Volt-Ampermetre

Başlatan ete, 22 Mart 2012, 17:50:40

mosqui

devrenin şeması var mı acaba. ya da proteus çizimi. mevcut resimlerle çizmem çok zor. teşekkürler.

ete

Zahmet edip dosyada ne var diye baksan sonra mesaj yazsan olmazmı acaba?
Her şey var dosyasında PCB bile mevcut.

Ete

TA5AAT

Hocam hex yazılım tamam degişiklik uygulandı ve Amper 10 amper olarak ölçülüyor fakat 20 amper şeklinde ölçüm alabilirmiyiz konuya yardım teşekkürler...

umitco

Ete hocam 0.05 Ohm şönt drencini bulamıyorum.Bulduğum en ufak drenç 0.22 Ohm , 1/4W  Sizin aldığınız bir yer varmı veya nasıl bir malzeme kullanıyorsunuz ?

ete

0,05 Ohm direnç bizim piyasada bulunmuyor. Digital güç kaynağında da aynı direnci kullanıyoruz. Önceden
2 adet 0,1 ohm (5watt) kullanarak yapmıştım. Bunların iki tanesini paralel bağlarsan 0,05ohm elde edersin.
Aslında 2 adet direnç ile bu direnci yapmak sakıncalı oluyor. Bu tür dirençlerde toleranslar fazla olduğundan değer tutturmak zor oluyor. Eniyisi bulabilirsen 5 adet 0,01Ohm direnci seri bağla.
Bulamaz isen
- 2 adet 0,1 ohm paralel bağla 0,05 ohm elde et.
- 2 adet 0,1 ohm ile ikinci bir 0,05ohm elde et
Bu ikisini seri bağla yeniden 0,1 ohm elde et. Bu takımda bir tane daha yap ve ikinci takım ile birinciyi paralel bağla. Böylece iki 0,1 ohm paralel olunca değer 0,05 ohm olacaktır. Böylece 8 adet direnç ile doğru 0,05 ohm elde edersin.
Daha sonra yurt dışında Farnell de 0,05Ohm 25 watt %5 toleranslı direnç gördüm ve oradan sipariş vererek aldım. 1 hafta 10 günde geliyor. Sipariş Ankara da Yıldırım Elektroniğe yapılıyor. Farnel sitesinde direnci görebilir fiyatına bakabilirsiniz. Fiyatı hatırlamıyorum şu anda.

Ete

umitco

Yıldırım elektroniğe sorayım , yoksa önerdiğiniz şekilde bağlantıyı deneyeyim hocam , teşekkürler..

KAZIMUGUR

İzin verilirse şönt üzerinde biraz yazmak istiyorum.

ete

İzin ne demek meydan sizindir buyurun.
Ete

KAZIMUGUR

0,05 Ω 25 Watt
Buradan yola çıkalım.
25/0.05=500>>I=22,36~~20 Amper.
U=20*0,05=1 Volt

Ölçü aletleri için :
Gerim ölçmede Voltmetre direnci sonsuz olursa ölçülen sistemi hiç etkilemeyecektir.
Akım ölçmede Ampermetre direnci sıfır olursa devreyi hiç etkilemeyecektir.
Bunlar ideal durumlar.
Örneğimizde direnç - şönt üzerinde düşen gerilim 1V gibi çok yüksek bir değer.
Direnç üzerinde güç harçanması gibi şeyler konu dışı.
Gerekirse soğuturuz ama 1V gerilim düşümü uygun değil.
Direnç değerimiz 0,005 Ω olsa idi 0,1 V gerilim düşümü olacaktı.
Biz ölçerken akımı değil direncin uçlarındaki gerilimi ölçüyoruz malum.
1V yerine 0,1V ölçmek için opamp ın kazancını 10 katı yükseltmememiz yeterli olur.
1mm2 bakır telin 1km lik boyunda direnci 20 Ω .
10cm için 0,002 Ω .
Bu hesaplar kendi sistemimiz için uygun şekilde yeniden hesaplanabilir .

Ölçü aletlerinde akım soketleri arasında buna yakın bakır tel var.
Uygun direnci yakalamak için kalibre ederken aradan bir yerden lehim atılıyor.
Ölçü için bir uç ortak iken diğer uç aradaki bir yer oluyor.
Bu şekilde hem ucuz hemde sağlıklı bir değer bulunmuş oluyor.

onurinci

hocalarım saygılar 
tabiki uygulamalarımız amatörce toleranslar geniş, daha evvel picproje'de tartışılmıştı bakır'ın ısıl kararlılığı iyi fakat dahada iyi olan kostantan ve manganin şöntler var diye  .
opamp ile ölçülen devreler için kelvin olarak üretilmiş 4 kollu hazır şöntler var günümüzde %1 ve %5 toleranslı RS yada isabel hunt diye firmalar üretiyor elimizdeki imkanlar dahilinde çözüm aranıyor ise Kazım hocamın fikri en mantıklısı.
elime böyle bir 0.05 ohm şönt geçti üstü silikon boya kaplı montaj esnasında boyaya zarar verdim çizildi zannettim oysa fabrika uygun değere gelene kadar artık zımparamı attı Lazermi attı bilemiyeceğim kalibre edip boyamış.

umitco

"10cm için 0,002 Ω".  Bakır teli trafoculardan temin edebilirim ama eğer gerekirse  kalibre etmek için bu telin drencini neyle ölçeceğiz , multimetre bu kadar küçük değeri ölçermi ? Bir deneme yaptım , atlamalarda kullandığım 10cm bakır tel ile (çapını bilemiyorum) , 00.1 ,00.2 , 00.3 değerlerinde oynuyor devamlı..

KAZIMUGUR

Trafoculardan temin edilecek telin üzeri emaye kaplıdır , olmaz değil olur tabii.
Bildiğimiz kabloların tek damarlı olanlarıda olur.
1mm2 örnekti , ne bulursan o.
1,5mm2 de olur.
Telin direncini ölçmek zor ve gereksiz.
Güç kaynağı belirli değerde ve yük değeri belirli ise geçen akım belirlidir.
Ve ya doğru ölçtüğü bilinen bir ampermetre ile etalone edilebilir.
Yani aynı değeri gösterecek şekilde "aradaki nokta" gezdirilerek bulunur ve oraya lehimlenir.
Tabii 1-2 tur filan dolandırmak kolaylık olabilir.
Birden çok yapılacaksa , denemelerden sonra boy artık bellidir ve ona göre devam edilir.

umitco

Hangi yöntem daha uygun olur bilmiyorum ama her ikisinide (drençleri seri ve paralel bağlama veya bekır tel) denemeyi düşünüyorum. Esnafın biri 8 ytl istedi şönt drencine , omajını hatırlamıyorum şu an ama bu yöntemler kolay bulunur ve ucuz gibi görünüyor. Eğer hassas ölçüm olmazsa bu sorun değil..Tekrar teşekkürler herkeze..

mustafa48

Bu günlerde bu iş üzerine yoğunlaşmıştım. Tesadüf oldu. Ben AC 30 amper gibi akımları okutmayı akım trafosu kullanarak çözdüm. 380 volt trifaze rezistansın kol akımlarını ölçmek için 3 tane 1500/1 plaket tipi akım trafosu kullandım. Haliyle yüksek güç devresiyle bir izolasyon sağladım.
Pense ampermetre gibi bir şey. Benim kulladığım opamp devresiyle ETE hocanın opamp devresi aynı . Tek farkı opamp çıkışını bir diyot kondansatörle doğrultmak yeterli birde paralel direnç bağlamak gerekiyor. Opamp çıkışına 5Volt zener koyarak olası kazaların önüne geçtim.

F®T

pcb tipi akım trafosunu nerden buldunuz ayrıca fiyatları ne civarda?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.