Volt-Ampermetre

Başlatan ete, 22 Mart 2012, 17:50:40

mustafa48

İzmirde buldum fakat elektronikçilerde var modeline göre fiyatı değişiyor ben 15 tl verdim

F®T

bende izmirdeyim.hangi elektronikçiden aldınız? 3 adetemi 15 ytl verdiniz?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mustafa48

Tanesi 15 tl gibiy di İsim vermek doğrumu bilmem Gıda da H

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

umitco

mustafa48 , yapmış olduğun çalışmanın isiste bir projesi varmı ?  paylaşabilirmisin rica etsem

mustafa48

şemadaki bobin yerine akım trafosu kullanmanız gerekli . Devrenin kazancı G=1+((RV5+R24)/R23) şeklindedir. LM358 besleme voltajı size kalmış
Çünkü farklı uygulamarda istenilen voltaj kullanılabilir.

umiter

Alıntı yapılan: umitco - 21 Aralık 2012, 15:03:09
"10cm için 0,002 Ω".  Bakır teli trafoculardan temin edebilirim ama eğer gerekirse  kalibre etmek için bu telin drencini neyle ölçeceğiz , multimetre bu kadar küçük değeri ölçermi ? Bir deneme yaptım , atlamalarda kullandığım 10cm bakır tel ile (çapını bilemiyorum) , 00.1 ,00.2 , 00.3 değerlerinde oynuyor devamlı..

6.5 Digit multimetreniz var ise ölçersiniz.

Saygılarımla.
Bilgi elde edilmesi zor,  tüketilmesi kolay bir bulamaçtır.

umitco

Mustafa teşekkürler paylaşım için.

Ümit , malesef 4 dijit multimetre ama kazımında dediği gibi gerek kalmayacak sanırım multimetreye..

aliguzel1954@mynet.com

biraz geç gördüm.e zorba arkadaşımızın powerim ına bir adet baskı devre hazırladım."pcb express" ufacık kaynak kodu açık lisans istemeyen proğram ile rar dan çıkan devreyi açıp direkt baskı alınır.yazcıdan çıktı alınırken "top copper layer ve bottom copper layer işaretli olmalı.deneyemedim bazı kompenetler elimde yok.devreyi bir kontrol ettikten sonra varsa eksiklerin belirtilmesi.ampermetre ve voltmetre çıkışlar için pin header kullanılabilir.birde simetrik güç kaynağı devresi eklenebilir.yardımımız dokunsun.devre proteusta çalışıyor umarım uygulamada problem çıkarmaz.ete hocam hürmetler.

faruk32

Sayın hocam; bu devrede 16f876A kullanılabilirmiyim acaba? Saygı ve hürmetle.

ete

Kullanabilirsin. Ancak programı o işlemciye göre derleyip hex elde etmek lazım.
Ete

faruk32

İlginiz için çok teşekkür ederim.

imajeplus

ete hocam
volt-ampermetre projeniz çok güzel.bazı sitelerde gördüm watmetre eklenmiş.akım ve voltajdaki değerleri tam çarpamıyor.mesela voltaj 28,9 volt akım ise 7.5 amper watmetrede ise okunan değer 196  ama olması gereken değer  216,75 bunu yapma şansımız varmı sizin proje üzerinden kodlama yardımı yaparmısınız.
şimdiden teşekkürler hocam

imajeplus

ete hocam burda virgül öncesi değerler çarpılıyor.virgülden sonrasını çarpma olanağı nedir acaba.

ete

Devrenin maksimum 30 v ( bu 300 olarak kullanılacaktır) ve 10 amper (ki buda 100 olarak kullanılacaktır )değerleri ile çalışırsa,  300 x 100=30000 sonuç 30.000 olarak elde ddilecektir.
Bu sayı normal pic matematiğine göre word tipi değişken sınırları içindedir ve kolaylıkla bu çarpım yapılabilir. Bütün mesele küsuratların kaldırılıp sayının tam sayıya çevrilmesi ve sonra çarpım yapılarak sonucun 100 e bölünmesi şeklinde açıklanabilir. Zor bir iş değil.
Ete