Volt-Ampermetre

Başlatan ete, 22 Mart 2012, 17:50:40

yolcu27

Alıntı yapılan: ete - 10 Ekim 2016, 17:32:30
Böyle doğru.
Ete

hocam şimdi bu basla etiketi içerisinde volt değişkeni 14.4v olunca portd.1 den çıkış alsam ve bununla röle sürsem akü şarjı için kullanabilir miyim? yani solar regülatör ile aküye paralel bağlasam durum ne olur? direk solar regülatör 14.4v olacak şekilde çıkış verecek ve bu aküyü doldururken düşer mi düşmezmi bilmiyorum?  aklıma geldide belki geliştirip bir akü şarj kontrol devresi yapabilirim .

bir diğer yöntemde akımı ölçmek olabilir. ama yine tıkandığım nokta akü şarj olurken mesela 0,7 amper çekiyor diyelim. bu amper değeri kaç olursa şarj kesilmeli. akünün dolu olduğunu nasıl anlayabilirim ve bu devreye ekleyebilirim.

şimdi akü şarj mantığı nedir onunla ilgili yazıları okumaktayım. fikrinizi sormak istedim

ete

Aküye 14,4V şarj voltajı verdiğin zaman akü boş ise göreceğin voltaj boşluk derecesine göre 10V ile 14,4 arasında bir değer olacaktır. Akü doldukça voltajıda yükselir. Sağlam bir akü ise dolduğu zaman voltajı 14,4V olur. Ama unutma 14,3V dan 14,4V ta ulaşması 10 saati bulabilir zira pek çok durumda 14,2 v dan itibaren akü dolmuş kabul edilir. Bu durumda yalnızca voltaja bakarak akünün dolu olduğunu kabul edebilirsin. İlla akımda bakayım istiyor isen akünün şarj olurken çektiği akım 300 ma in altına düşünce şarjı kesebilirsin. Çok uzun sürede bu noktaya geliyor ise 500 ma altına düşünce de kesebilirsin.

Akü şarj voltajını bence işlemci beslemesinde kullanmaman gerekir. Zira başta da dediğim gibi boş aküye 14,4V verirsen o voltaj 8-9 V lara kadar düşer. Elbette güç kaynağının verebileceği akım miktarınada bağlıdır bu iş. Yeterince güçlü ise düşme miktrarı daha az olabilir ama 10V gibi de düşünebiirsin düşen voltajı. Bu ise işlemci tarafında bazı olumsuzluklar yaratabilir.
Bence pic beslemesi farklı yerden verilmeli.
Ete

yolcu27

açıkcası bu fikri solar şarj regülatörü için düşünmüştüm. çıkış voltajı 14.4 v olacak şekilde gelecek aküye. bende başlangıçta akü voltajını okuyarak değil de aküye giden akımı ölçerek keseyim diyorum. yani kesme işlemini akü dolmaya yakın olunca dediğinize göre örnek olarak 500 ma da akü doluluğa yaklaşmıştır. bunu sorgulayarak picten aldığım çıkış ile röle sürer ve röle ilede aküye giden voltajı keserim.

otomatik olarak yeniden başlaması içinde voltajı okurum voltaj örnek olarak 11.2 ye düştüğü zaman şarja başla derim ve aynı pic pinini yeniden toggle yaparım. voltaj düşünce şarj edecek akım düşünce şarj kesecek yani. mantıken olmaması için bir sorun yok gibi geliyor.

devre beslemesi kafama takıldı açıkcası şu 7808 olayı bozuyor yoksa 7805 için minimum gerilimi illaki karşılarız

yolcu27

Alıntı yapılan: ete - 12 Ekim 2016, 17:09:22
Aküye 14,4V şarj voltajı verdiğin zaman akü boş ise göreceğin voltaj boşluk derecesine göre 10V ile 14,4 arasında bir değer olacaktır. Akü doldukça voltajıda yükselir. Sağlam bir akü ise dolduğu zaman voltajı 14,4V olur. Ama unutma 14,3V dan 14,4V ta ulaşması 10 saati bulabilir zira pek çok durumda 14,2 v dan itibaren akü dolmuş kabul edilir. Bu durumda yalnızca voltaja bakarak akünün dolu olduğunu kabul edebilirsin. İlla akımda bakayım istiyor isen akünün şarj olurken çektiği akım 300 ma in altına düşünce şarjı kesebilirsin. Çok uzun sürede bu noktaya geliyor ise 500 ma altına düşünce de kesebilirsin.

Akü şarj voltajını bence işlemci beslemesinde kullanmaman gerekir. Zira başta da dediğim gibi boş aküye 14,4V verirsen o voltaj 8-9 V lara kadar düşer. Elbette güç kaynağının verebileceği akım miktarınada bağlıdır bu iş. Yeterince güçlü ise düşme miktrarı daha az olabilir ama 10V gibi de düşünebiirsin düşen voltajı. Bu ise işlemci tarafında bazı olumsuzluklar yaratabilir.
Bence pic beslemesi farklı yerden verilmeli.
Ete

hocam malzemeleri aldım. 5w taş direnç aldım ama0.47 ohm değerinde en küçük bu vardı. bunun için hesaplamada bir değişiklik gerekiyor mu yoksa trimpot ile ayar yapılabilir mi? 

birde trimpotlar çok turlu değiller

ete

işini zora sokmak için elinden geleni yapıyorsun.  0,47 yi simualsyonda yerine koy bakalım neler oluyor.
Az turlu trimpotlarla da ayar tutturulabilir ama biraz zorlanacaksın sanırım.

Ete

yolcu27

Alıntı yapılan: ete - 18 Ekim 2016, 16:09:01
işini zora sokmak için elinden geleni yapıyorsun.  0,47 yi simualsyonda yerine koy bakalım neler oluyor.
Az turlu trimpotlarla da ayar tutturulabilir ama biraz zorlanacaksın sanırım.

Ete

ne demek istediğinizi net anladım.

2 tane 0.1 ohm direnci paralel bağlayarak yapayım ozaman elimde eğer bulabilirsem. Her zaman internetten almıyorum malzemeyi. yerel malzemecide de olmayabiliyor bazen kısmet ama yapacağım bunu :)

yolcu27

devreyi bugün kurdum çalıştırdım an0 bacağını pic takmadan v in den ölçecegim max değer olan 12v yi vererek +5 v ye ayarladım ekranda volt olarak 50 v gösterdi. sonra simulasyondaki 12v giriş seçeneğini seçtiğimde an0 bacağının 1.2v olması gerektiğini gördüm . bu seferde bu şekilde ayarladım pic i taktım yeniden ekrana kareler geliyor sadece. +5v ye ayarlayınca ekrana değerler geliyor 1.2v ayarlayınca gelmiyor. Sebebi nedir neyi yanlış yapmış olabilrim? Şönt direnci bağlamadım amper değeri sıfır görünüyor sorun yok.

voltaj ölçmek için ölçülecek max voltajı verip misal 24v diyelim. an0 bacağını 2.4v yemi ayarlayacağız? yoksa yazılımda 50v için yapılmuş bir değişiklik varda onu yazılımsal olarak mı 24v ye dönüştüreceğiz?

ete

Bu benim devrem ise gösterilecek volta değeri yazılımla ayarlanmaktadır.
Programın sonunda voltaj değerinin nasıl hesaplandığını uzun uzun anlatmıştım.
Buna bakarak sen kaç volt göstereceksen hesaplayıp yapabilirsin.
Yapamazsan buraya ne istediğini belirtirsen ben yaparım.
ADC girişine verilecek maksimum voltaj tamamen ADC ölçümü için kullanılacak ref voltajına bağlıdır.
REF voltajı olarak beslemeyi kullanıyorsan bu voltajı aşamazsın demektir. 5V ile çalıştığını düşünerek maksimum voltaj geldiğinde ADC girişinde gerilim bölme ile 5V görülmelidir. Bu voltajı aşmamalısın. Temel prensip budur.

Yinede buraya bazı formüller vereyim dene istersen.
30,0V için maksimum voltajda 30,0 okumalısın. Bunun için 300 rakamını elde etmen gerekiyor. Maksimum adc değerin 1023 olup buna 1 eklediğimiz zaman 1024 olacaktır. O halde 300/1024=0,29296875 bulunacaktır. Bunu 256 ile çarparsak,
75 rakamını bulursun. Bu senin Volt=VoltHam*/75 işlemindeki sabit çarpann olacaktır. Zira bu işlem sonucu sana 256 ya bölünmüş olarak vermektedir. Bu nedenle eşitlik bozulmasın diye sabit çarpanı hesaplarken 256 ile çarpıyoruz.

50 V için 50,0 yani 500 elde etmen gerekiyor. Bu durumda 500/1024=0,48828125 ve 256 ile çarpılmış hali bize 125 rakamını verecektir. O halde formül Volt=VoltHam*/125 şeklinde olacaktır.

Ete

yolcu27

Alıntı yapılan: ete - 22 Ekim 2016, 07:47:07
Bu benim devrem ise gösterilecek volta değeri yazılımla ayarlanmaktadır.
Programın sonunda voltaj değerinin nasıl hesaplandığını uzun uzun anlatmıştım.
Buna bakarak sen kaç volt göstereceksen hesaplayıp yapabilirsin.
Yapamazsan buraya ne istediğini belirtirsen ben yaparım.
ADC girişine verilecek maksimum voltaj tamamen ADC ölçümü için kullanılacak ref voltajına bağlıdır.
REF voltajı olarak beslemeyi kullanıyorsan bu voltajı aşamazsın demektir. 5V ile çalıştığını düşünerek maksimum voltaj geldiğinde ADC girişinde gerilim bölme ile 5V görülmelidir. Bu voltajı aşmamalısın. Temel prensip budur.

Yinede buraya bazı formüller vereyim dene istersen.
30,0V için maksimum voltajda 30,0 okumalısın. Bunun için 300 rakamını elde etmen gerekiyor. Maksimum adc değerin 1023 olup buna 1 eklediğimiz zaman 1024 olacaktır. O halde 300/1024=0,29296875 bulunacaktır. Bunu 256 ile çarparsak,
75 rakamını bulursun. Bu senin Volt=VoltHam*/75 işlemindeki sabit çarpann olacaktır. Zira bu işlem sonucu sana 256 ya bölünmüş olarak vermektedir. Bu nedenle eşitlik bozulmasın diye sabit çarpanı hesaplarken 256 ile çarpıyoruz.

50 V için 50,0 yani 500 elde etmen gerekiyor. Bu durumda 500/1024=0,48828125 ve 256 ile çarpılmış hali bize 125 rakamını verecektir. O halde formül Volt=VoltHam*/125 şeklinde olacaktır.

Ete

evet 16f877 ve lcd li devreyi yapıyorum. Girişteki  voltaj seçimini anladım bir nevi ayarlı güç kaynağıymış o bölüm . ben yanlış anlamışım daha önce.

Dediğiniz formülleri inceleyeceğim.

hemen zaman kaybetmeden voltaj okuma formulünü değiştirdim max 15v okuyacak şekilde.

açıklamalardaki ondalık sayı cıkarsa 100 ile çarpıp daha sonra 100 ile bölme işlemini yaptım

0-15v için formulüm şu şekilde çıktı

15v okumak için 150 değerini elde etmemiz gerekiyor.  150/1024=0,146484375

bu değeri 256 ile çarparak  37.5 değerini buldum. ondalık kullanmamak için hesap kolaylığı için 10 yerine 100 ile çarparak formülde yerine koydum.

HVD=((HAM+1)*/375)   
VOLT=HVD/100   ' tam kısım
MV=(HVD)//100 ' gösterilecek ondalık kısım

devreyi denedim kare karakterlere gelmesinin sebebi mcrl pinini +5v ye çekmemişim gözümden kaçmış. şuan voltaj  ölçümü yapıyor.  ben 15v için yaptım fakat bneim güç kaynağım 14.6 v ye kadar çıkıyormuş şimdi dikkat ettim.

başka bir multimetre ile de ölçüm yapıyorum. o multimetrede voltaj 0.1 v +- oynuyor ekranında ama benim bu devremde bazeen yüksek değerlere çıkıyor. mesela 5.5v ölçerken bakıyorum bazen 9v ye kadar çıkıyor LCD ekranda. . güç kaynağım eski bir smps ayarlı güç kaynağı 150w lik ama bundan dolayı olsa paralel olan diğer multimetredede aynı değeri görmez miyim?

ete

Formülü HVD=((HAM+1)*/375)/10 şeklinde yapabilirdin. Aynı kapıya çıkar.  Böylece Volt=HVD/10 ve Ondalık=HVD//10 şeklinde kullanman gerekecek.

Switching regülatörler arada bir voltaj ayarlaması yapabilir ve bu anda voltajın yüksek görülebilir. Sorunbaşka bir şeyde olabilir. Belkide skop ile güç kaynağı çıkışına bakmak gerekir.
Programa anlık yükselişleri atlaması için talimat da verilebilir. Mesela 3 defa okumada hep aynı değer okunmuş ise ekrana göster diyebilirsin. Farklı değer çıkıyor ise değer değişmez. Bu mantığı defalarca kullandım işe yarıyor.

Voltaja paralel bağlanan ölçü aleti empedansı düşük ise senin okumanı etkileyebilir. Bu nedenle önermem ama anlık denemeler için sorun olmaması gerekir. Güç kaynağı çıkışına yükesk değerlikli bir kondansatör bağlayarak da deneme yap istersen anlık yükselişleri kondansatör ortadan kaldırabilir.

Ete

yolcu27

Alıntı yapılan: ete - 22 Ekim 2016, 11:19:39
Formülü HVD=((HAM+1)*/375)/10 şeklinde yapabilirdin. Aynı kapıya çıkar.  Böylece Volt=HVD/10 ve Ondalık=HVD//10 şeklinde kullanman gerekecek.

Switching regülatörler arada bir voltaj ayarlaması yapabilir ve bu anda voltajın yüksek görülebilir. Sorunbaşka bir şeyde olabilir. Belkide skop ile güç kaynağı çıkışına bakmak gerekir.
Programa anlık yükselişleri atlaması için talimat da verilebilir. Mesela 3 defa okumada hep aynı değer okunmuş ise ekrana göster diyebilirsin. Farklı değer çıkıyor ise değer değişmez. Bu mantığı defalarca kullandım işe yarıyor.

Voltaja paralel bağlanan ölçü aleti empedansı düşük ise senin okumanı etkileyebilir. Bu nedenle önermem ama anlık denemeler için sorun olmaması gerekir. Güç kaynağı çıkışına yükesk değerlikli bir kondansatör bağlayarak da deneme yap istersen anlık yükselişleri kondansatör ortadan kaldırabilir.

Ete

ozaman ilk olarak 4700 uf var elimde onu bir deneyeyim güç kaynağı çıkışı için. eğer devam ederse dediğiniz gibi 3 ölçüm ile eşit mi değilmidir diye şeklinde kod eklemesi yapabilirim. Bu konuda sizden yeniden yardım talebinde bulunabilirm eğer tıkanırsam . Şimdilik iyi akşamlar dilerm.

tvm45

@ete hocam bu devrenizde kod değişikliği ile teorik olarak en fazla kaç dc volt okunabilir.?

ete

gerilim bölücülerle pek sınır olmaz diye düşünüyorum. Ama yinede 300V lar civarı demek daha uygun olur sanırım. Ancak bu gibi yüksek voltajlarda hassasiye sorarsan düşecektir ve direnç toleranslarından dolayıda dikkat etmek de gerekir. Pic pinine besleme voltajından fazla voltaj gelmemesi gerekir yoksa işlemci bozulur.

Ete

tvm45

cevabınız için teşekkür ederim,
hocam peki pic ayağına 5 volt u geçmemesi için örneğin zener diyot eklesek yardımcı olur mu? ölçüm doğruluğunu etkilermi?

ete

Elbette yardımcı olur. Ancak çok iyi hesap yapmak gerekiyor ölçülecek voltajıda silip süpürürsen bir sonuç alamazsın.
İşin temeli yüksek voltajı işlemcinin ölçebileceği seviyeye getirip ona karşılık orantılayarak sanki o voltajı direk ölçüyormuş gibi hesap yaptırmaya dayanıyor.
100 Volt ölçeceğim. Maksimum değer 100V olacak ise onu gerilim ile bölerek 5V ta düşürürüm. Buna karşılık aldığım adc değeri 1023 olur her zaman. 100/1023 =0,0977517 bunu kısaca 0,098 kabul edebiliriz. Normal matematik ile okuduğun ADC değerini bu rakam ile çarparsan direk voltajı bulursun. Pic (basic) matematiğinde ondalık işlemi olmadığı için farklı bir yöntem kullanarak,
0,0977517 rakamını birde 256 ile çarpıp 25,0244 buluyruz. Bunu 25,1 kabul edip rakamı 251 olarak kullanıyor ve böylece çıkan sonucu 10 a bölerek (baştan 10 ile çarpmış olduğumuz için) sonucu hesaplıyoruz. Formül Volt=(ADC*/251)/10 şeklinde.
Genelde birde ondalık hane gerekir. Böyle olunca sabit çarpanı 10 ile çarparak bunu elde edebiliyoruz.

Son bir şey ekleyeyim. Gereken emniyeti sağlamak açısından ben daima maksimum değeri bilerek biraz daha ötelerim. Mesela 100V ölçecek isek bunu mesela 110V yaparım. Böylece gerilim bölerken 110 V ta göre gerilim bölücü hesaplarım ve maksimum değerim 100V olacak ise daima sınırların içinde kalmış olurum. Yinede bir 5,1V zener kullanmak emniyetli olacaktır.

Ete