.
Bütün işi devreyi iyi şekilde tasarlamaya bağlı. >Sonuçta bütün iş Opamp ın ne kadar hassas bir şekilde çekilen akımı 0-5V seviyesine yükselttiğine bağlıdır.

Ete

TA5AAT

hocam günümüz  ADAPTÖRLER 20 amperin altında degil bu devreyi uyguladım elinize saglık elimde 20 amper 13.8 volt sekma marka adptörüm var amper metreyi bagladım ve ARAÇLARDA kulanılan FAR uzun FAR lambası bagladım devreye 10 amperden fazla çektigi için gösterge ölçmedii sanırım çekilen amper 13 15 civarındaydı

demek isdedigm siz daha iyi bilirsiniz  yazılımla alakalı olabilirmi hocam? saygılarımla..

örnek uygulama:::   0....50 volt     0.....30  amper şeklinde..

ete

Benim devreden bahsediyorsan. Bu tür devreler verilen akım değerlerine kadar çalışırlar. Hem devre hem yazılım ona göre ayarlanmıştır. Burada temel fikir maksimum akım çekildiğinde opamp çıkışının 5V vermesi şeklinde dir. Dolayısıyla sen fazla akımda çeksen opamp çıkışı 5V dan daha fazlasını vermeyeceği için hep aynı akım değerini görürsün.
Yada sistem hataya girer. Zira pic 5V dan fazlasını kaldırmaz. Bu nedenle sistemin 20A için ayarlanması demek opamp çıkışının 20 A çekildiğinde 5V vermesi şeklinde düzenlenmesi demektir.
Tabiiki programda da opamp çıkışı 5V ise gösterilken akım 20A olarak ekrana gelmeli. Buda yazılımdaki değişiklik oluyor.

Ete

TA5AAT

Hocam evet sizin devreyi uyguladım çok güzel şekilde çalışmakta rar dosyasında veridiginiz hex yazılımın konu ile ilgili degişikligi yaparmısınız  teşekkürler...

ete

Bazen sizleri anlayamıyorum. " AÇIK YAZILIM YOK" lafı nereye dayanıyor acaba.
Bu bölümde iki ayrı devre ve yazılım yayınladım. Birisi LCD ile çalışıyor. Diğeri ise 7 segment display ile çalışıyor.
Her ikisinde de açık yazılım verilmiş durumda ve üstelik yazılım altında çok detaylı açıklama mevcut. Bu açıklamayıda değişiklik yapmak isteyenlere yardımcı olmak amacı ile verdim. İşin temel mantığı ve yapılacaksa değişikliklerin nasıl yapılması gerektiği orada detaylı şekilde anlatılıyor.
Şimdi sen her iki devreyede bak bakalım açık yazılım varmı yokmu?

Önce oraları oku sonra oturup kendin yap bakalım ceza olarak.

Ete

TA5AAT

Hocam sanırırm bas dosyası evet varmış açık yazılım...

mosqui

ete bey merhaba. bir proje için yardımınıza ihtiyacım var. 6v-4a bir aküyü pic aracılığı ile şarj etmem gerekiyor. yardımcı olabilir misiniz?

ete

Ete projelerinde bir şarj aleti var onu kullanabilirsin.
Ete